iDNES.cz

Už rostou dubáky a křemenáče, během pár dní odborníci slibují houbařské žně

  4:56
Smetanová omáčka s hříbky, kulajda, klasická smaženice, obalované řízky z bedel a růžovek pokapané citronem, k tomu tatarka a nové brambory. Houbaři z Olomouckého kraje si brzy pochutnají na nejoblíbenějších pokrmech z letních hub. Díky současnému počasí, kdy je po vydatných deštích v lesích hodně vláhy a zároveň teplo, odborníci slibují už brzy žně.

Hřiby dubové, které patří k nejvyhledávanějším houbám, už rostou i v Olomouckém kraji. | foto: MAFRA

„Sezona se brzy rozjede naplno. Už jsme našli hlavně hřiby dubové, lišky, lidově zvané kuřátka, některé druhy holubinek či muchomůrky šedivky. Pod osikami se objevily také křemenáče,“ vyjmenovává Milan Plášek z přerovského mykologického spolku.

S kolegy, kteří vyráželi na výpravy do lesů na Přerovsku, si předali zkušenosti na začátku týdne. Hub podle něj zatím většinou není mnoho na jednom místě, nálezy jsou spíše ojedinělé, brzy by se však měly objevovat masověji.

„Je třeba říci, že plodnice bývají dost červivé,“ podotýká Plášek. Mouchy bedlobytky, které kladou do hub larvy, jsou tedy po dlouhém půstu lačné po oblíbené pochoutce stejně jako lidé.

Přerovští houbaři nyní doporučují především výpravy do listnatých lesů, kde rostou osvědčené druhy dřevin, na které se vážou nejoblíbenější druhy hub. Tedy do doubrav, habřin či osikových a březových remízků.

Právě tam mohou nálezci sbírat nejoblíbenější hřibovité druhy, jako je hřib dubový, kozák habrový či březový a křemenáč osikový a březový, lidově nazývaný janek.

Ideální jsou prosvětlená a prohřátá místa

Rostou tam i populární muchomůrky růžovky a jedlé holubinky. „Ideální jsou prosvětlená, prohřátá místa,“ radí Plášek.

Podle něj se mohou objevit už i velice populární hřiby smrkové, spíš ale předpovídá, že houbaři vyrážející do jehličnatých lesů na severu kraje si na ně počkají tak do půlky června.

Pěkné úlovky předpovídá také Miloš Kenša z houbařské poradny v Olomouci, i když podle něj na Olomoucku zatím dary lesa příliš nerostou. „Vláhy je ale dost, také teplo. Za deset či čtrnáct dní můžou vypuknout opravdové houbařské žně,“ sděluje odborník.

Téměř každá houba má v lese své zaměnitelné dvojče, říká mykoložka

Houbařská poradna v rámci Přírodovědné sekce Vlastivědné společnosti muzejní funguje v budově muzea na náměstí Republiky už od května každé pondělí od 16 hodin do 17.30. Mykologové tam poradí zájemcům s určením hub až do konce sezony.

Zavítat by sem rozhodně měli méně zkušení houbaři, pokud si nejsou jistí, zda mezi jejich úlovky nejsou jedovaté kusy, jako třeba smrtelně jedovatá muchomůrka zelená.

Aktuální mapa Českého hydrometeorologického ústavu většinu kraje řadila mezi oblasti se střední pravděpodobností růstu hub, nejsevernější lesnaté lokality na Jesenicku spadají mezi místa s nízkou pravděpodobností.

Řadou úlovků se už chlubí regionální houbaři na portálu Nahouby.cz, kteří uvádějí často i místa nálezů. Na houby se chystá třeba Jindřiška Kubová ze Šumperka.

„Počasí vypadá ideálně. Chodím brzy ráno a jezdím do lesů v okolí Slavětína a Luké na Olomoucku, které dobře znám. Na václavky pak vyrážím do podhůří Jeseníků v oblasti Velkých Losin a Bukovice, ale tam jezdím vždy až na podzim,“ svěřila se MF DNES.

zpět na článek