Komáří populaci zničí nálety dronu s osmi vrtulemi a velkou nádrží - regiony.impuls.cz

Komáří populaci zničí nálety dronu s osmi vrtulemi a velkou nádrží

  6:24
V Litovelském Pomoraví získali lidé novou zbraň proti komářím útokům. Zastavit by je měl dron, který bude líhniště komárů ničit speciálním přípravkem. Stroj přišel zhruba na milion korun, z toho 426 500 korun zaplatilo hejtmanství.

Dron nebude létat jen v okolí Litovle, ale i v sousedních obcích, se kterými jsme se spojili, abychom mohli boj proti komárům lépe koordinovat, uvedl starosta Litovle. | foto: Olomoucký kraj

Komáří kalamity sužují Litovelsko opakovaně a až dosud lidé s bodavým hmyzem bojovali jen velmi obtížně.

„Dron pojme zhruba 60 kilogramů látky. Oproti ošetřování například letadlem nebo vrtulníkem půjde o mnohem levnější a efektivnější aplikaci látek, které pomohou předcházet vzniku komářích kalamit,“ vysvětlila Irena Blažková, náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Speciální dron byl původně vyvinut právě pro zemědělce. Nakonec se však ukázalo, že je vhodný i na boj s komáry.

„Už na něj máme vyškolenou obsluhu. Dron nebude létat jen v okolí Litovle, ale i v sousedních obcích, se kterými jsme se spojili, abychom mohli boj proti komárům lépe koordinovat,“ dodal Viktor Kohout, starosta Litovle.

Kalamita na Olomoucku. Komáři vylétli, když už lidé odstranili sítě z oken

Aplikace postřiků dronem je velmi efektivní. Stroj využívá leteckých dat a vědeckých poznatků, jejichž propojením vznikly speciální mapy. Ty zobrazují místa, kde se nacházejí komáří líhniště, a právě tam na ně dron zaútočí.

„Klíčové je zasáhnout místa, kde se komáři líhnou, aby z nich nevylétli a nemohli se šířit do okolí,“ zdůraznil Jiří Nevima, starosta Střeně.

Tato obec má s komářími kalamitami největší a také nejbolestivější zkušenosti. Za stav kalamity považují hygienici situaci, kdy na člověka zaútočí 10 komárů za minutu. Ve Střeni pamatují roky, kdy takových útoků bylo za stejnou dobu 200.

Autoři: ,