Nacisty zabitý Opletal chtěl pomáhat lidem a nehodlal se smířit s nespravedlností - regiony.impuls.cz

Nacisty zabitý Opletal chtěl pomáhat lidem a nehodlal se smířit s nespravedlností

  10:58
Přesně před 85 lety, 16. listopadu 1939, byla na hřbitově v Nákle na Olomoucku pochována první studentská oběť nacistické okupace Československa. Čtyřiadvacetiletý medik Jan Opletal se stal jedním ze symbolů studentského odporu vůči totalitám, především té nacistické.
Gymnázium v Litovli je po Opletalovi pojmenované od konce války | (0:33) | video: iDNES.tv

Opletal byl vážně zraněn 28. října 1939 během zásahu okupantů proti účastníkům protinacistické demonstrace když studentský zástup ustupoval před německou policií. Navzdory poskytnuté lékařské péči v nemocnici 11. listopadu zemřel.

Rozloučení s ním v Praze 15. listopadu přerostlo v další masovou protinacistickou demonstraci, na kterou dorazilo zhruba deset tisíc lidí. To o dva dny později vedlo k uzavření všech vysokých škol, popravení studentských vůdců a odvlečení dvanácti stovek náhodně vytipovaných studentů do koncentračních táborů.

„Šestnáctého listopadu byl pochován v rodinném hrobě na hřbitově v Nákle, kam spadá i Opletalova rodná Lhota,“ říká předseda Muzejní společnosti Litovelska Ondřej Najman.

Opletalův odkaz je dodnes jedním z nejsilnějších příběhů české historie. Mladý Jan měl sedm sourozenců a po vychození základní školy v Nákle začal studovat na gymnáziu v Litovli. Tam poprvé pocítil touhu stát se letcem. Na leteckou školu jej ovšem nevzali.

Nová fakta a detaily ohledně umírání Jana Opletala. Byl postřelen zblízka

„Proč lékařství? Maturoval jsem v době hospodářské krize, na mnohá jiná studia nebyly prostředky, a jak jistě víte, na školu letectví mě nevzali. Vím, že lékaři pomáhají lidem od bolesti, a já chci lidem také pomáhat,“ předčítá Najman z Opletalem vyplněného dotazníku s nápisem „Proč jsem šel studovat medicínu.“

„Chci chudé léčit zadarmo, vím dobře, jaká je to tragédie, když někdo onemocněl a nebyly peníze na lékaře. Když už jsem byl přijat, chci studovat se vší vážností,“ stojí v dokumentu dále.

Byl výborný student i sportovec

K doktořině měl Opletal výborné předpoklady, už na gymnáziu, jež dnes nese jeho název, patřil mezi premianty. „Latina, velmi dobře, francouzština, biologie a chemie to samé,“ prohlíží Najman maturitní Vysvědčení dospělosti. „Jediná kaňka byla v němčině, tam měl za dobře,“ poznamenává muzejník.

Tehdy ovšem měla známkovací stupnice jen čtyři známky a „dobře“ by tak odpovídalo dnešní dvojce. „Určitě přitom nešlo o nic jednoduchého, neboť Opletal studoval šestnáct povinných předmětů a dalších pět volitelných,“ upozorňuje Najman.

Vím, kdo zabil Opletala, tvrdí badatel. V publikaci ukázal na vrahy

Jan lehce pochybil pouze v němčině, jinak měl samé jedničky. Neméně zdatný byl také v atletice a gymnastice. Jeho někdejší spolužák Kuneš Sonntag před lety pro MF DNES vylíčil, že šlo o vynikajícího hráče házené. Z dobových archivů vyplývá, že s Opletalem v sestavě dokázalo litovelské gymnázium remizovat v zápase s mistry republiky z Prostějova.

Jeho učitel tělocviku František David prý tvrdil, že lepšího studenta nevedl. Zarputilý mladík odmítal slézt z gymnastického nářadí, dokud se na něm nenaučil.

Denně ušel kvůli vzdělání osm kilometrů

Možná i proto si studenti Gymnázia Jana Opletala v Litovli dodnes připomínají vzpomínku na někdejšího studenta mimo jiné i sportovní aktivitou.

„Každoročně držíme u příležitosti 17. listopadu pietu, pokládáme věnce před jeho bustu stojící u hlavního vstupu do školy. Kromě toho se studenti pravidelně účastní Běhu po stopách Jana Opletala,“ vyjmenovává současný ředitel školy Radim Lindner.

Odkaz Jana Opletala si nejen studenti každoročně připomínají položením věnců před jeho bustu.

V pátek se studenti z několika středních i základních škol postavili na start zmíněného běhu už po pětatřicáté. „Trať začíná před rodným domem Jana Opletala ve Lhotě u Nákla. Po osmi kilometrech končí u rybníku před gymnáziem,“ přibližuje Lindner.

„Opletal tuto trasu každodenně absolvoval, aby se dostal do školy,“ přidává Najman z litovelského muzea. „V době První republiky holt nebyly dopravní prostředky tak rozvinuté, jako teď. Jestli měl později k dispozici třeba i kolo, mi není známo, ale většinou trasu zdolával chůzí nebo lehkým poklusem, podle toho, jak stíhal.“

Podle ředitele gymnázia je důležité, aby studenti chápali Opletalův odkaz a připomínali si jej. „Zaprvé to byl náš student, absolvent. A jde také o to, že byl přemýšlivý, angažovaný, uměl zformulovat svoje myšlenky. Nehodlal se smířit s nespravedlností, nátlakem a agresí. Vždy byl odhodlaný tyhle věci řešit, což jej v konečném důsledku bohužel stálo život,“ cítí Lindner.

„Byl bych rád, aby se i dnešní studenti starali o dění kolem sebe, aby jim nebylo lhostejné a snažili se být aktivní,“ přeje si.

29. srpna 2022

V Praze rozezněli nový památeční zvon, připomíná zvony odvezené nacisty | (3:24) | video: iDNES.tv