Nezákonnými dotacemi získali třicet milionů, viní policie osm lidí a šest firem

  14:38
Krajská kriminálka Olomouckého kraje zahájila trestní stíhání osmi fyzických a šesti právnických osob kvůli podezření ze spáchání trestných činů poškození finančních zájmů Evropské unie, dotačního podvodu a zkrácení daně, poplatku a dalších. Podle policie činí škoda třicet milionů. Kriminalisté zabavili majetek za devět milionů.

EPPO provedla razie v koncertních produkčních společnostech podezřelých z dotačního podvodu | foto: EPPO European Public Prosecutor's Office:

„Mimo jiné se jednalo o nákup zboží například pro pořádání hudebních akcí, jako byla pódia, nákladní automobily a dalších věcí na základě veřejné zakázky z období od roku 2019 do 2021,“ řekl policejní mluvčí Libor Hejtman.

Další trestná činnost souvisela s dotačním programem COVID. „Obvinění v něm vystavovali nepravdivé faktury o svých nákladech a obratech před a v době pandemie,“ popsal mluvčí.

Škoda činí 29 400 000 korun (1 176 000 EUR), z toho škoda způsobená Evropské unii je přibližně 12 672 000 korun (506 909 EUR),“ vypočítal mluvčí.

Třem obviněným hrozí tresty od pěti do deseti let vězení. „Zbývajícím obviněným tresty od 2 do 8 let. Kriminalisté ve věci provedli patnáct domovních prohlídek i jiných prostor a pozemků v České republice, na kterých se podílelo na 150 policistů. Kriminalisté zajistili u obviněných fyzických a právnických osob majetek za 9 000 000 korun,“ sdělil Hejtman.

O případu informoval v tiskové zprávě Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), který kauzu dozoruje.

„Na žádost Evropského státního zastupitelství (EPPO) v Ostravě bylo ve dnech 11. a 12. června provedeno patnáct prohlídek v koncertních produkčních společnostech, které jsou podezřelé z několika případů dotačních a daňových podvodů a vyhýbání se dani,“ stojí ve zprávě EPPO.

Podle státního zastupitelství se prohlídky odehrály ve Chrudimi, Praze, Přerově, Ostravě a v Uherském Hradišti, dále v bytech podezřelých a v prostorách prověřovaných firem.

„Evropské státní zastupitelství se zaměřilo na dvě společnosti poskytující vybavení pro hudební akce. Obě vlastní stejná osoba a obě získaly prostředky EU z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost v rámci Evropského fondu pro regionální rozvoj na nákup vybavení pro výrobu koncertů, včetně pódií, audiovizuální techniky a nákladních automobilů,“ uvedlo státní zastupitelství.

Příjemci prostředků ale podle vyšetřování zfalšovali veřejné zadávací řízení, které se neuskutečnilo, a pomocí řetězce firem zatajili původ zařízení a nafoukli i jeho cenu. Podezřelí se také údajně vyhýbali placení DPH u některých nákupů.

„Kromě toho jsou podezřelí z nezákonného získávání dotací na podporu firem během pandemie Covid-19 financovaných z dotačního programu Kultura ČR tím, že uváděli zfalšované výdaje a nepravdivé informace o obratu firem,“ doplnili dále.

„Při prohlídkách zajistili policisté hotovost, bankovní účty a tři nákladní auta, jakož i audio a video zařízení v celkové hodnotě přibližně 365 000 EUR (9 000 000 korun),“ doplnilo evropské zastupitelství.