Vedle hrochů mangusty, zoo po opravě otevřela celý pavilon Tanganika

  9:36
V ostravské zoologické zahradě skončila oprava zadní části pavilonu Tanganika, který je opět kompletně přístupný. „Tuto nejstarší část postavenou na začátku šedesátých let minulého století kdysi obývali sloni a nosorožci. V nově upravených prostorech se mohou návštěvníci těšit na zcela nový druh. Jsou to mangusty žíhané,“ uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková.

Novými obyvateli pavilonu Tanganika jsou mangusty žíhané. Žijí v početných koloniích, pohybují se ve volném prostoru a ve vyhrabaných norách. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Mangusty žijí v rodinných skupinách až o čtyřicítce členů. Jsou aktivní přes den, v noci odpočívají ve vyhrabaných zemních norách, kde také rodí mláďata. Jejich zázemí je proto členité.

„Kromě volného prostoru zahrnuje i nory, do kterých lze na několika místech nahlédnout skleněnými průhledy,“ nastínila Nováková. Zatím prostor obývá pět samců. Až si zvyknou, přibudou k nim samice.

V pavilonu zůstala kostra hrocha, vedle ní zbývá dobudovat obří akvárium o objemu sedmi tisíců litrů. Znovu se otevřela i část s převráceným světelným režimem – Noční Tanganika, která byla kvůli stavebním úpravám také nepřístupná. Přestavba pavilonu přišla na 25,5 milionu korun, zaplatilo je město Ostrava, které je zřizovatelem a majitelem Zoo Ostrava.

Rekordy v odchovech i v návštěvnosti. Zoo Ostrava hlásí nejúspěšnější rok

Původní budova pavilonu vznikla v roce 1962, kdy se v ní zabydleli sloni. Od roku 1974 obýval pavilon i pár nosorožců tuponosých. Vnitřní ubikace měly oba druhy oddělené, ve venkovním výběhu se střídaly.

„Prostory byly pro tato zvířata naprosto nevhodné a odpovídaly dobovému pojetí chovu zvířat v lidské péči,“ konstatovala mluvčí Nováková.

Začátkem 70. let začala stavba části, kde jsou dnes k vidění hroši a krokodýli. Ta byla do současné podoby opravena jako první – v roce 2011. Pak následovala přestavba prostřední spojovací části, původně pro tapíry a kapybary, ze které v roce 2016 vznikla expozice pro menší zvířata s převráceným světelným režimem Noční Tanganika.

21. února 2024

Autor: