Kvůli dovoleným chybí nemocnicím dárci krve, spotřeba přitom roste

  4:52
Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, které patří k největším v Česku a je také jedním krizových transfuzních center, má akutní nedostatek dárců všech krevních skupin. A není jediné, problémy hlásí i Transfúzní služba Agel a další krevní banky v Olomouckém kraji. Období dovolených totiž zhoršuje už tak velký problém s nedostatkem dárců.

„V červenci jsme oproti květnu 2024 byli na polovině počtu dárců krve. Paradoxně zatímco se počet objednaných dárců v tomto období rapidně snižuje, poptávky nemocnic a krevních bank vlivem častějších úrazů spíše rostou,“ upozornil odborný garant Agel Transfúzní služby a primář hematologického a transfuzního oddělení prostějovské nemocnice Michal Řiháček.

Podle něj tak nastává propad v zásobách nejžádanějších krevních skupin, jako jsou 0+, 0-, a B-.

Jak vypadá Transfuzní oddělení FNOL v novém

„Celkově je dárců krevní skupiny 0 málo, ale hlavním faktorem je, že v české populaci je pouze patnáct až dvacet procent osob s krevní skupinou a negativním Rh faktorem. V předminulém týdnu jsme u těchto skupin byli na dvanácti procentech zásob transfuzních přípravků oproti běžnému období,“ nastínil Řiháček.

Loni Transfúzní služba jen v Šumperku a Bruntále odebrala 2 460 litrů plné krve, která formou transfuzních přípravků putuje do nemocnic a krevních bank nejen v Olomouckém, ale také Moravskoslezském či Středočeském kraji.

Letečtí záchranáři s sebou ve vrtulníku nově mají i krev pro transfuzi

Pokles dárců zaznamenalo rovněž transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL). „Oproti loňskému roku jsme měli o čtyři sta dárcovských odběrů méně. Propad je patrný zejména v letních měsících,“ potvrdila zástupkyně primářky transfuzního oddělení Alice Entrová.

„Toto léto nám chybí zejména krev A-, ale potřebujeme všechny skupiny. Aktuálně nám schází asi sto krevních konzerv do naplnění zásob, volné termíny k odběru jsou zejména v úterý a ve středu,“ dodala.

Po dovolené v zahraničí bývá vynucená pauza

Hlavním důvodem poklesu dárcovství v létě jsou dovolené a zahraniční pobyty. Po návratu z některých evropských zemí platí, že je možné darovat krev až za 28 dnů. Týká se to i oblíbených turistických destinací v Evropě, jako je Maďarsko, některých provincií Itálie, celého pevninského Řecka nebo ostrova Thasos. Důvodem je riziko infekce viru západonilské horečky.

„Opakovaně apelujeme na naše dárce, aby přišli darovat před odjezdem na dovolenou nebo co nejdříve po uplynutí termínu, po který nemohou po návratu darovat. Také se snažíme již v červnu na prázdniny předzásobit,“ podotkla Entrová.

Už si můžu říct, že jsem nežil zbytečně, říká mladý dárce kostní dřeně

Situace odráží dlouhodobý trend, kdy podle Českého červeného kříže chybí v tuzemsku asi 80 tisíc dárců. Na nepříznivém vývoji dárcovství se výrazně podílí fakt, že za lidi vyřazené kvůli věku a nemocem není dostatečná generační náhrada. Souvisí to i se stárnutím populace.

„Také je patrný odliv zejména mladých dárců do komerčních plazmaferetických center,“ objasnila Entrová.

Zkouší odběry i na stadionu či ve firmách

FNOL se snaží dárce aktivně vyhledávat a od loňska praktikuje i mobilní odběry, kdy dárci mohou nejvzácnější tekutinu poskytovat mimo prostory transfuzní stanice, třeba na zimním či fotbalovém stadionu nebo v ordinaci praktického lékaře.

„Oslovili jsme i velké firmy a v červnu jsme zajistili odběr ve firmě Miele,“ dodala zástupkyně primářky.

Transfuzní oddělení FNOL ročně vydá přes 20 tisíc jednotek krve, z nichž většina putuje k pacientům této nemocnice. A od letošního ledna tuto krev dostali i čtyři lidé přímo ve vrtulníku letecké záchranné služby, který ji vozí pro přednemocniční hemoterapii. Kvůli rekonstrukci oddělení však dárci museli protrpět rok v provizoriu.

„Nyní už odběry běží standardně a dárcovský úsek dostal moderní háv, takže všechny dárce zveme k odběru. Bohužel kvůli rekonstrukci a snížené kapacitě odběrů plazmy máme i nedostatek těchto dárců a aktuálně nám chybí tisíc odběrů. Toto manko bychom rádi do konce roku nahradili,“ svěřila se Entrová.

K lidem, kteří návštěvy transfuzní stanice nevynechávají ani v létě, patří třeba Ondřej Chotěnovský, jenž daruje nejen krev, ale i plazmu a krevní destičky a má na svém kontě přes 600 odběrů. Jako dárce rekordmana ho letos čeká i zápis do knihy rekordů.

16. března 2024