Největší škodu způsobil podvedenému staršímu muži pachatel, který se vydával za dubajského korunního prince Hamdána bin Muhammada bin Rašída Ál Maktúma ze Spojených arabských emirátů. Oběť na něj narazila na internetu a začali si spolu psát. Po pár dnech pak „princ“ muži nabídl dárek obsahující mimo jiné 70 tisíc eur.
„Protože poškozený považoval osobu na druhé straně za přítele, souhlasil s tím a sdělil mu údaje potřebné k doručení. Záhy ho ale kontaktovala přepravní společnost s tím, že během doručování byla zásilka v Itálii zadržena kvůli obsahu a je nutné zaplatit celní poplatek ve výši 900 eur,“ uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.
Muž zaplatil, ovšem posléze byl informován, že balík byl po cestě z Itálie do Česka zadržen v Polsku, a to dokonce několikrát.
„Tentokrát s historkami o nutnosti uhrazení dalšího poplatku za ověření, zda balíček neobsahuje zbraně ani věci související s terorismem, také bylo potřeba uhradit polskou daň a rovněž poslat peníze určené k prokázání politické nestrannosti,“ popsala Zajícová.
Poškozenému to však nepřišlo podezřelé a částky v řádu tisíců eur postupně uhradil, poslední v polovině října. Na zásilku, za jejíž doručení naposílal v přepočtu celkem zhruba 535 tisíc korun, ovšem dodnes marně čeká.
Nevaroval ho ani 300násobný výnos
„Z této zkušenosti se ale muž neponaučil, protože vzápětí naletěl dalším podvodníkům, kteří mu naslibovali nemožné. Na Facebooku našel reklamu na výhodnou investici do kryptoměny, nainstaloval si potřebnou aplikaci, kde klikl na odkaz konkrétní osoby, s níž komunikoval a řekl jí, že chce vydělat nějaké peníze,“ nastínila mluvčí s tím, že dotyčný poslal poškozenému několik zpráv, jak má postupovat.
Muž dostal na výběr, jakou částku chce investovat. Zvolil tři tisíce korun, které mu měly přinést zisk 950 430 korun, tedy více než 300krát tolik. Ani astronomicky vysoký slibovaný výnos mu však nepřipadal podezřelý, a tak postupoval podle pokynů.
Následně na získané finance čekal marně, posléze mu však přišla zpráva o dokončení všech jeho transakcí s gratulací. K dokončení a získání peněz bylo – jako vždy v podobných případech – potřeba jediné, a to zaplatit poplatek, tentokrát ve výši 164 eur. Muž ho zaplatil, a to dokonce opakovaně, přesto se investičního výnosu nedočkal.
„Do třetice pak stejným způsobem komunikoval i s dalším podvodníkem slibujícím zisk z investování do virtuální měny. Ani tentokrát se ale kýžených peněz nedočkal a o vložené finance, necelých 110 tisíc korun, přišel,“ uzavřela Zajícová s tím, že policisté případ vyšetřují jako trestný čin podvodu.