„Jde o frekventované místo využívané jak občany města, tak turisty, navíc se nachází blízko významné historické památky. V této lokalitě přitom často dochází k rušení veřejného pořádku, hlasitému křiku, obtěžování a znečišťování veřejných WC. Cílem vyhlášky je přispět k lepšímu pořádku, bezpečnosti a minimalizaci obtěžování kolemjdoucích,“ vysvětluje radní Tomáš Vlazlo (nez.).
A vyzývá veřejnost, aby na žebrající okamžitě upozornila strážníky. Stejně tak se na ně lidé mohou obrátit, pokud v lokalitě uvidí někoho popíjet alkohol.
„Přestože to může být obtížné, je důležité žebrajícím lidem bez domova nedávat peníze. Vzhledem k jejich závislostem totiž často skončí utracené za různé návykové látky. Osoby bez domova mohou využít pomoci v azylových zařízeních nebo potravinovou pomoc, a proto je poskytnutí financí v takových případech kontraproduktivní,“ upozorňuje radní.
Problémy s bezdomovci v Olomouci pokračují. Zavírat je není řešení, říká radnice |
Letos v červenci přitom v Jeseníku o bezdomovectví a s ním spojenými problémy jednali. „Přestože jsou možnosti řešení značně omezené, Jeseník se nevzdává a pokračuje ve snaze najít způsoby, jak situaci zlepšit. Vyžaduje to společné úsilí městského úřadu, policie, dalších organizací, ale i občanů,“ stojí v dokumentu, který visí na webu města.
„Nešlo si nevšimnout, že v Jeseníku se aktuálně pohybuje více lidí bez domova. Většina těchto lidí nepochází z Jeseníku a jde o obyvatele okolních měst a obcí. Důvod jejich pobytu v Jeseníku, jako přirozeném centru regionu, je nabíledni: možnost zajistit si finanční prostředky na živobytí a příležitost snadno sehnat především alkohol.“
Zástupci města ovšem zjistili, že bezdomovectví v Jeseníku nemá přímý vliv na zvýšení kriminality. Nicméně chování některých problémových jedinců negativně ovlivňuje jejich okolí.
„Osoby bez domova tvoří zhruba 150 až 200 projednávaných případů ročně. Ukládání pokut se míjí účinkem, protože tyto pokuty se z důvodu nemajetnosti pachatelů nedaří vymáhat ani v exekučním řízení. Nejcitelnějším trestem je odebrání lahve s alkoholem přímo na místě městskou policií. Tuto lahev pak správní orgán v přestupkovém řízení propadne a následně ji předá k likvidaci,“ okomentoval Zdeněk Gerstberger, vedoucí odboru přestupků a správních činností na jesenickém úřadě.
Omezené jsou i možnosti strážníků. „Současná legislativa nám bohužel neposkytuje účinné nástroje, jak s opakovaným porušováním obecně závazných vyhlášek bojovat,“ uvedl před časem ředitel Městské policie Jeseník Martin Novotný.
30. ledna 2019 |