Archeologové odvezli nález do nemocnice, CT odhalilo obsah starý tři tisíce let

  7:04
Výstava Detektory v archeologii na Přerovsku, která trvá v Muzeu Komenského v Přerově až do října, představuje zajímavé archeologické nálezy z různých časových období. Jedinečným exponátem výstavy je také depot bronzových předmětů starý tři tisíce let, který byl v roce 2020 objeven Tomášem Melichem ve Staré Vsi.

CT snímkování pomocí moderního počítačového tomografu v Radiodiagnostickém oddělení Nemocnice Agel v Přerově | foto: Zdeněk Schenk, Muzeum Komenského Přerov

Odborníci podrobili nález z pozdní doby bronzové díky spolupráci s Nemocnicí Agel Přerov počítačové tomografii. Vyšetření nálezu trvalo asi půl hodiny a splnilo svůj účel.

„S muzeem spolupracujeme dlouhodobě, ale toto je poprvé, kdy vyšetřujeme podobný artefakt. Prostřednictvím CT jsme viděli hrubé obrysy předmětů, které jsou uvnitř. Trošku nás jen limitovalo, že se jednalo o kovové předměty, které na rentgenu svítí bíle a nešlo úplně přesně zhodnotit jejich povrch nebo strukturu,“ uvedl Petr Skácel, náměstek pro léčebně preventivní péči z Nemocnice Agel Přerov.

Výstava zkoumaný objekt ukáže naposledy v celku, protože po ukončení výstavy bude obsah keramické nádoby vypreparován a podroben dalšímu zkoumání.

„Nám se podařilo na CT snímcích, které můžou návštěvníci vidět, zjistit, že uvnitř keramické nádoby staré přes tři tisíce let je ukryto velké množství bronzových předmětů, mezi nimiž zaujme na první pohled bohatě zdobená kruhová faléra, dále naprosto unikátní bronzové žebrované objímky s trny (kování) nábojů kol vozu, náramky, plechové šálky a také další kruhový ženský šperk – spirálovitě vinutý nápažník,“ popsal nález Zdeněk Schenk, archeolog z Muzea Komenského.

Výstava Detektory v archeologii v Muzeu Komenského v Přerově je k vidění ve druhém patře přerovského zámku do 20. října 2024. „Představuje ukázky unikátních kovových předmětů zachráněných zásluhou dlouholeté činnosti archeologů a jejich spolupracovníků z řad uživatelů detektoru kovů, kteří se v rámci projektu Preventivní archeologie podílejí na záchraně archeologického kulturního dědictví. K vidění jsou na ni unikátní solitérní nálezy a soubory z jednotlivých archeologických lokalit v regionu,“ přiblížil archeolog.

Hledači pokladů

Amatérští hledači kovů začali podle vědců ve všech krajích země spolupracovat s archeologickými pracovišti. „Na Moravě se problematika přístupu ke spolupráci zpočátku vyvíjela na úrovni jednotlivých pracovišť individuálně. Na území Olomouckého kraje probíhá již od roku 2010, s podporou kraje od roku 2011, v rámci okresů Jeseník, Olomouc, Prostějov, Přerov a Šumperk projekt Preventivní archeologie, který představuje jednu z možných cest spolupráce,“ uvedl Schenk.

Hlavním koordinátorem projektu je Archeologické centrum Olomouc ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Olomouci, Muzeem a galerií v Prostějově, Vlastivědným muzeem Šumperska, Muzeem Komenského v Přerově, prostějovským pracovištěm Ústavu archeologické památkové péče Brno a společností Archaia Olomouc.

Výstava Detektory kovů v archeologii na Přerovsku je věnována právě výsledkům spolupráce profesionálních archeologů a dobrovolníků. „V mnohých případech se jedná o zcela unikátní archeologické nálezy mimořádné historické hodnoty,“ připomněl archeolog.

„Patří k nim například nález z mladší doby bronzové z obce Hradčany na Přerovsku, který obsahuje zlatý slitek, svitek zlatých drátků a bronzové předměty čítající přes tři sta kusů, z nichž převážnou většinu tvoří pukličky opatřené dvěma otvory,“ upozornil Schenk.

„Mezi nejvýznamnější patří také depot bronzových předmětů uložených v keramické nádobě z pozdní doby bronzové objevený u Staré Vsi. Unikátní nález v keramické nádobě byl na Přerovsku objeven Tomášem Melichem. Na výstavě je prezentován záměrně v nálezovém stavu tak, jak jej archeologové odkryli a převezli do Muzea Komenského v Přerově,“ řekl archeolog.

„Depot předmětů byl podroben nedestruktivní metodě CT snímkování pomocí moderního počítačového tomografu v Radiodiagnostickém oddělení Nemocnice Agel v Přerově. Tyto snímky zobrazující velké množství ojedinělých bronzových předmětů záměrně uložených před třemi tisíci lety do keramické nádoby jsou rovněž součástí prezentace nové výstavy,“ doplnil Schenk.

K nejnovějším objevům na výstavě patří bronzový meč. „Tento pravděpodobně votivní dar určený božstvům doby bronzové byl uložen společně s bronzovou sekerou s tulejí a ouškem do země před více než třemi tisíci lety.“ dodal vědec.

15. prosince 2018