iDNES.cz

Konec schovávané. Ostravská pandí mláďata se učí lézt po větvích

  7:22
Novou atrakci mají návštěvníci zoologické a botanické zahrady v Ostravě. Ze zázemí své budky stále častěji vylézá dvojice mladých pand červených a lidi hlavně baví, jak se učí lézt po větvích. Těchto živočichů v divoké přírodě ubývá, proto je chov v zahradách stále důležitější.

Mláďata pandy červené z ostravské zoologické zahrady už dělají návštěvníkům radost svým venkovním pobytem. (9. října 2024) | foto: Monika Vlčková, ZOO Ostrava

Pandy červené se narodily už v červenci, ale až dosud zůstávaly v bezpečí své rodné budky. „Také v přírodě tráví mláďata této šelmy první tři měsíce veškerý čas v dutinách,“ podotkla mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.

Nyní však dvojice vylézá ven a seznamuje se s výběhem, přičemž vylézají také na větve, jak je u těchto živočichů obvyklé. „Jenže lézt po větvích se musejí naučit stejně, jako když se děti učí chodit. Trpěliví návštěvníci proto mají možnost pozorovat, že to není nic jednoduchého. Někdy dojde i na pády, ale ani ty malé pandy od dalšího průzkumu neodradí,“ popsala mluvčí.

První veterinární kontrola v září odhalila, že jde o dva samečky. Veškerou péči o své potomky převzala šestiletá samice, která včetně těch letošních odchovala už sedm mláďat.

Otcem je patnáctiletý samec, jeden z nejstarších v evropských zoologických zahradách, který byl do Ostravy přivezen v roce 2010 jako jednoroční.. „Do odchovu nijak nezasahuje, stejně jako chovatelé. Vše pokračuje přirozeně, samice je velmi pečlivou a starostlivou mámou,“ zmínila Nováková.

V přírodě žije maximálně deset tisíc kusů

Populace pand červených v přírodě stále klesá, nově je vedena dokonce jako ohrožený druh. Počet se v jejich domovině v Nepálu, v Indii, Bhútánu, Myanmaru a v jižní Číně odhaduje na maximálně deset tisíc a stále klesá.

„Největší hrozbou pro pandy je přeměna jejich přirozeného prostředí v důsledku lidské činnosti a také nelegální lov. Proto se může chov v zoologických zahradách stát v budoucnu poslední možností, jak tento druh zachovat,“ upozornila mluvčí zoo.

Panda červená je jediným žijícím druhem z čeledi pandovitých, její zdánlivá příbuzná, známá černobílá panda velká, je ve skutečnosti specializovaným druhem medvěda z čeledi medvědovitých. Panda červená obývá lesy s bambusovým podrostem a ačkoliv jde o šelmu, v jejím jídelníčku převažuje rostlinná potrava, hlavně bambusové listy a výhonky. Kromě toho se živí i různými plody, případně vejci ptáků a drobnými živočichy.

6. září 2023

Autor:
zpět na článek