Zvrat v osudu Hanáckých kasáren, zájem o ně má Univerzita Palackého

  15:18
Univerzita Palackého v Olomouci má zájem o nákup Hanáckých kasáren v centru města. Nápad pořídit jednu z nejrozlehlejších budov v centru podpořil akademický senát. Důvodem jsou hlavně možnosti rozvoje v následujících letech. Univerzita se potýká s nedostatkem prostor pro sklady, ubytování, menzu, školku či centrum výpočetní techniky.

Pohled na olomoucká Hanácká kasárna, Kostel Panny Marie Sněžné se dvěma věžemi či dále uprostřed chrám sv. Mořice z věže dómu svatého Václava. (duben 2015) | foto: Tomáš Frait, MAFRA, Tomáš Frait,  MF DNES

Ačkoli Hanácká kasárna vydražil stát začátkem září za 89,1 milionu korun, vítězná skupina Redstone olomouckého developera Richarda Morávka musí ještě počkat na vyjádření univerzity. Ta totiž byla součástí předchozích jednání s krajem a městem Olomouc o společném využití nemovitosti z první poloviny 19. století.

Partneři však nakonec kvůli vysokým nákladům na rekonstrukci zájem o převod ztratili.

Dohoda s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových ji však garantovala možnost dorovnat nejvyšší nabídku z výběrového řízení. Třicetidenní lhůta končí v pondělí.

Hanácké kasárny vydražila developerská skupina Redstone, nabídla přes 89 milionů

„Případným nákupem Hanáckých kasáren nechceme řešit krátkodobé potřeby univerzity. Jedná se o strategické rozhodnutí, které je významné především z dlouhodobého hlediska. Máme jedinečnou příležitost získat rozsáhlý objekt v centru Olomouce, který by mohl sloužit mnoha generacím našich studentů a akademiků. Univerzita by tak ještě posílila klíčovou roli, kterou ve městě i regionu má,“ uvedl rektor univerzity Martin Procházka.

Procházka zmínil, že Hanácká kasárna by v budoucnu mohla univerzitě poskytnout užitečný a praktický prostor, který by sloužil různým fakultám například pro výukové, kancelářské či komunitní účely.

„Vzniknout by tam mohly i nové ubytovací či stravovací kapacity. Prakticky okamžitě a bez nutnosti větších stavebních zásahů bychom část prostor mohli využít jako sklady. Výhodou také je, že můžeme objekt zakonzervovat a zvolit postupnou rekonstrukci s využitím státních a evropských dotací tak, abychom nemuseli nést okamžitou finanční zátěž na jeho kompletní opravu,“ dodal Procházka.

Zmínil také vliv na veřejný prostor v okolí budovy, zejména vizi města proměnit náměstí Republiky na více vstřícné místo než je současné parkoviště.

Rekonstrukce? Asi dvě miliardy

Rektor o záměru jednal s děkany všech fakult, následně jej probíral také akademický senát.

Hejtmanství mohlo od státu získat kasárny za korunu, náklady na rekonstrukci se však podle posudků blížily dvěma miliardám. Podle informací, které zazněly za jednání akademického senátu, měl však kraj investovat jen ze svého, navíc chtěl budovu začít využívat co nejdříve.

„Dvě miliardy je rozsah možné investice, ať už developera či naše, pokud by měla být budova vyšperkovaná. Realistický odhad je 1,2 miliardy po dokončení architektonické studie,“ řekl prorektor pro strategii a vnější vztahy Michal Malacka.

„Jako vedení garantujeme, že nebudeme sahat na fondy fakult. Je to ostatně podmínka souhlasu děkanů. Navrhujeme určitý okamžitý postup a pak řešení v dalších pěti až deseti letech,“ dodal.

Náklady na zakonzervování stavby se mají pohybovat kolem pěti milionů korun, kasárna by pak šla využívat jako sklad.

Kromě univerzity, která si musí některé sklady pronajímat, případně jsou nevyhovující, projevilo zájem například vlastivědné muzeum, jemuž chybí místo pro depozitáře.

Menza, sklad i koleje

Většina senátorů univerzity záměr podpořila. V usnesení však požadují garanci, že nákup a rekonstrukce neohrozí plánované investiční a stavební projekty a fakulty to dále nezatíží.

„Budova má potenciál pro bydlení, centrum výpočetní techniky, menzu, sklad, koleje. Dívejme se dál než za deset let, třeba třicet čtyřicet,“ sdělil senátor Michal Ngyuen.

Připomenul, že kromě lůžek pro studenty chybí i byty pro doktorandy i zahraniční lektory. Jako někteří další zmínil i objekty Zbrojnice či Konviktu, které se univerzitě podařilo postupně zrekonstruovat, ač byly v horším stavu. Škola také spravila majetky převzaté v 90. letech, například po sovětské armádě.

Zazněly ale i kritické názory. „Univerzita má budovat svou prestiž lepší vědou, výchovou studentů, ne opravovat historické památky,“ uvedl člen senátu Michal Botur.

„Všechny potřeby univerzity pro využití je možné naplnit dříve a levněji výstavbou nebo pronájmem jinde. Univerzita není vnitřně zkonsolidovaná a měla by se zaměřit spíše na to,“ řekl Vladislav Raclavský.

Dnes vpodvečer bude následovat jednání správní rady. „Z hlediska všech legislativních norem má schvalovací vyjádření. My se k záměru pouze vyjadřujeme,“ řekla předsedkyně akademického senátu Irena Smolová.

Společnost Redstone zatím bere změnu na vědomí. „Možnost, aby veřejný subjekt dorovnal nabídku soukromé firmy, je od začátku součástí podmínek prodeje nemovitosti, které stanovil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Proto nás tato situace vůbec nepřekvapuje a vyčkáme, jak celá věc dopadne. Více se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ reagoval mluvčí developera Petr Hlávka.

11. září 2023