Vedro a vysokou vlhkost klíšťata milují. Nakazila nejvíce lidí za poslední roky

  5:24
Nemocí přenášených klíšťaty je v Olomouckém kraji nejvíc za poslední roky. Vysoké teploty a zároveň neobvyklé vlhko, které díky četným dešťům a bouřkám vydrželo až do vrcholného léta, těmto parazitům vyhovují.

Klíšťatům vadí extrémy, letos se jim však nebývale daří. | foto: MAFRA

Za uplynulé tři měsíce evidují hygienici v Olomouckém kraji 12 případů klíšťové encefalitidy a 116 případů lymeské boreliózy, což je nejvíc v posledních letech.

Jen v červenci se encefalitidou nakazilo osm a boreliózou 54 lidí. Nejvíc případů obou závažných onemocnění hlásí okres Šumperk, kde zdravotníci diagnostikovali šest případů encefalitidy a 24 případů boreliózy. Vyplývá to ze statistik zveřejněných krajskými hygieniky.

„V našem regionu jde o nejvyšší počet onemocnění za poslední tři roky,“ potvrdila vedoucí protiepidemiologického odboru krajské hygieny Andrea Škurková.

Klíšťat výrazně přibylo, boreliózou se nakazilo nejvíc lidí za poslední dekádu

Hned pět lidí, kteří onemocněli klíšťovou encefalitidou, skončilo na infekčním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc.

„Vzhledem k tomu, že jde o nebezpečné virové onemocnění způsobující zánět centrálního nervového systému, jsou všechny tyto případy závažné,“ sdělil mluvčí fakultní nemocnice Adam Fritscher.

Boreliózu podle něho nemocnice takto podrobně nesleduje, protože nejde o virové onemocnění a většina případů se léčí ambulantně bez nutnosti hospitalizace.

„Lymeská borelióza je nejčastější infekcí přenášenou klíšťaty v České republice a je asi šestkrát častější než klíšťová encefalitida. S tímto onemocněním se můžeme setkat prakticky kdekoliv, tedy i mimo známá ohniska klíšťové encefalitidy,“ upozornila Škurková.

Zabivakovala i v parcích

Klíšťata se vyskytují většinou v listnatých nebo smíšených lesích, v lesoparcích, zvláště v jejich travnatých a křovinatých částech nebo na březích rybníků.

Vysoký výskyt těchto cizopasníků evidují odborníci také v městských parcích včetně třeba olomouckých.

„Je to dáno hodně tím, že i ve městech se pohybuje velké množství hlodavců, především myší, které klíšťata nejvíc rozšiřují,“ objasnil Michal Křupka z Ústavu imunologie Fakultní nemocnice Olomouc. V parcích se proti klíšťatům doporučuje především častější sečení trávy.

Klíšťata se masivně vyskytují především v hustých nízkých listnatých porostech, zejména na zarůstajících mýtinách, kde vzrostlejší stromky poskytují úkryt větší zvěři a zároveň v nich roste dost travin a jiné husté vegetace, která umožňuje silné osídlení hlodavci, dalšími zvířaty a ptactvem.

Pozor na tyto lesy

Vysoké riziko nákazy klíšťovou encefalitidou je podle odborníků v řadě míst regionu. Na Šumpersku a Jesenicku jsou to především lesy Žulovské pahorkatiny i přilehlé části Zlatohorské vrchoviny a dále ve všech níže položených porostech bezprostředně v blízkosti města Šumperka.

Na Olomoucku je vysoké riziko v lesích předhůří Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů, a to i v bezprostřední blízkosti města Šternberka.

V okrese Prostějov hygienici varují před vyšším rizikem nákazy především v lesích v okolí obcí Zdětín, Planá, Vícov a Ptení.

Na Přerovsku se jedná prakticky ve všech lesích pouze o riziko nízké, avšak v porostech v okolí hradu Helfštýna a vrchu Maleník se jedná lokálně o riziko střední až vysoké.

Aktivitu parazitů určuje aktuální počasí, hlavně dostatečná teplota a vlhkost. Za přílišného mokra, nebo naopak i sucha hostitele nenapadají. Obvykle ráno jsou čilejší, proto se s klíšťaty často setkávají houbaři.

Po poledni bývá jejich aktivita minimální a se zvyšující se vlhkostí večer může naopak prudce stoupat.

Hygienici opakovaně zdůrazňují, že přisáté klíště je potřeba odstranit co nejdříve. Čím déle je totiž na hostiteli, tím víc se zvyšuje riziko infikování nákazou a cizopasník se také hůře odstraňuje.

Pokud se ho podaří zbavit ještě v den přisátí, je riziko infikování jakoukoliv nákazou minimální.

Odborníci vybízejí k očkování proti encefalitidě. Proti borelióze se neočkuje. „Co se týká očkování, je to u nás špatné. Dá se říct, že v České republice je v porovnání se západními zeměmi katastrofálně nízká proočkovanost, což se zatím nedaří změnit,“ upozornil Křupka.

24. června 2008