iDNES.cz

Letních úrazů výrazně přibylo. Na vině jsou i elektrokola či výzvy z internetu

  4:54
Úrazy na kolech, koloběžkách a jejich elektrických verzích dominují zatím podle statistik letošním prázdninám v Olomouckém kraji, druhou nejčastější příčinou ošetření u lékařů jsou pak bodnutí hmyzu. Přibývá ale rovněž úrazů spojených s pohybem dětí po inspiraci na internetu. Přesněji, se snahou napodobovat různé zhlédnuté akrobatické kousky či plnit takzvané výzvy.

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Děti se snaží napodobit oblíbené osobnosti a neuvědomují si, že tomu, co se odehrává ve videu, často předcházely hodiny intenzivního tréninku a neúspěšných pokusů,“ varovala například mluvčí prostějovské nemocnice Radka Miloševská.

S vlivem sociálních sítí na počet úrazů souhlasí i primář traumatologické kliniky olomoucké fakultní nemocnice Radim Vinter. Podle něj dnes už není trendem cílevědomý a dlouho trénující sportovec, ale legrační pády a natáčení kreativních neopakovatelných situací.

„Nikdo nebude natáčet atleta, jak si po pěti kilometrech běhu podvrtl hlezno, ale přeběhnout trampolínu s tácem plným panáků a u toho spadnout, to je terno,“ glosoval.

Krajská zdravotnická záchranná služba letos eviduje vůbec nejvyšší počet volání na tísňovou linku 155, jen za červenec přijala 8 970 hovorů. Nárůst má také horská služba, což ilustruje i fakt, že už nyní dosáhl počet ošetřených úrazů stejného čísla jako loni za celé prázdniny. Třeba za minulý týden, jeden z nejteplejších, vyjeli záchranáři po celém regionu k téměř osmi stovkám případů.

Jako jednu z příčin rostoucích čísel vidí primář Vinter i stále nižší obratnost dětí a mladých dospělých.

„I běžné činnosti, jako je běhání, skákání na trampolíně nebo jízda na kole či koloběžce, jsou zdrojem podvrtnutí, zlomenin a otřesů mozku,“ nastínil s tím, že s větší rozmanitostí a dostupností různých atrakcí roste i počet úrazů.

V Prostějově za červenec ošetřili 1 300 lidí

Ve fakultní nemocnici pozorují přes léto více nejen dětských, ale i sportovních a dopravních úrazů.

„Důležitým faktorem je více volného času jak dětí, tak i dospělých a s tím spojená rozjařená nálada,“ míní Vinter.

Na hřištích se ročně zraní tři tisíce dětí, riziková jsou hlavně ta stará

U dětí jsou nejčastější zlomeniny rukou. „Fraktury vyžadující zákrok se snažíme vždy operovat co nejdříve, především právě u dětí,“ uvedl lékař ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Agel Prostějov Jiří Najer.

U dospělých se objevují hlavně poranění Achillovy šlachy, seniory nejvíc trápí potíže spojené s horkem a změnami tlaku. Celkem na urgentní příjem prostějovské nemocnice během července dorazilo s úrazem přes 1 300 lidí.

Primát mezi úrazy v kraji nadále drží ty, které jsou spojené s koly a koloběžkami včetně jejich elektřinou poháněných verzí. Potvrzují to čísla záchranné i horské služby.

„Úrazy z cyklistiky potkávají jak dospělé, tak děti a seniory, kteří stále častěji jezdí po horách na elektrokolech,“ sdělil náčelník Horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller. Trend připisuje vyšší návštěvnosti a zájmu o cyklistiku.

„Areály se snaží počasím omezený zimní provoz vykompenzovat přes léto. Zavádějí letní provozy, vyvážejí návštěvníky lanovkami, a hlavně vytvářejí nové cyklostezky a cyklotraily,“ přiblížil Kaller.

Za úrazy na kolech je i nedostatek zkušeností

Letos o prázdninách horská služba eviduje meziročně dvakrát více úrazů na koloběžkách, za měsíc a půl vyrážela ke 47 případům.

„Právě Jeseníky bývají místem, kde je nejvíc takových zranění, ať už z cyklostezek, nebo cyklotrailů,“ souhlasí mluvčí krajské záchranky Vítězslav Bolard.

Zranění často vznikají při sjezdech na horských kolech či elektrokolech, kdy lidé jízdu nezvládnou.

Elektrokola lákají i na rychlost, lidé ale jízdu nezvládají a nehod přibývá

„Jezdí větší rychlostí a pouští se do těžších terénů, i když na to nemají potřebné zkušenosti,“ vysvětlil Bolard.

Naopak výjezdů spojených s horkem, třeba kolapsů, podle něj letos nijak výrazně nepřibylo. Většina lidí už si totiž uvědomuje riziko spojené s vysokými teplotami a práci raději odkládají na vhodnější počasí. Mezi další běžné úrazy na horách, jejichž počet zůstává každoročně stejný, nicméně dál patří úžehy a úpaly.

Do statistik dále výrazně promlouvá také alkohol. „Téměř polovina našich výjezdů je spojená s jeho požitím,“ podotkl Bolard.

K létu patří i případy utonutí, za červenec eviduje policie v regionu celkem čtyři, záchranná služba ještě o dva víc.

Potíží po bodnutí hmyzem bylo třikrát víc

Její čísla dále ukazují oproti loňsku násobně vyšší počet výjezdů k alergické reakci po bodnutí hmyzem. Zatímco v červenci 2023 posádky zasahovaly u 36 takových případů, v uplynulém měsíci jich bylo 113.

Výrazný nárůst letos potvrzuje i horská služba. „Jedná se nejen o vosy, ale i jiný dotěrný hmyz,“ nastínil její náčelník Kaller.

Počet navíc pravděpodobně ještě naroste se sklizní dozrávajících jablek, švestek a dalšího ovoce, jež zmíněný hmyz přiláká.

Častým důvodem návštěvy nemocnice bývají přes léto v neposlední řadě též zranění po kousnutí zvířetem. Řeč přitom nemusí být jen o psech, jak ukazuje zkušenost ze sousedního Moravskoslezského kraje. V bruntálské nemocnici totiž ošetřovali dítě, které při procházení zvěřincem v cirkuse kousl velbloud.

„Naštěstí se jednalo jen o povrchové poranění, takže byl malý pacient během pár dnů opět v pořádku,“ přiblížila vrchní sestra chirurgického oddělení Lucie Lešnik.

1. května 2019

Autor:
zpět na článek