„Na For Model vystavoval segmentovou modelovou železnici velikosti 0 už můj táta. Letos, po čtvrt století, budu stát v pavilonu A na stejném místě se zahradní železnicí G,“ oznamuje Bartoň. Kromě otce modelařil i jeho dědeček.
„Jako kluk jsem trávil prázdniny u dědy v jeho kouzelné dílně. V ní tvořil překrásné modely například vlakového nádraží ve Starém městě, zdejší radnice nebo rozhledny na Králickém Sněžníku. Tehdy nebyly žádné stavebnice ani 3D tiskárny,“ vzpomíná modelář.
Zmenšeninu objektu bylo potřeba přenést na papír, rozkreslit díly, přenést je na překližku a vyřezat lupenkovou pilkou. Následovalo lepení klihem a zatěžovaní dílů při vysychání. Důležité bylo sehnat tehdy těžko dostupné vhodné materiály.
„Otec byl architekt a v modelářské tradici pokračoval, ostatně každý jeho projekt měl modelovou verzi. V jeho olomoucké dílně vznikaly také modely železničních tratí i různých plavidel. Táta kladl důraz na detail a propracovanost modelů. Navíc byl velký patriot, jeho železniční modely obsahují krajinné prvky Hané,“ líčí Bartoň.
Vláčky jako hobby na odstřel. Modeláři v Británii vymírají, firmy hledají nové![]() |
Ten s první panelovou železnicí začal podle svých slov jezdit asi v sedmi letech, šlo o velikost TT. Její provedení vycházelo ze součástkové základny 70. až 80. let, většina komponentů byla z NDR. Výrobce Berliner TT Bahnen dodával kolejivo, lokomotivy, vagony, stavby i napájecí transformátory.
„Modelářská práce spočívala především v dokonalosti provedení panelového modelu. Když jsem s tátou vyřezával železniční tunel, měl jsem polystyrenové kuličky i za ušima,“ popisuje Bartoň.
Práce s kamerou se s jeho koníčkem doplňuje od doby, kdy nebyly digitální možnosti a pro trikové snímání náročných scén se stavěly modely. „Ze zkušeností barrandovských architektů, výtvarníků, rekvizitářů a modelářů čerpám dodnes,“ podotýká.
Když je to nezbytné, vyráží pro modely i do Německa, Rakouska, Polska, Itálie nebo Španělska. Opravdové unikáty ve velikosti G se mohou v případě lokomotiv pohybovat i nad pěti tisíci eur, tedy přes sto tisíc korun.
Na letošní výstavě bude železniční modelářství poprvé součástí hlavní expozice v pavilonu A. K vidění je modulová železnice ve velikosti TT, zahradní železnice G, modelová železnice 0 a další kousky.
„Ze všeho nejraději dávám dětem možnost, aby si s železnicí jezdily. Protože má víc okruhů, učí je to řádu, pozornosti, předvídavosti a ohleduplnosti. Výrobce zahradní železnice G doporučuje obsluhovat modely uživatelům starším 14 let, ale pod dohledem instruktora můžeme udělat výjimku,“ usmívá se Bartoň.
Svátek modelářů je letos plný novinek a unikátůCelé tři dny, od 21. do 23. března, bude Výstaviště Flora Olomouc žít velkým svátkem modelářů – interaktivní výstavou For Model 2025. Pro návštěvníky je připravena celá řada novinek, mimo jiné nové umístění expozice železničních modelářů či plovoucí mola, která doposud nebyla na For Model k vidění. Expozice probíhá v pavilonu A, v pavilonu E i v jejich okolí. Otevřeno je od 9 hodin do 18, v neděli do 17.00. Vstupenky jsou v prodeji na webu Výstaviště Flora Olomouc. Dospělou vstupenku lze koupit online za 150 korun, na místě za 190 korun. Děti do šesti let mají vstup zdarma. Už 23. ročník výstavy For Model slibuje úžasných modelů, cenné sbírky, digitální technologie, hry, hračky i stavebnice. Svá díla budou prezentovat desítky železničních, lodních a leteckých modelářů z Česka i zahraničí. „For Model patří mezi nejoblíbenější akce, které na Výstavišti Flora Olomouc pořádáme. Díky naší spolupráci s desítkami sběratelů a modelářů se návštěvníci mohou opět těšit na tři dny plné neopakovatelných zážitků,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc. Unikátem výstavy bude zahradní železnice velikosti G modeláře Jana Bartoně. Vznikne jako originál pouze pro výstavu For Model 2025, po ní bude celý tento model rozebrán. Další letošní novinkou bude mimo jiné vystavení plovoucích mol, ta doposud na výstavě For Model nebyla k vidění. Návštěvníci uvidí také modely všech kategorií lodí – plachetnice, ponorky i bojová plavidla. Své místo na výstavě budou mít také plastikové a papírové modely současných automobilů i automobilových veteránů, autodráhy anebo modely stavebních strojů či kamionů. V sobotu se zájemci mohou na výstavu svézt historickým vlakem, který vypravují České dráhy. Více informací dostanou návštěvníci na webových stránkách cdnostalige.cz. |