Hejtman kvůli likvidaci následků nehody vlaku s benzenem vyhlásil stav nebezpečí

  11:24,  aktualizováno  12:55
Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil od pátečního poledne v oblasti Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku stav nebezpečí. Důvodem je zhoršení kontaminace tamní půdy a vody toxickým benzenem po nehodě vlaku, který převážel více než tisíc tun chemikálie. Po vykolejení části cisteren na konci února došlo k mohutnému požáru.

Stav nebezpečí byl vyhlášen po dopoledním jednání bezpečnostní rady Olomouckého kraje. Má umožnit rychlejší a efektivnější likvidaci následků úniku benzenu.

Vedení kraje totiž získává zvláštní pravomoci, může například vydávat pracovní příkazy, bezodkladně provádět stavební práce a terénní úpravy nebo zakázat vstup do ohrožené oblasti. Rovněž je možné nasazení vojáků nebo zrychlené zadávání veřejných zakázek.

Vyhlášení stavu nebezpečí, který zatím platí pro území obce s rozšířenou působností Hranice do 27. dubna, provázel spor mezi hejtmanem a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL). Ten navrhl vyhlášení mimořádné situace už ve středu, Okleštěk to ale nepodpořil.

Zdůvodnil to tím, že podle legislativy by pak veškeré náklady likvidace musel platit kraj, přičemž částka může celkově podle nynějších odhadů dosáhnout vyšších stovek milionů korun. Kraj už přitom musí řešit řádově miliardové škody po zářijových ničivých povodních.

„Pan ministr přislíbil, že ze své autority zajistí financování těch opatření. Já ale nemohu za Olomoucký kraj strčit hlavu do oprátky. Už tu máme třímiliardovou škodu po povodních a náklady na sanaci škod na životním prostředí u Hustopečí jsou nyní odhadovány odbornou firmou na 765 milionů,“ řekl v pátek na tiskové konferenci hejtman.

Havárie s benzenem nemá obdoby. Hladík chce stav nebezpečí, hejtman ostře odmítl

„Když přidáme škody na železnici a vagonech tak jsem přesvědčen, že celkově půjde určitě nejméně o miliardu. A toto není v kapacitách rozpočtu kraje. Proto jsem ministra Hladíka požádal, aby projednali na vládě usnesení, které bude konkrétně deklarovat, kdo ponese jakou zodpovědnost,“ dodal.

Ve čtvrtek podle Oklešťka došlo k dojednání podmínek s příslušnými rezorty a přislíbení podpory jejich ministry a ve večerních hodinách pak ke schválení usnesení vlády per rollam.

„Dnes jsem vše odprezentoval na zasedání bezpečnostní rady kraje a protože byly splněny všechny námi požadované podmínky, tak bylo jednomyslně schváleno vyhlášení stavu nebezpečí od pátečních 12 hodin,“ doplnil hejtman.

Kontaminací je zasažena první studna

Hladík ve čtvrtek řekl, že situace na místě havárie se zhoršuje a je potřeba jednat v řádu hodin, ne dnů, týdnů nebo měsíců. Díky stavu nebezpečí bude možné už o víkendu urychlit práce v zasažené oblasti.

V oblasti byla kontaminací zasažena první studna v blízké chatové oblasti mezi vodní nádrží číslo šest a řekou Bečvou, byť jde pouze o zdroj užitkové vody. Zjištěné znečištění podzemních vod ukazuje na šíření směrem k řece, která je od místa vzdálena jen několik desítek metrů.

28. února 2025

„Česká inspekce životního prostředí o těchto rizicích okamžitě informovala dotčené orgány. Zároveň vyzvala vodoprávní úřad v Hranicích, aby zajistil nutná opatření omezující odběry podzemních a povrchových vod v dotčené oblasti,“ uvedla ve čtvrtek mluvčí inspekce Miriam Loužecká

Kontaminace pitné vody ve studních v samotných Hustopečích nebyla podle ní pravidelným monitoringem zaznamenána a není v současné době pravděpodobná. Naopak koncentrace rozpuštěného benzenu ve zmíněné nádrži číslo šest stále stoupají.

„Vzorky odebrané ze dna ukazují obdobné koncentrace jako ty odebrané u hladiny, což svědčí o tom, že rozpuštěným benzenem je do jisté míry zasažen celý objem nádrže,“ popsala Loužecká. Rybáři nicméně zatím nezaznamenali žádný hromadný úhyn ryb.

U nádrže probíhá instalace takzvané larssenové stěny, jež omezuje prosakování benzenu podzemními vodami do povrchových. Účinnost této fyzické bariéry bude však možné posoudit až po dokončení, hotová je nyní více než polovina z prozatím plánované délky 210 metrů. Hasiči s pracovníky ČIŽP též nainstalovali speciální zařízení, pomocí něhož stříkají nad hladinu jezera vodu, aby se zrychlila oxidace benzenu.

Vlak s cisternami převážejícími více než tisíc tun toxického benzenu vykolejil u Hustopečí na konci února poté, co najel do výhybky více než dvojnásobkem povolené rychlosti.

Podle aktuálních odhadů uniklo větší množství benzenu, než se dosud předpokládalo - a to až 400 metrů krychlových, což odpovídá asi 350 tunám látky. Velká část látky se dostala až na hladinu podzemních vod. Sanace potrvá léta, podle Hladíka jde o největší havárii svého druhu na světě.

19. března 2025

Autoři: ,