Vlak s benzenem havaroval minulý týden v pátek, ve středu hasiči přečerpali toxickou chemikálii z posledních dvou cisteren. V Hustopečích se nyní chystají rozsáhlá sanační opatření.
Ministr zemědělství Marek Výborný uvedl, že Bečva není po havárii kontaminovaná, v bezprostředním ohrožení jsou ale tři nejbližší vodní díla.
Ministr životního prostředí Petr Hladík řekl, že místní pitná voda i ovzduší jsou v pořádku.
Ministr dopravy Martin Kupka zmínil, že zatím nedokáže odhadnout, kdy se v místě podaří obnovit vlakovou dopravu. Hlavním cílem je podle něj zabránit rozšiřování další kontaminace.
Kontaminace těkavými organickými látkami byla zjištěna ve dvou z 15 sondážních jam u místa nehody. Nejvíce ohroženo je podle inspekce zhruba sedmnáctihektarové jezero číslo šest, ve které se již projevují zvýšené obsahy benzenu. Ten je zatím zachytáván při okraji nádrže pomocí sorpčních hadů, které instalovali hasiči.
Výtok z nádrže je od začátku havárie monitorován a hodnoty benzenu jsou aktuálně nízké a pod limity znečištění, uvedla mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká.
Benzen z havarovaných cisteren unikl do podzemních vod, odhalily sondy![]() |
Další kontaminaci podzemních a povrchových vod má zabránit odtěžení kontaminované zeminy a odčerpání kontaminovaných vod, což je třeba provést bezodkladně. „Všechny zainteresované subjekty se teď musí mobilizovat a udělat opravdu maximum pro zmírnění následků této katastrofy, která je naprosto bezprecedentní,“ uvedl ředitel ČIŽP Petr Bejček.
Vzhledem k tomu, že havárie neměla žádný vliv na ovzduší, není podle ministra Hladíka nebezpečný pohyb venku. Lidé by se ale k místu požáru stále neměli přibližovat, protože okolní lokalita není bezpečná a okolo projíždí mnoho těžké techniky.
Ministerstvo dopravy společně se Správou železnic nyní podle Kupky dělají všechny možné kroky, aby urychlily opravy tratě a okolí, které povedou k návratu k obnovení vlakové dopravy. Vlaky teď v místě nahrazují autobusy. České dráhy v úterý odhadly, že by se vlaky na frekventovanou trať mezi stanicemi Hranice na Moravě a Valašské Meziříčí mohly vrátit od dubna.
Odborníci nyní vyhloubí v blízkosti místa nehody další tři sanační jámy, jejich počet tak vzroste na 18. Benzen z nich začali ve středu odčerpávat a odvážet k likvidaci, řekl soudní znalec a hydrogeolog Milan Geršl, který má sanační opatření na starosti.
Podle místostarosty Hustopečí nad Bečvou Zdenka Vahaly by měli hasiči pokud možno co nejdříve poškozené cisterny naložit a odvézt a začít s vykopáváním kontaminované zeminy, vyplynulo dnes vpodvečer z koordinační schůzky.
Benzen zasáhne Bečvu, sanace potrvá měsíce
„Situace je nyní taková, že díky vykopaným velkým jámám před jezerem se jim podaří dost kontaminace odstranit,“ doplnil místostarosta s tím, že z jam čerpají odborníci spodní vodu, která do nich spádově přitéká.
Kontaminaci podzemních vod benzenem označili hustopečští rybáři za tragédii. Budou společně s hasiči na místě instalovat provzdušňovače, které přispějí k uvolňování benzenu.
Redakci iDNES.cz rybáři potvrdili, že benzen je v jezeru číslo 6 a tím pádem zasáhne všechna jezera i řeku Bečvu. „Na pátou je svolán krizový štáb,“ potvrdili jejich zástupci.
„Není to otázka dnů nebo týdnů, spíše měsíců, než se celá sanace po havárii rozběhne,“ řekl po středeční koordinační schůzce šéf hustopečských rybářů Stanislav Pernický.
„Je to pro nás tragédie. Pokud se nepodaří urychleně odtěžit zeminu zasaženou benzenem a hasební vodou, se kterou benzen přišel do styku, tak se můžeme rozloučit s rybařením na tomto jezeru. Pokud se kontaminovaná půda urychleně neodtěží, je to špatně,“ uvedl Pernický.
Hustopečský rybářský svaz má v oblasti devět chovných jezer, vyjma jednoho se všechna ostatní nacházejí po spádu dolů kolem řeky Bečvy.