V unikátním projektu sleduje Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (VÚKOZ) klima hlavního hřebene Hrubého Jeseníku pomocí chytrých meteostanic.
Získaná data přibližují dopady klimatické změny na místní přírodu. Výsledky měření jsou zároveň dostupné pro veřejnost online a mohou je využít turisté ke zjištění aktuálního počasí na hřebenech Jeseníků.
Meteostanice jsou nainstalovány na třech místech hlavního hřebene Hrubého Jeseníku v lokalitách mezi vrcholy Pecný a Vysoká hole.
„Jejich výškový rozdíl nabízí ideální podmínky pro měření a vyhodnocení získaných dat. Ta budou společně s dalšími údaji sloužit k modelování mikroklimatu celého horského hřebene,“ vysvětlil Jakub Houška z odboru ekologie krajiny VÚKOZ .
„V této oblasti došlo v posledních letech již třikrát k odumírání rozsáhlých ploch subalpinských trávníků. Svůj podíl na tom má změna globálního klimatu a pravděpodobně situace, kdy po dlouhodobém suchu přichází vlny extrémního horka,“ naznačil.
Pastva a sečení
K dalším důvodům podle expertů patří i změna chování přemnožené spárkaté zvěře a dlouhá pauza tradičního obhospodařování luk pomocí pastvy a sečení.
Chytré meteostaniceData jsou přístupná a před výstupem na vrcholy může každý zhodnotit své síly a možnosti vhledem k počasí, které tam panuje více ZDE. |
„Ty tu nepřetržité probíhaly minimálně od 16. století až do konce 2. světové války. V současnosti tyto metody zkoušíme v zachovalejších porostech a na pokusných plochách, které jsme na několika místech hřebene založili,“ naznačil Vít Slezák, vedoucí správy CHKO Jeseníky z Agentury ochrany přírody a krajiny.
„Data získaná měřením nám pomohou nejen odhalit přesné důvody těchto odumírání a dalších změn ve vysokohorské krajině, ale i vytvořit retrospektivní a predikční model vývoje, který usnadní nalezení vhodných protiopatření, jež pomohou ke zmírnění dopadů globální klimatické změny a v prioritizaci ochrany přírody,“ doplnil Houška.
Vědci i ochránci
Odborníci budou data sbírat až do února roku 2028. S výsledky a doporučeními pak bude pracovat také Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která o území pečuje.
„Ale budou samozřejmě využitelné i pro další vědce a výzkumníky zkoumající dopady globální klimatické změny v oblastech s obdobným horským reliéfem a mikroklimatickými podmínkami,“ uvedl Houška.
Instalace meteostanic se v rámci terénního cvičení účastnili studenti Geografického ústavu Masarykovy univerzity v Brně a s výslednými daty budou pracovat i studenti doktorských programů.
„Chytré meteostanice do projektu dodal český startup Agdata Smart, který se specializuje na hyperlokální měření mikroklimatu a kvality ovzduší pomocí vlastních chytrých senzorů,“ popsal Houška.
„Meteostanice měří na hřebenech Hrubého Jeseníku meteorologické podmínky, jako je rychlost, náraz a směr větru, teplota, tlak, vlhkost vzduchu a samozřejmě srážky. Jejich výhodou v hůře dostupném terénu je, že jsou prakticky bezúdržbové a stačí v nich jednou za čtyři roky vyměnit baterii,“ přiblížil Jiří Jirásko, technický ředitel Agdata Smart.
„Naměřená data jsou odesílána v reálném čase a aktualizují se každých deset minut,“ vysvětlil Jirásko.
Ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny se VÚKOZ společně s Agdata rozhodl aktuální meteorologické podmínky poskytnout i veřejnosti.
„Konkrétně jde o měření z vrcholu Velký Máj, který se nachází na severní části Stezky Českem a zároveň na turisticky oblíbeném úseku trasy mezi Jelení studánkou a Petrovými kameny,“ uvedl Jirásko.
„Výsledky měření a stav počasí na Velkém Máji jsou dostupné přes QR kód, který zájemci naleznou na našem webu nebo v našem informačním středisku CHKO Jeseníky v Karlově Studánce,“ popsal Vít Slezák, vedoucí správy CHKO Jeseníky z Agentury ochrany přírody a krajiny.
„Tam si turisté mohou okamžitě zjistit, jaké je nahoře aktuální počasí, a sami si vyhodnotit, jestli do této lokality vůbec vyrazit nebo přehodnotit výstup při zhoršujícím se počasí,“ doplnil ochranář.
19. listopadu 2018 |