iDNES.cz

Olomoucké tvarůžky slaví. Nový stroj před sto lety spustil revoluci ve výrobě

  9:04
Právě před sto lety, v roce 1924, se v loštické tvarůžkárně roztočil první formovací stroj, díky němuž se věhlas olomouckých syrečků rychle rozšířil i do dalších regionů mimo Hanou. Jejich výrobci díky němu dokázali vyprodukovat až 10 tisíc tvarůžků za hodinu.

Olomoucké tvarůžky, historická výroba unikátního sýra na formovacím stroji | foto:  A. W. spol. s r. o

Unikátní syrečky prošly různými výrobními procesy, od pleskání přes klapačku až po formovací stroj, který byl uveden do provozu před sto lety.

„Společnost A. W., výrobce tradičních Olomouckých tvarůžků, slaví jubileum. V roce 1924 se v loštické tvarůžkárně roztočil první formovací stroj a odstartoval revoluci ve výrobě jediného původního českého sýra,“ uvedl Jaromír Krišica, mediální zástupce společnosti.

Historie výroby tvarůžků přitom sahá až do 16. století, kdy vznikaly ručně v malých domácích dílnách.

„V 19. století došlo k rozvoji průmyslové výroby a v roce 1876 Josef Wessels založil první tvarůžkárnu v Lošticích. Jeho syn Alois Wessels se stal průkopníkem a v roce 1897 založil firmu, která dodnes nese jeho jméno,“ přiblížil vznik Michal Pavelka, ředitel společnosti.

Olomoucké tvarůžky dostaly své jméno podle Olomouckých trhů a jejich jedinými výrobci jsou právě potomci Josefa Wesselse.

Pleskání mezi dlaněmi

„Před zavedením strojů se tvarůžky formovaly ručně, pleskáním mezi dlaněmi, nebo později i pomocí klapačky. Pleskání bylo náročné a zdlouhavé, s maximální denní produkcí 6 tisíc tvarůžků i u té nejšikovnější pracovnice,“ naznačil Krišica.

Na počátku 20. století vznikla ruční klapačka. „Ta kapacitu mírně navýšila na 9 tisíc kusů denně, ale skutečným zlomem ve výrobě se stala až strojová výroba,“ doplnil mluvčí společnosti.

„Technologickým inovátorem byl Karel Pivný, nástupce a zeť Aloise Wesselse, jeho manželka Františka. V roce 1924 zakoupili v Německu první formovací stroj na výrobu tvarůžků pro loštickou továrnu. Ten zvládl vyrobit až 10 tisíc kusů za hodinu,“ přiblížil Pavelka.

Strojová výroba syrečků přinesla i další výhody. „Standardizovaný tvar a velikost usnadnily balení a přepravu tvarůžků a zároveň se zlepšila hygiena výroby,“ podotkl mluvčí.

Placky, zmrzlina i pralinky. V Olomouci ochutnávali tvarůžky na desítky způsobů

Karel Pivný v roce 1929 investoval do dalších strojů, takže se postupně mechanizovaly všechny fáze výroby tvarůžků – od zpracování tvarohu až po sbíjení beden sloužících k jejich přepravě.

Za sto let od prvního formovacího stroje technologické možnosti pokročily. V současnosti používá výrobce Olomouckých tvarůžků moderní potravinářské stroje.

„Současný formovací stroj je v provozu podle využitelných kapacit sušárny a jeho denní produkce je až 15 tun tvarůžků. Během jedné směny umíme vyrábět, po rychlé výměně formovacího ústí, všechny čtyři základní druhy Olomouckých tvarůžků – malá a velká kolečka, věnečky nebo tyčinky,“ prozradil Leoš Kalandra, vedoucí obchodu a marketingu A. W.

Výroba Olomoucký tvarůžků na Hané je doložena již na přelomu 15. a 16. století. „Od roku 1876 se Olomoucké tvarůžky vyrábí v Lošticích. Manufakturní výrobu založil Josef Wessels s manželkou. Název současné společnosti A. W. spol. s r. o. získala firma podle Aloise Wesselse (syna zakladatelů) v roce 1897 a do roku 1914 se stala největším výrobcem tvarůžků. V roce 1930 byla realizována velká přestavba a rozšíření tvarůžkárny na moderní výrobnu pod vedením Karla Pivného,“ uvedl mluvčí společnosti.

Tvaroháře na škole nenajdete, musíte si ho vychovat, říká výrobce syrečků

V roce 1991 se tato tvarůžkárna v restituci vrátila potomkům původních majitelů. „K zásadní obměně technologického zařízení došlo v roce 1997. Evropská komise udělila v roce 2010 Olomouckým tvarůžkům chráněné označení původu. V roce 2014 bylo otevřeno nové Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích jako jediné muzeum svého typu v České republice,“ řekl mluvčí.

V syrečkárně nyní pracuje na 180 lidí, kteří každoročně vyrobí zhruba 2 200 tun tvarůžků ve více než třiceti tvarových, chuťových a hmotnostních variantách. „Firma také provozuje čtyři podnikové prodejny v Lošticích, v Olomouci, v Brně a v Ostravě,“ doplnil mluvčí.

16. dubna 2024

zpět na článek