Červená „hvězdice“ se slizem. V lesích u Litovle roste vzácná exotická houba

  11:20
Netradiční houbařský úlovek zaznamenal zoolog Ondřej Dočkal z CHKO Litovelské Pomoraví. Objevil totiž v lužních lesích na Litovelsku houby od protinožců. Podle něho bylo zavlečena do Evropy před sto lety, v Česku je však poměrně vzácná.

květnatec Archerův | foto: Ondřej Dočkal, CHKO Litovelské Pomoraví

Na netradiční úlovek Dočkal narazil v chráněné krajině. „Po vydatných deštích začínají růst houby také v lesích Litovelského Pomoraví,“ napsal.

Mezi starými známými hřiby, holubinkami, kozáky a suchohřiby však sběrače rozhodně zaujme jedna rarita.

„Jedná se o květnatec Archerův (Clathrus archeri). Tuto houbu můžeme právem považovat za exotickou, pochází totiž z oblasti Austrálie,“ vysvětlil odborník.

Podle Dočkala byla tato houba zavlečena do Evropy zhruba před sto lety. „U nás je zatím nacházena stále jen vzácně,“ uvedl.

Květnatec Archerův má plodnici s červeně zabarvenými rameny, které připomínají mořskou hvězdici a jsou díky svému exotickému vzhledu nepřehlédnutelné.

„Mezi nepůvodní druhy v naší přírodě patří i límcovka vrásčitoprstenná a tři druhy z čeledě Phallaceae, a to ocasník křížatý, psivka Ravenelova a květnatec Archerův,“ uvedla mykoložka Alena Nováková v časopise Ochrana přírody.

Amatérský mykolog objevil na Pálavě vzácnou houbu, dosud ji nacházeli jen v USA

Květnatec Archerův je podle ní znám také jako Devil’s Fingers či Octopus Stinkhorn.

„Tato houba s poněkud exotickým vzhledem se v současné době vyskytuje v několika lokalitách naší republiky. Nápadné červeně zabarvené plodnice můžeme pozorovat v listnatých a smíšených lesích od pozdního jara většinou do konce října,“ přiblížila Nováková.

Rod květnatec patří mezi břichatkovité houby a je příbuzný hadovce smrduté a psivce obecné, popsala odbornice.

Hnilobný zápach

V době zralosti obal této houby praská a vyrůstá z něj bělavý nosič se čtyřmi až osmi rameny, která někdy srostou.

„Jsou tmavě růžově až krvavě červeně zbarvená a pokrytá temně zelenou slizovitou a silně zapáchající hmotou,“ řekla Nováková.

Hnilobně zapáchající hmota obsahuje výtrusy a její zápach láká různé mouchy, které se tak účastní na rozšiřování výtrusů do okolí.

„Květnatec je považován za nejedlou houbu, i když některé zdroje uvádějí, že mladé vejčité plodnice je možné konzumovat obdobně jako mladé plodnice hadovky smrduté, jsou však prý nevalné chuti,“ upozornila mykoložka.

Květnatec má domovinu v Austrálii, Tasmánii a na Novém Zélandu. „Do Evropy se květnatec dostal zavlečením výtrusů námořní dopravou s dodávkami ovčí vlny a bavlny pravděpodobně na začátku 20. století, odtud se postupně šířil dál na sever a východ,“ popsala Nováková.

VIDEO: S mykologem na houbách toho nasbíráte víc než obvykle. I u Prahy

První evropský nález květnatce byl publikován v roce 1914 ve Franciei. „V dalších lokalitách byl květnatec zaznamenán až dlouho po skončení první světové války – v roce 1940 v Německu, v roce 1942 v Norsku a Švýcarsku, v roce 1945 ve Velké Británii a v roce 1948 v Rakousku,“ přiblížila.

Na území České republiky byla houba poprvé nalezena v roce 1962 v Chobotě u Hrbova v jižních Čechách.

Odtud se postupně rozšířila na Šumavu a do dalších oblastí na území Čech a Moravy (Beskydy, Krkonoše). „V roce 2007 byl květnatec poprvé zaznamenán i v areálu zoologické zahrady v Ostravě u výběhu nosorožce tuponosého a pandy červené,“ dodala mykoložka s tím, že přestože se květnatec postupně šíří po celém území republiky, v některých oblastech zcela chybí.