iDNES.cz

Pokuty neodrazují, černých skládek jsou dál desítky. Viníci trestu obvykle ujdou

  4:52
U silnice ve směru na Rejvíz na okraji Dětřichova, místní části Jeseníku, se v lesním porostu nedávno objevila černá skládka. Přestože jich v Olomouckém kraji v posledních letech ubylo, objevují se dál a někde i po desítkách ročně. Lidé vyhazující odpad do ulic či přírody sází na to, že nebudou vypátráni a vysoké pokutě uniknou. Většinou jim to vyjde.

Černá skládka, kterou někdo založil poblíž Jeseníku. | foto: Městský úřad Jeseník

„Černá skládka je tvořena kusy vytrhané podlahové krytiny a dalším materiálem zřejmě z rekonstrukce bytu nebo domu,“ sdělil Matěj Podhola z odboru životního prostředí jesenické radnice.

Právě stavební materiál a další odpad z rekonstrukcí je podle něj nejčastějším obsahem černých skládek. „Často jde též o pneumatiky nebo objemný odpad,“ doplnil Podhola.

V Jeseníku řeší odbor v posledních letech jednotky případů za rok. Dopadnout původce se obecně daří jen výjimečně, vyšetřování končí neúspěšně už řadu let. Fyzické osobě hrozí za černou skládku pokuta až sto tisíc korun, právnické až deset milionů.

„Skládku odstraní majitel pozemku, kterým jsou v tomto případě Lesy ČR. Ty mohou náklady na likvidaci vymáhat po původci, pokud se jej podaří odhalit,“ přiblížil Podhola.

Například Šumperk řešil loni dva případy velkých černých skládek, letos zatím ani jeden. „Původce těch loňských se nepodařilo najít,“ nastínil mluvčí radnice Bohuslav Vondruška.

Vypátrán je malý zlomek viníků

Výrazně větší problémy má v regionu třeba Prostějov, v jehož katastru muselo být loni odklízeno na pět desítek nelegálních hromad odpadu a letos dvacet.

„Kromě cíleně vyhozeného odpadu jde o úklid po pobytu bezdomovců. Takových případů je nejvíc,“ popsala mluvčí magistrátu Alena Vrtalová.

Město podle ní černé skládky uklízí co nejdřív. „Větší problém jsou skládky na pozemcích, jež městu nepatří. Pokud si je majitelé včas neuklidí, odpad se na nich začne hromadit. Jde například o okolí tratí a říček,“ shrnula Vrtalová.

„To sem nepatří.“ Veřejný rozbor odpadu ukázal, že lidé stále špatně třídí

Magistrát uvádí, že městská policie odhalí jen zhruba pět procent původců. Ty pak řeší oddělení přestupků. Protože jde však většinou o bezdomovce, pokuty zůstávají z velké části nezaplacené a nevymahatelné.

Odhalení pachatelé podle mluvčí uvádějí, že věci neměli kam dát nebo nevěděli, že objemný odpad nepatří ke kontejnerům na komunální či tříděný odpad.

V Olomouci už skládky ani přesně nepočítají

Vůbec nejvíc černých skládek v regionu vzniká v Olomouci a okolí. Loni jich bylo 153, letos doposud 69.

„Ve skutečnosti je však těchto skládek mnohem víc. Pokud jsou totiž dostupné a nejsou příliš velké, tak je uklízí Technické služby při běžném svozu odpadu,“ sdělil mluvčí magistrátu Pavel Konečný. Loni podle něj městská policie předala magistrátu třináct podnětů k zahájení přestupkového řízení.

Černé skládky vznikají i na lesních pozemcích. Lesy ČR řešily v kraji v poslední době čtyři velké případy.

„V lesích se jich objevuje méně než před deseti či dvaceti lety. Ročně jich v celé České republice evidujeme průměrně 300 až 350,“ uvedla mluvčí Eva Jouklová. Nejčastěji lesníci najdou hromady odhozeného materiálu v lesích blízko měst a obcí.

„Ty, menší, v nichž není nebezpečný odpad, odstraníme okamžitě. Větší s případným nebezpečným odpadem musí zlikvidovat specializovaná firma,“ vysvětlila Jouklová.

Lesníci nejčastěji uklízí pneumatiky, oblečení, starý nábytek, matrace, části karoserií nebo vyřazené elektrospotřebiče, ale také plasty nebo skleněné lahve.

19. června 2024

zpět na článek