Fotbalový stadion spolkl 130 milionů, ale podmínky pořád nesplňuje

  15:12
Sportovci na Hané zažívají trápení se stadiony a halami. Fotbalový stadion v Prostějově například chvíli před dokončením rekonstrukce nevyhovuje předpisům, plavcům zase nestačí velikost plánovaného krytého bazénu.

Nové osvětlení, vyhřívaný trávník i tribuna pro dva a půl tisíce diváků měly fotbalistům 1. SK Prostějov zajistit zázemí hodné druhé ligy. Vizualizace stadionu. | foto: Město Prostějov

Nové osvětlení, vyhřívaný trávník i tribuna pro dva a půl tisíce diváků měly fotbalistům 1. SK Prostějov zajistit zázemí hodné druhé ligy. Původní plány na přestavbu stadionu počítaly s kompletní rekonstrukcí, stavbou vyhřívaného trávníku, osvětlení a tribun ve čtyřech etapách. Celá stavba měla podle původních odhadů stát až 200 milionů korun.

Prostějov teď dokončuje první dvě etapy, které vyjdou na 130 milionů, 40 milionů z této částky pokryje dotace Národní sportovní agentury. Když se však na stavbu stadionu přijeli podívat zástupci z vedení českého fotbalu, vyhodnotili, že má podstatné nedostatky.

Prostějovský klub je musí napravit, aby na podzim na novém trávníku vůbec mohl hrát soutěž, v níž se mu podařilo minulý týden na poslední chvíli udržet. Na problémy stavby, která má být dokončená v létě, upozornil blog Stadiony.

„Z toho, co jsme viděli, a vzhledem k množství připomínek, které jsme podrobně popsali, by na stadionu nebylo možné hrát ani druhou ligu,“ potvrdil pro MF DNES předseda Komise pro stadiony a hrací plochy Fotbalové asociace ČR Michal Koťan.

Podle komise spočívají zádrhely mimo jiné v umístění sektorů, křížení cest či parkování. Změny je podle expertů ještě možné provést, neboť se týkají části stavby, která zatím není dokončená.

Nicméně bez těchto úprav nebude možné stadionu certifikaci udělit. „V jakém stavu je stavba teď, nevíme. Prostějovu jsme nabídli pomoc i konzultaci s našimi architekty, nikdo s námi ale nekomunikuje,“ podotkl Koťan.

Vedení prostějovského klubu ujišťuje, že stavba všechny předpisy naplní. „Stavíme stadion úměrně k velikosti města a tomu, jakou úroveň hrajeme. Budeme žádat o licenci na druhou nejvyšší soutěž v republice. Kdyby tu snad za pět či deset let byla aspirace hrát první ligu, tak jsem přesvědčen, že i tyto normy splníme,“ uvedl prostějovský primátor František Jura (ANO), který je zároveň členem představenstva 1. SK Prostějov.

Dodal, že rekonstrukce skončí v původním termínu a fotbalisté by tak měli v novém hrát již na podzim.

Nejisté vyhlídky na hřiště

Kvůli nákladné rekonstrukci stadionu Za Místním nádražím zaniklo přilehlé starší hřiště s umělou trávou, na němž v uplynulých letech trénovali amatérští fotbalisté z oddílu Haná Prostějov.

Město pro ně našlo nové zázemí u reálného gymnázia, kde chce do atletického oválu „vmáčknout“ nové hřiště. Rekonstrukce se dočkají také dvě víceúčelové plochy.

Části obyvatel domů v okolí gymnázia ovšem vadí, že s nimi změnu město neprojednalo. Sepsali proto otevřený dopis, v němž od vedení Prostějova požadují informace o tom, jak má nové hřiště vypadat a jak bude využívané.

Lidé, kteří dokument podepsali, se obávají například problémů s parkováním a zvýšeného hluku.

„Nebylo nám ani sděleno, zda budou hřiště využívat pouze mužská družstva, nebo tam bude působit i mládež. Nevíme, jaká soutěž se na hřišti bude hrát, zda se na něm budou hrát zápasy a jak často. Nikdo nám zatím nebyl schopen říci, jak bude provoz vypadat,“ upozornil autor dopisu, který si nepřál uveřejnit jméno.

Pětadvacet, či padesát metrů?

V ohrožení je i plán na další z velkých prostějovských sportovních staveb. Přestože loni na konci roku zastupitelé schválili stavbu akvaparku s pětadvacetimetrovým bazénem, prostějovský plavecký oddíl chce, aby o variantě sportoviště rozhodli lidé v místním referendu.

Podle odpůrců schválený projekt nedostačuje kapacitě ani potřebám Prostějovanů, město by si podle nich zasloužilo padesátimetrový bazén, který zajistí lepší podmínky pro závodní plavání.

Aby mohli zástupci TJ Prostějov návrh na vyhlášení referenda předložit zastupitelům, potřebují podporu od přibližně tří a půl tisíce oprávněných voličů. „Podpisy jsme již začali sbírat a věříme, že jich shromáždíme dostatek,“ uvedl za přípravný výbor pro referendum Jakub Jílek z plaveckého oddílu.

Spory o délce nového prostějovského bazénu trvají už od prvních návrhů, referendum by je mohlo definitivně ukončit. Radní rozhodnutí odůvodňovali tím, že je menší sportoviště ekonomicky výhodnější. Podle protistrany by však město dokázalo získat peníze i na stavbu většího bazénu.

„Očekáváme, že bude v budoucnu možné získat peníze z Národní sportovní agentury či ze Svazu plaveckých sportů. V minulém období byly dotace vypsané na pětadvacetimetrový bazén, stejná dotace by měla být vypsána i na stavby padesátimetrových bazénů,“ sdělil Jílek.

Referendum o podobě nového bazénu se již na posledním zasedání loňského roku snažila prosadit opozice, mezi zastupiteli však nezískala podporu. Vedení Prostějova tak začalo s přípravou projektu ve schválené podobě.

Plánovaný krytý bazén má vzniknout v areálu koupaliště Koupelky, město za něj podle studie zaplatí 629 milionů korun, z nichž část plánuje vydat z rozpočtu a na zbytek si chce vzít úvěr. Projektová dokumentace má být hotová už letos na konci léta, stavba pak má začít v příštím roce.

Podle prostějovského primátora by padesátimetrový bazén znamenal pro město nejen vyšší náklady na stavbu, ale i dlouhodobě vysoké výdaje na provoz a údržbu areálu.

„Musíme brát ohled na potřeby našich občanů. Akvapark s wellness centrem, saunami a relaxační zónou bude mít odpovídající využití. Pětadvacítka je dostatečná i pro vrcholové sportovce, ukazuje to například bazén ve Znojmě, kterým jsme se pro naši stavbu inspirovali,“ shrnul Jura.