iDNES.cz

Lidé z Troubek odmítají odejít. Symbolu tragických povodní hrozí spláchnutí

  17:22,  aktualizováno  19:55
Troubky na Přerovsku vyhlásily evakuaci všech obyvatel, většina z nich ale odmítla obec opustit. Dvoutisícová obec ležící u soutoku Moravy a Bečvy je symbolem katastrofálních záplav z roku 1997.
Z Troubek musí všichni pryč | (0:46) | video: iDNES.tv

„Z rozhodnutí starosty jakožto předsedy povodňové komise byla vyhlášena evakuace obyvatelstva z důvodu extrémního ohrožení, kdy došlo k dramatickému zvýšení hladiny na Bečvě v Teplicích,“ uvádí na svém webu obec.

Teplice jsou zhruba 40 kilometrů daleko, voda má dorazit do Troubek po půlnoci.

Přistavené evakuační autobusy však zely prázdnotou. Poslední byl nachystaný na 20. hodinu večerní. Část obyvatel se rozhodla z obce odjet po vlastní ose, většina však chce zůstat.

Přízemí domu narychlo zabezpečoval například Martin Štolc. Šestičlenná rodina včetně tří malých dětí se však stěhovat odmítla. „Já jsem to už zažil jednou v roce 2010, budeme bydlet v patře jako tehdy, tehdy jsme tam byli týden a půl. Dá se to zvládnout, jde hlavně o psychiku. Máme tady zvířata i dobytek, opustit to nemůžeme, ale zabezpečujeme to, část jsme vynesli do prvního patra,“ řekl muž. Poslední povodně přišly podle rodiny nad ránem, tehdy dům zatopily do 1,2 metru.

Sousedka, čtyřicetiletá Jana, naopak z ulice Loučka narychlo odjížděla. Kolem 19:00 nakládala auto. „Odjíždím s dětmi, manžel zůstává. Evakuační autobus nevyužijeme, jedem k příbuzným. Rozhodnutí víceméně padlo hned,“ uvedla žena.

Extrémní deště v České republice

Opava, úklid města po odpadnutí povodňové vody (19. září 2024)

Starosta Martin Frgal ví, že prognóza pro obec není dobrá. „Vypadá to tak, že na limnigrafu v Dluhonicích bude dosaženo skoro 700 metrů krychlových, což pravděpodobně doteče i do Troubek a voda se vylije, uvidíme, kde se to případně zastaví. Obava panuje od Bečvy, od Moravy má být dotok pozdější,“ řekl starosta.

Evakuační autobusy přistavené u fotbalového hřiště zůstaly téměř prázdné. „Během 1,5 hodiny zatím odjelo v prvním autobuse 13 osob, nyní je připraveno sedm. Podle jednotek v obci se spousta lidí ještě balí nebo se evakuují sami. Těžko se odhaduje, kolik z nich výzvy uposlechne, dokud není nejhůř, málokdo odchází dobrovolně,“ řekl dnes velitel úseku hasičů Ivan Martin. Zhruba pět desítek lidí obci nahlásilo, že odjíždějí sami.

Online reportáž

14:00

Vážení čtenáři, naše online reportáž z povodňové situace v Česku končí. Ze zaplavených oblastí můžete sledovat volební zpravodajství v naší další online reportáži, odkaz najdete zde. Děkujeme Vám za přízeň.

13:46

Stovky vysoušečů poslaly Česku prostřednictvím unijního systému civilní ochrany Slovinsko, Belgie, Chorvatsko nebo Německo, oznámila v pátek Evropská komise. Polsko potřebovalo také pomoc s dezinfekcí vody, stovky lahví roztoku chloraminu jim prostřednictvím Mechanismu civilní ochrany EU dodalo Švédsko, dodala komise. Praha a Varšava o pomoc žádaly kvůli nedávným ničivým záplavám.

13:35

Předseda představenstva fotbalové Opavy Tomáš Hůlovec děkuje za vlnu solidarity, které se slezskému klubu ze všech stran dostalo poté, co byl jeho areál poškozen extrémními záplavami. Popsal také všechny postupné kroky vedoucí k obnově stadionu, jeho zázemí a hřiště. Slezané zatím najdou azyl pro druholigové zápasy v Hlučíně. Cílem je, aby přípravu na jaro mohlo mužstvo začátkem ledna zahájit už na domácím Městském stadionu.

V deset kilometrů vzdálené přerovské místní části Dluhonice voda dosahovala v osm hodin večer 586 centimetrů, což je 37 centimetrů nad stavem ohrožení. Hladina tu má kulminovat nad ránem kolem hranice sedmi metrů.

Mikulovice, Vrbno, Heřmanovice, voda ničí vše, co jí stojí v cestě | (1:08) | video: iDNES.tv

„Existuje výpočtový model, který uvádí, že to obec spláchne. Obyvatelstvo se bude rozvážet do Kojetína, možná do Přerova,“ řekl k tomu hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Troubky se staly symbolem povodní v roce 1997, které postihly hlavně Moravu a východní Čechy a byly s 50 oběťmi nejtragičtější ve 20. století. V samotné obci zemřelo devět lidí, živel tu srovnal se zemí více než polovinu domů. Zbourat se muselo 335 stavení, o střechu nad hlavou přišla tisícovka místních.

I po více než 27 letech od ničivých záplav Troubkám chybí řádná protipovodňová ochrana.

Armádní vrtulníky zachraňují životy na Jesenicku | (0:31) | video: Armáda ČR
Autoři: , ,
zpět na článek