Přestože je Jesenicko lesnaté a bohaté na zdroje dřeva, neměl celý okres dosud žádnou velkou pilu, která by tuto surovinu zpracovávala. Poslední zanikla koncem devadesátých let minulého století v Bukovicích, místní části Jeseníku.
Místní tak měli omezené možnosti, jak sehnat například stavební dřevo na malých katrech přímo na Jesenicku. A vytěžené stromy z regionu putovaly ke zpracování mimo okres a teprve pak se zase vracely do hor.
Teď se tato situace změnila, když Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL) vybudovaly moderní pilařský závod ve Vápenné. Právě ALSOL po restitucích vlastní ve zdejším okrese nejvíc lesů.
Efektivní zpracování kalamitních lokalit
Pila podle církevních lesníků výrazně zefektivní zpracování kalamitního dřeva z Jeseníků, Rychlebských hor a z dalších částí této oblasti.
“Rozhodli jsme se vybudovat kompletní pilařský závod, aby se z Jesenicka neodváželo nezpracované dřevo,“ uvedl jednatel ALSOL Petr Skočdopole.
Podle něho je cílem zkrátit cestu dřeva z lesa k zákazníkovi. “Využít český kapitál a les, pořezat české dřevo a prodat výrobek ze dřeva českému zákazníkovi,“ dodal.
Trámy, fošny a desky různých rozměrů
Nová pila pomůže hlavně místním firmám a soukromníkům, kteří složitě sháněli řezivo, i když je na Jesenicku dřeva dostatek.
“Bylo nelogické, když dřevo od nás šlo do vnitrozemí a pak se sem vracelo zpracované. Je dobře, že se tato praxe mění,“ řekl předseda Sdružení měst a obcí Jesenicka Lubomír Žmolík.
“Jsem rád, že tento závod vznikl právě u nás a že konečně někdo pochopil, že nejlepší je zpracovávat dřevo na místě,“ pochválil Arcibiskupské lesy starosta Vápenné Leoš Hannig.
Zákazníci se těší, že jesenické dřevo bude k dispozici ve formě trámů, fošen, či desek různých tlouštěk a délek.
“Jak to bude možné, budu pravidelným zákazníkem. Teď potřebuji měnit plot,“ řekl třeba Radek Hudák z Jeseníku.
Pilu vítají i podnikatelé. “Jde o moderní závod a očekávám, že budou mít široký sortiment. Pokud budu potřebovat větší množství dřeva, obrátím se pravděpodobně na novou pilu ve Vápenné,“ slíbil majitel stavební firmy Formát Roman Frančák.
Jednatel ALSOL Petr Skočdopole vyzvedl strategickou polohu nového závodu uprostřed rozsáhlých církevních lesů.
Pilařský závod ve Vápenné zajistí podle jednatele kompletní zpracování vytěženého dřeva. Dokonce má vlastní výrobu pelet z pilin, štěpku odváží výrobcům celulózy pro výrobu papíru.
Závod má i moderní sušárnu. Komplet tak svého majitele přišel na 300 milionů korun a zaměstnává 25 lidí.