Na Jesenicku se zřítily první domy. Je to apokalypsa, říká starostka

  13:52,  aktualizováno  15:06
Na Jesenicku zasaženém katastrofálními povodněmi se zřítily první domy. Stalo se tak v Jeseníku, České Vsi i v dalších obcích zatopených řekou Bělou. Potvrdila to jesenická starostka Zdeňka Blišťanová. V oblasti nyní mimo jiné operují čtyři záchranářské vrtulníky patřící armádě a policii

„Vím nyní stoprocentně o čtyřech domech, dva v Jeseníku, jeden v České Vsi a jeden snad v Kobylé nad Vidnávkou. Jeden z domů byl dvougenerační, je to velké neštěstí, tam budeme jednat o pomoci, obyvatelé jsou zatím u rodiny,“ řekla Blišťanová (Jeseník srdcem).

„Je to apokalypsa. Všude spousty bahna, všechno zničené, včetně veřejných prostranství, ohnuté a odstraněné lávky, které sebrala voda. Musíme též nechat zkontrolovat mosty. Vypadá to hrozně, když procházíte městem, nevěříte, že voda měla takovou sílu, co všechno zničila a přemístila jinam. Kolem silnic jsou zničené obruby i ploty,“ shrnula.

Voda měla podle ní takovou sílu, že brala i osobní auta. „My jsme lidi upozorňovali, aby si auta vyvezli na kopec, přeci jen je Jeseník v údolí. Naštěstí v předstihu jsme věděli, že to přijde, a i když pršelo a stoupala řeka, největší nápor přišel dnes ráno. Překvapilo mě, že přesto na náměstí Svobody zůstala stát auta, která poté regulérně plavala po náměstí, z něhož se stala jedna velká vodní plocha,“ popsala starostka.

Voda rychle stoupla během půl hodiny, což zaskočilo ty, kteří se zavčas neevakuovali. „Když ráno vystoupala řeka do rozlivu po celém městě a nebylo úniku, přišly nám naráz desítky telefonátů, že se lidé potřebují z domu dostat, protože se o sebe bojí. Hasiči však už pro ně nemohli přijet, proud byl tak silný, že hasičskou tatru to táhlo směrem k vodě. Proto jsme povolali na pomoc vrtulníky,“ popsala Blišťanová.

„Těch lidí bylo asi padesát, které musely takto zachránit. Nyní některé vrtulníky zůstávají kvůli rozvozu pomoci, protože Jeseník je odříznutý od okolních obcí, stejně jako Česká Ves. Má ještě do pondělí pršet, ale já věřím, že už je to za námi. Nyní voda klesla, obnažilo to tu spoušť,“ dodala starostka. Apelovala znovu na obyvatele, aby nechodili k podemleté řece a dále dbali na zvýšenou opatrnost.

Spadly mosty, zničená je i téměř nová silnice

Objekty, které nevydržely pod náporem vody, zaznamenali i hasiči, a to v okolí toku Bělé. Prioritou je však podle nich nyní záchrana lidských životů. Hasiči odpoledne zachraňovali obyvatele v Rudě nad Moravou a Hanušovicích, kde se utrhl břeh řeky, sesunul se a následně se voda vlila do města. Také podle hejtmana je v Hanušovicích momentálně nejhorší stav.

Domy jsou zbořené i v Mikulovicích. Voda vzala kusy břehu, s ním i stavby. Reportér hlásí z místa minimálně čtyři domy, které jsou z poloviny zbořené, jejich zdi nápor živlů nevydržely. V obci voda zbořila i kapličku a odnesla ji neznámo kam. Poničené a nepřístupné jsou také mosty přes řeku Bělou.

Podle dostupných informací se přímo ze zřícených domů nikdo nepohřešuje. Zatím se ale nedaří najít dva obyvatele z Kobylé nad Vidnavkou nedaleko Jeseníku.

Podél Bělé je situace horší než za povodní 1997, řekl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

„Škody budou největší tam, kde je nejdivočejší řeka, a to je v tuto chvíli Bělá, kde jsou popadané mosty. Stržené mosty budou i v údolí na Vidnávce. Na vlastní oči jsem viděl zničenou novou státní silnici z loňského roku v České Vsi. Takže Jeseník a poté dál - Písečná, Mikulovice, tam budou největší škody,“ řekl hejtman Suchánek.

„Nemáme tam žádné ztráty na životech, máme pohřešované, ale asi to s nimi nedopadne dobře,“ podotkl.

Statici varují před návratem do domů

Statici dnes varovali před neuváženým vstupem do vodou zasažených staveb. Všechny budovy by měl nejprve prohlédnout odborník. „V případě deformací, výskytu trhlin nebo zkřížených dveří a oken nechoďte dovnitř a přivolejte autorizovaného statika, který určí další opatření nebo uvolní dům k užívání,“ sdělil za ČKAIT Ladislav Bukovský.

Podél Bělé na Jesenicku je to horší než za povodní v roce 1997, řekl hejtman

„Odhaduji, že v nejbližších dnech po opadnutí vody budou zapotřebí desítky statiků a následně dalších autorizovaných odborníků,“ uvedl předseda ČKAIT Robert Špalek. „V postižených oblastech doporučujeme zkontaktovat naše oblastní kanceláře, které o našich odbornících v jednotlivých krajích mají nejlepší přehled,“ doplnil.

Rabování zatím policie neřešila

Podle policejního prezidenta Martina Vondráška zatím hlídky nemusely řešit žádné rabování.

„Měli jsme to oznámeno v Jeseníku, naštěstí se nám to nepotvrdilo. Před podobným chováním chci všechny varovat. To pak má odraz v trestním zákoně a například u krádeže v době živelní katastrofy říká zákon jednoznačně, že to je kvalifikovaná skutková podstata ve 4. odstavci, sazba může být dva až osm let vězení,“ řekl policejní prezident.

Autoři: , ,