iDNES.cz

Aukce nájmů v městských bytech čelí kritice, chudší ztrácí šanci je získat

  4:54
Nejdřív Přerov, teď už i Olomouc. Mezi velkými městy v Olomouckém kraji přibývá těch, jež své uvolněné nájemní byty rozdělují formou aukce. Výjimkou jsou byty zvláštního určení, tedy startovací, pro seniory nebo sociální. Podle kritiků tím ovšem znevýhodňují lidi s nižším příjmem.

Olomouc zahájila aukce nájmů v rámci změn bytové politiky nastartovaných v letošním roce jako další způsob pronájmu městských bytů.

„Zhruba polovina bytů, které se každý rok uvolní, bude nabízena formou elektronické aukce,“ sdělila mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

„Je to jednoduché, transparentní a pro každého, kdo splní podmínky. Tedy nemít exekuce, dluhy vůči městu či problémy s nájmem městského bytu v minulosti,“ shrnula náměstkyně primátora Kateřina Dobrozemská (ProOlomouc a Piráti).

O byt se může ucházet kdokoliv starší 18 let. Podmínkou je, že musí dražit nájem pro sebe, tedy v bytě pak musí bydlet dotyčný. Zájemce vše doloží, složí jistinu a pak získá přístup do dražební aplikace. Vyvolávací výše nájemného je 150 korun za metr čtvereční na měsíc, což je asi o stokorunu méně než u komerčních pronájmů ve městě.

Mnoha lidem se však aukce nájmů městských bytů nelíbí. „Zvýhodňuje to ty, kteří mají vyšší příjmy. Takže když nespadám do startovací nebo sociální kategorie, mám zkrátka smůlu,“ říká například Tomáš Rylich z Olomouce.

Náměstek: Pořád jsme levnější než tržní nájem

V Přerově se městské byty formou aukcí pronajímají už několik let. Jako jeden ze zatím posledních byl vydražen byt 2+1 o ploše 52 metrů čtverečných v Jižní čtvrti. Vyvolávací nájemné bylo 90 korun za metr měsíčně, vydražené činí 140 korun. Komerční nájem za podobný byt se pohybuje kolem 240 korun.

„Ten systém se osvědčuje a nebude se měnit,“ uvedl náměstek primátora Miloslav Dohnal (Pomáháme městu – ODS). Radnice podle něj postupně opravuje 130 bytů, jež byly ve špatném stavu.

„Ty opravené pak po osmi či deseti nabízíme k pronájmu v aukci. Naše zkušenost je, že vysoutěžené nájmy se pořád pohybují níž než tržní,“ nastínil Dohnal.

Nájemné ve velkých městech dál zdražuje, nových domů s pronájmy vzniká minimum

Naopak Šumperk nebo Jeseník zatím aukce nevyužívají. „Je dána řada kritérií a ta se bodují podle toho, jak je uchazeč naplňuje. Komise majetkoprávní a bytového hospodářství hodnotí, rozhoduje o žádostech a navrhuje schválení žadatelů radě města, jež rozhodne,“ přiblížil mluvčí šumperské radnice Bohuslav Vondruška.

Šumperk nicméně podle něj zvažuje změnu systému. „V současnosti je vše teprve ve fázi úvah – nikoliv jak systém měnit, ale zda vůbec.“

Proti je Sdružení nájemníků i Svaz měst a obcí

Obsazovat byty formou dražení nájmů nevidí jako dobré řešení třeba Sdružení nájemníků ČR.

„Nepovažujeme to za správné. Mnohem čistší je uvést přesnou výši nájmu, dát jasná pravidla, jež zájemce musí splnit, a podle toho rozhodnout. Pokud se najde více zájemců, kteří splňují kritéria obdobně, tak potom losovat,“ uvedla šéfka sdružení Lenka Veselá.

Aukce nepovažuje za vhodné ani Svaz měst a obcí ČR. Uznává, že mohou být efektivním nástrojem pro zvýšení příjmů radnic, současně ale poukazuje na rizika a nevýhody.

„Mohou zvýhodňovat lidi s vyššími příjmy, kteří si mohou dovolit vyšší nájemné. To může vést k sociální nerovnosti a vytlačování méně majetných obyvatel z městských a obecních bytů,“ upozornila mluvčí svazu Alexandra Kocková.

„Alternativní metody, jako je stanovení pevného nájemného a zavedení transparentního bodového systému pro výběr nájemníků, jsou férovější a sociálně odpovědnější,“ dodala.

zpět na článek