Krajští radní odvolali ředitele Správy silnic Olomouckého kraje Davida Štěpánka, protože byl obviněn v kauze ovlivňování zakázek na dopravní stavby.
Taktéž obviněný olomoucký krajský náměstek a přerovský radní Michal Zácha skončí ve svých funkcích až k 30. listopadu. Rezignaci politik podal neprodleně po svém obvinění a propuštění ze zadržení, odchod z veřejných funkcí ale odložil o dva týdny.
Z funkcí si Zácha, který je mezi obviněnými v kauze krajských silničních zakázek jediným činným politikem, ponechal pouze mandát přerovského zastupitele. Tamní opozice toto rozhodnutí kritizuje, zástupci přerovské ODS, jejímž členem byl Zácha do své rezignace, budou tuto situaci projednávat tento týden.
Přerovská opozice chce tuto situaci řešit na nejbližším zasedání zastupitelstva 4. prosince. „Jsme přesvědčeni, že ponechání zastupitelského mandátu panem Záchou je výsměchem voličům, kteří do něj vložili důvěru - tu však zcela ztratil,“ řekl v pondělí zastupitel za Společně pro Přerov Jan Horký.
„Na prosincovém zasedání zastupitelstva budeme řešit nejen pana Záchu, ale chceme pověřit Kontrolní výbor kontrolou významných zakázek města za dobu působení pana Záchy v posledních pěti letech,“ doplnil Horký.
Audit kvůli Faltýnkově deníčku potvrdil u silnic manipulace zakázek silničáři |
Zadávání veřejných zakázek v dopravě řešilo současné vedení kraje už před dvěma lety, kdy byly zveřejněny údaje s informacemi ze zápisníku tehdejšího šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka, které vyvolávaly podezření z korupce při jejich zadávání.
Hejtmanství proto v roce 2021 zadalo forenzní audit krajské správy silnic. Kontrola se zabývala lety 2015 až 2020, kdy na kraji vznikla koalice ČSSD a KSČM a poté ANO s ODS a ČSSD. V roce 2020 vznikla po volbách koalice Pirátů, STAN, Spojenců – koalice pro Olomoucký kraj a ODS. Ačkoli výsledky auditu nebyly zveřejněny, bylo kvůli nim před dvěma lety podáno trestní oznámení.
SSOK je krajskou organizací, která v oblasti dopravy zadává ročně zakázky za stamiliony korun.
Třináct obviněných
Policisté v souvislosti s případem obvinili 13 lidí, většina z nich se údajně dopustila trestných činů ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Mezi obviněnými je i podnikatel a člen regionální rady ODS Robert Knobloch, kterého soud poslal do vazby. Žalobci minulý týden podali jen jediný návrh na vazbu.
Mezi zadrženými byl i ředitel Správy silnic Olomouckého kraje David Štěpánek, podle Deníku N spolu s bývalým ředitelem Petrem Foltýnkem a dalšími dvěma pracovníky z krajské správy silnic. Mezi obviněnými nechybějí i čtyři přední zástupci stavebních firem.
Obviněný Zácha po postu náměstka hejtmana rezignoval i jako radní v Přerově |
Zástupci koalice se už dříve podle olomouckého hejtmana Josefa Suchánka dohodli, že krajská rada odvolá Štěpánka z funkce. „Budeme poté vybírat vhodného nástupce,“ uvedl Suchánek.
Zástupci koalice Pirátů, STAN, Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj a ODS, která vzešla z voleb v roce 2020, mají za úkol vymyslet, kdo bude mít po Záchovi na hejtmanství na starost dopravu, sport a volný čas.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali na olomouckém krajském úřadě a přerovské radnici, ve stavebních firmách, na Správě silnic Olomouckého kraje a doma u obviněných.
Milionová kauce
„Městský soud v Brně přijal kauci milion korun za obviněného podnikatele a bývalého člena regionální rady ODS v Olomouckém kraji Roberta Knoblocha,“ řekla ČTK mluvčí soudu Petra Láníčková. Knobloch je jedním z obviněných v případu nezákonného ovlivňování veřejných zakázek pro dopravní stavby v Olomouckém kraji. Brněnský městský soud jej poslal do vazby minulý týden ve středu.
Žalobci pro Knoblocha navrhli vazbu kvůli obavě z útěku, Knobloch však mohl složit i kauci milion korun.
„Dnes byla peněžitá záruka teprve připsána na účet soudu, kdy s ohledem na skutečnost, že soud připustil přijetí peněžité záruky, bude následně rozhodnuto o propuštění obviněného z vazby,“ uvedla mluvčí.
Soud podle mluvčí rozhodne usnesením v blízké době, poté bude rozhodnutí doručovat. Strany následně mají možnost proti němu podat stížnost. Pokud ji nikdo nepodá, Knobloch by vazbu opustil koncem týdne.
Olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun nechtěl možnosti složení kauce komentovat. „Aktuálně nebudeme důkazní ani procesní situaci blíže komentovat,“ řekl Dragoun.
Knoblochův obhájce Vlastimil Němec se od vazebního jednání nechtěl vyjadřovat, jak budou s klientem postupovat. Vzkázal jen, že svůj krok, až bude veřejně znám, odůvodní.
Policie viní 13 lidí z ovlivňování dopravních zakázek olomouckého hejtmanství |
Knobloch byl podle Deníku N klíčovou osobou celé skupiny, která se podílela na ovlivňování dopravních zakázek. Čtyřiapadesátiletý podnikatel a lobbista byl dlouholetým sponzorem ODS a podle obchodního rejstříku je majitelem či spolumajitelem řady firem a také spoluvlastníkem Obchodního centra Trumf, restaurace Devět křížů na D1 či přerovského penzionu U Madony.
Trojici hlavních aktérů podle Deníku N doplňuje Roman Láčík, tehdejší manažer stavebního koncernu Porr, který údajně z ovlivňování zakázek v uplynulých dvou letech profitoval díky organizovanému způsobu výběru a získávání stavebních zakázek, jejichž zadavatelem byl Olomoucký kraj.
Škoda, kterou obvinění údajně způsobili, je velká a odvíjí se od objemu silničních zakázek. Žalobci ji dosud nezveřejnili.
Obviněným hrozí mnohaleté vězení, například za zneužití pravomoci úřední osoby či za přijetí úplatku soud může uložit až dvanáctiletý trest. Stejně vysoký trest hrozí také představitelům organizované zločinecké skupiny.
13. listopadu 2023 |