U Hustopečí odvezli další tři cisterny, začalo bagrování zeminy

  10:20,  aktualizováno  18:35
Hasiči dnes v Hustopečích nad Bečvou pokračovali v likvidaci následků pátečního požáru vlaku převážejícího v 17 cisternách více než 1000 tun toxického benzenu. Z místa odvezli další tři prázdné cisterny, odstranili několik poškozených sloupů trakčního vedení a instalovali desítky metrů norných stěn a speciálních pásů, aby zamezili úniku chemikálie do přilehlého rybníka. Pomocí pásového rýpadla začali hasiči hloubit speciální sondy v okolí rybníků, jejichž pomocí budou odborníci monitorovat stav podzemních vod.

Následky požáru dnes v Hustopečích odstraňovala zhruba stovka hasičů. K dispozici měli drony, robota pro monitoring požářiště, chemické kontejnery, automobilový jeřáb a další těžkou techniku drážních hasičů.

„Likvidační práce jsme zajistili preventivně protipožárním opatřením. Místo jsme předem zapěnili, abychom snížili nebezpečí pro zasahující hasiče,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Hasiči při otevírání cisteren a následném přečerpávaní benzenu pracují v přetlakových oblecích a dýchacích přístrojích. „Tento úsek je rozdělen na nebezpečnou a dekontaminační zónu. Hasiči procházejí speciální očistou. Obleky následně dočišťujeme na stanici v Přerově,“ dodala Balážová.

Krajští hasiči podle mluvčího hasičského sboru Správy železnic Martina Kavky zahájili práce na odtěžení pravděpodobně kontaminované zeminy v blízkosti tratě a také demontovali několik stožárů trakčního vedení pro likvidaci nepojízdných cisteren.

Nepatrná kontaminace ovzduší

Hasiči v okolí Hustopečí pravidelně měří koncentraci benzenu v ovzduší, přístroje zatím neznamenaly překročení povolených limitů. „Přesto v obcích v okolí do pěti kilometrů platí do odvolání preventivní opatření nevětrat z důvodu probíhajícího zásahu a odčerpávání nebezpečné látky,“ upozornila Balážová. Podle ní je vedení obcí o aktuálním dění na místě zásahu pravidelně informováno.

Na všech okolních vodních plochách u Hustopečích nad Bečvou zaznamenali inspektoři České inspekce životního prostředí zatím jen nepatrný nárůst koncentrace benzenu. Pravděpodobně jde o projev spadu kouře, 15 ze 17 vykolejených cisteren zachvátil mohutný požár. Odborníci nadále v okolí havárie odebírají vzorky povrchové vody, zatím nevykazují nadlimitní hodnoty benzenu. Nebyl zaznamenán ani úhyn ryb.

Tři úseky

Podle Balážové si v úterý hasiči místo zásahu rozdělili na tři úseky.

„První je pod Správou železnic, půjde o nakolejování vozů, u nichž je to možné, ty se budou poté postupně odvážet. Na druhém úseku budeme pracovat my, nyní se začne pokládat pěna kolem sloupů trakčního vedení, které byly poškozeny požárem a jsou položeny jak přes trať, tak i některé vagony. Budeme je postupně odstraňovat,“ nastínila.

Na třetím úseku se hasiči zaměří na ochranu životního prostředí, práce se budou soustředit na přilehlý rybník a potok. Podle navrhovaných opatření hydrogeologa udělají hasiči v tomto místě přerušovaný zářez v prostoru pole mezi tratí a jezerem a to do hloubky hladiny spodní vody, tedy až dvou metrů.

Odborníci tak budou moci zjišťovat přítomnost případných chemikálií a jejich vsakování. Pokud se prokáže kontaminace podzemních vod, dojde k odsátí benzenu.

České dráhy uvádějí na svém webu konec omezení železničního provozu mezi stanicemi Hranice na Moravě a Valašské Meziříčí na 31. března, jde však o předběžný odhad. Termín se ještě může změnit podle toho, jak rychle se podaří škody odstranit. Podle Správy železnic zabere oprava poškozených kolejí, trolejového vedení a následná sanace zamořené půdy řádově několik týdnů.

Dopady na životní prostředí po havárii cisteren s toxickým benzenem řeší Česká inspekce životního prostředí.

„Benzen snadno proniká do půdních vrstev a může proto kontaminovat také podzemní vody. V nejbližším okolí havárie proběhne podrobná analýza podzemních vod, kterou by měla zajistit odborně způsobilá osoba. Kontaminované zeminy by měla následně odstranit sanační firma,“ uvedla inspekce na svém webu.

O způsobu jejich odstranění bude rozhodnuto po analýze odebraných vzorků, plán vzorkování se v současné době připravuje. V povrchových vodách zatím inspektoři nadlimitní koncentraci benzenu nezaznamenali.

Zasahovaly stovky hasičů, vrtulník i robot

Zásah u Hustopečí se zařadí k největším v historii regionu. Na místě už se postupně vystřídaly stovky hasičů, v době hlavní části akce během masivního požáru v pátek zasahovalo 38 profesionálních a dobrovolných jednotek s 60 kusy techniky. Zapojil se i policejní vrtulník, jenž hasil ze vzduchu s pomocí bambi vaku.

Hasičský sbor Slovenské republiky zase zapůjčil dvě velkokapacitní cisterny o objemech 21 tisíc litrů a hasicího robota Colossus ovládaného na dálku a vybaveného termovizí. Nasazena je rovněž mobilní chemická laboratoř, která sleduje hodnoty škodlivin v ovzduší. Ty nepřekročily limity.

Ohnivé peklo. Zázrak, že se nikomu nic nestalo, líčí požár cisteren velitel hasičů

Souhrn škod se předběžně vyšplhal na více než čtvrt miliardy korun. „Na 100 milionů byla předběžně odhadnuta škoda na životním prostředí, dalších přibližně 75 milionů je škoda na infrastruktuře a 50 milionů na vlakové soupravě,“ shrnul v pondělí mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Chemička DEZA z Valašského Meziříčí pak vyčíslila škodu na převáženém benzenu, který pocházel z její produkce a vlak ho vezl odběratelům, řádově na několik desítek milionů.

K obřímu požáru došlo poté, co se ze zatím neznámé příčiny od lokomotivy za jízdy odpojily vagony a došlo k vykolejení části z nich a úniku chemikálie minimálně z jedné cisterny. Vysoce hořlavá látka poté vzplála. Oheň nakonec zasáhl 15 ze 17 cisteren, část z nich byla doslova rozmetána explozemi.

4. března 2025

Autoři: ,