Cizinci se v letní škole učí češtinu i přes cimbálovku, kroje či tance

  14:28
Více než stovka studentů ze zahraničí přijela letos do Olomouce poznávat a učit se český jazyk. Již osmatřicátý ročník Letní školy slovanských studií pořádá Filozofická fakulta Univerzity Palackého.

Letní škola nabízí účastníkům intenzivní program složený nejen z kurzů v univerzitních lavicích, ale i rozmanitých doprovodných akcí. Zájemci se mohou zúčastnit například přednášek o české historii, kultuře či literatuře nebo zavítat na nová místa na některém z nabízených výletů.

Prožijí třeba i folklorní večer s cimbálovou muzikou, workshop českých a moravských lidových tanců, prohlédnou si kroje nebo vyrazí do pivovaru.

S cílem učit se česky přijeli do Olomouce lidé z různých koutů Evropy, dále například i z Egypta, Japonska, Koreje, Austrálie, Singapuru či Mexika. Nejpočetnější skupinou je desítka Američanů, následuje devět zájemců o češtinu z Německa, osm je pak z Polska.

Celkem téměř stočlennou skupinu i letos tvoří lidé z rozdílných věkových skupin.

„Do prostor filozofické fakulty dorazí například osmasedmdesátiletý Ital Antonio. Češtinu se sem přijede učit už podruhé. Přijede i dvaasedmdesátiletý Američan Michael či šestnáctiletý Hideaki z japonského Nagana, jenž se naší letní školy zúčastní se svou maminkou,“ uvedla ředitelka letní školy Pavla Poláchová.

„Hned po příjezdu, během prvního víkendu, prošli všichni studenti rozřazovacími testy v ústní formě. Podle pokročilosti jsme pak posluchače rozdělili do devíti skupin. Nabízíme tak start ve výuce češtiny úplným začátečníkům, ale i zajímavé hodiny, v nichž se zdokonalí v češtině i velmi pokročilí studenti,“ dodala.

Letní škola je od roku 2018 akreditovaná, takže zahraniční studenti za ni mohou na své univerzitě získat kredity. Kromě češtiny jsou pro zájemce otevřené ještě kurzy ukrajinštiny a ruštiny. Účastníky na závěr čeká test, po jehož splnění získají certifikát s dosaženou jazykovou úrovní.

„Intenzivní kurzy jsou určeny vysokoškolským učitelům, lektorům, studentům českého jazyka a literatury, obecněji zaměřeným slavistům, překladatelům, novinářům, obchodníkům, ale i všem ostatním zájemcům o český jazyk, literaturu a kulturu,“ podotkli organizátoři.

Autoři: ,