Sezona klíšťat stále nekončí, nakažení nemocemi hrozí i v závěru podzimu - regiony.impuls.cz

Sezona klíšťat stále nekončí, nakažení nemocemi hrozí i v závěru podzimu

  4:56
Aktivní klíšťata, která číhala na své hostitele už od prvních měsíců, a také více nakažených nemocemi přenášenými těmito parazity ve srovnání s uplynulými roky. Taková byla doposud v Olomouckém kraji letošní sezona klíšťat. Experti přitom varují, že riziko nakažení ani s nynějším ochlazením neskončilo, neboť i teď mohou být klíšťata stále aktivní.

„Stačí denní teploty nad pět stupňů Celsia. Zvlášť ve městech, kde je obvykle tepleji než ve volné přírodě, jsou tyto teploty běžné i v těchto měsících, a je proto potřeba mít se na pozoru,“ varuje Kateřina Kybicová z Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Letošní sezona klíšťat začala velice brzy, což potvrdili i odborníci z několika institucí, kteří zkoumali výskyt těchto parazitů ve městech a lesních porostech napříč republikou a jejich infekčnost.

„Klíšťata byla už od března velmi aktivní. Nacházeli jsme je však i dříve v nejchladnějších měsících na přelomu let 2023 a 2024 – v prosinci i lednu a ve větším počtu též v únoru,“ přibližuje Kybicová s tím, že aktivita klíšťat vzrůstala až do května, kdy byli odborníci schopni během dvouhodinového sběru nashromáždit až 200 jedinců.

„Ještě i v červnu byla aktivita klíšťat velmi vysoká a poklesla až v červenci a srpnu díky teplému a suchému počasí. Nyní na podzim v září a říjnu však opět vzrostla a během sběru jsme nachytali několik desítek klíšťat,“ říká Kybicová.

14. března 2019

Klíšťata začínají být aktivní už kolem pěti, deseti stupňů, řekla primářka Hana Roháčová | (1:06) | video: iDNES.cz

V Olomouci se výzkumníci zaměřili na oblíbené Čechovy, Smetanovy a Bezručovy sady, podle výsledků krajské město s 61 procenty pozitivních klíšťat zaujalo čelné místo v celorepublikovém žebříčku.

Při procházce některým z městských parků mají lidé jistotu, že každé druhé klíště bude infikované a každé třetí je může nakazit lymeskou boreliózou. Výzkum tak ukázal, že riziko nákazy je paradoxně v centru města mnohonásobně vyšší než v okolních lesích.

Nejvyšší počet onemocnění za tři roky

Vysoká infikovanost experty nepřekvapila. „V Olomouckém kraji bylo v minulých letech hlášeno poměrně hodně případů nákazy, v případě lymeské boreliózy až 70 případů na sto tisíc obyvatel a u klíšťové encefalitidy až 23 případů. I letos očekáváme nejen v Olomouci, ale i v dalších menších městech a lesních stanovištích vyšší počty infikovaných klíšťat, prvotní výsledky to naznačují,“ přibližuje Kybicová.

Nárůst onemocnění přenášených klíšťaty zaznamenali i krajští hygienici. Ti ve svých statistikách od začátku roku do konce října evidují v regionu již 324 případů lymeské boreliózy, za celý loňský rok to přitom zdaleka nebyly ani tři stovky.

Desetkrát vyšší riziko než v lese. Olomoucké parky jsou plné nakažených klíšťat

O skoro desítku případů narostl rovněž výskyt klíšťové encefalitidy, jež byla zatím potvrzena u třech desítek lidí. Do statistik se významně zapsaly prázdninové měsíce a především červenec, kdy se encefalitidou nakazilo 8 a boreliózou 54 lidí, nejvíce jich bylo na Šumpersku.

„V našem regionu jde o nejvyšší počet onemocnění za poslední tři roky,“ komentovala to tehdy vedoucí protiepidemiologického odboru krajské hygienické stanice (KHS) Andrea Škurková.

Počty nakažených porostou i v zimě

Bezmála desítka pacientů s klíšťovou meningoencefalitidou skončila na infekčním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc.

„Vzhledem k tomu, že jde o nebezpečné virové onemocnění způsobující zánět centrálního nervového systému, jsou všechny tyto případy závažné,“ podotkl mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Únava, splín. Vypadají jako hypochondři, může to být borelióza, varuje vědkyně

Mluvčí KHS Markéta Koutná upozorňuje, že každé onemocnění má svou inkubační dobu, takže mezi přisátím infekčního klíštěte a nahlášením a vykázáním onemocnění bývá minimálně měsíc zpoždění, u boreliózy to může být i přes půl roku.

„Dá se tedy očekávat, že i koncem roku a během zimy přibudou další případy tohoto onemocnění,“ očekává Koutná.

Řešením je podle odborníků očkování. „Proti borelióze není k dispozici, je proto vhodné se očkovat alespoň proti klíšťové encefalitidě, neboť vakcína před touto nákazou dokáže velmi dobře chránit,“ apeluje Kybicová.

Přesto je podle ní proočkovanost v Česku velice nízká. „Toto onemocnění se podceňuje, což je pro mě nepochopitelné, protože může zanechat trvalé následky, a navíc se virus klíšťové encefalitidy přenáší velmi rychle po přisátí klíštěte a neochrání ani jeho včasné vyndání. Netuším, proč lidé riziko takového onemocnění dobrovolně podstupují,“ uzavírá odbornice ze SZÚ.

17. dubna 2018

Klíšťová encefalitida může mít dlouhodobé následky | (1:21) | video: iDNES.cz