Divadlo nabídne téma eutanazie, dopingu, ale i cikánské pohádky

  9:36
Moravské divadlo Olomouc (MDO) láká v letošní sezoně nejen na nová představení, ale i na věrnostní klub či hlídání dětí. Zahájí ji galavečerem, ale také dnem otevřených dveří se vstupem zdarma již tuto neděli. Vsadí v ní mimo jiné na čtyři světové premiéry.

Moravské divadlo Olomouc (MDO) nabídne v sezoně 2024 a 2025 i téma Erbenovy Kytice. | foto: Petr Hrubeš, MDO

Díky akci Rok české hudby se v Olomouci uskuteční operní site-specific projekt a soubor činohry uvede novou pohádku. Do Olomouce zavítají přední čeští a zahraniční tvůrci jako choreograf Paul Chalmer, dramatik a režisér David Drábek nebo režisér Michal Hába.

„Návštěvníci budou moci na dni otevřených dveří nahlédnout do zákulisí a potkat se se svými oblíbenými umělci či vedením divadla,“ přiblížil první divadelní počin ředitel MDO David Gerneš.

První premiéra je na programu 15. září. „Tato site specific (dílo vytvořené přímo pro daný prostor – pozn. red.) opera Malý třesk vzniká speciálně v prostředí olomouckého Červeného kostela,“ popsala dramaturgyně opery a operety Viktorie Vášová s tím, že dílo je složené z pěti částí.

Nejvíce nových her uvede činohra. „Letos jsme se zaměřili na ryze českou tvorbu, a to jak současnou, tak i klasickou,“ nastínil umělecký šéf činohry Roman Vencl.

Jako první dojde na Kytici od Karla Jaromíra Erbena. Diváci uvidí nejen klasické provedení známých balad, ale i jednu ve slovenštině.

Divadlo láká též na opomíjené drama Andělé mezi námi od Františka Langera.„Je to první hra řešící téma eutanazie – jestli mají lidé právo se rozhodnout, zda zůstanou na tomto světě, či nikoliv,“ vysvětlil Vencl. Hra bude v Česku uvedena teprve potřetí.

Premiéry se dále dočká divadelní adaptace filmu Chvilky nazkoušené pod vedením samotné režisérky filmu Beaty Parkanové.

Z pera olomouckého spisovatele a scenáristy Michala Sýkory se pak na prkna dostane satirická tragikomedie ze současnosti Konečně jsi doma! aneb Papírové mausoleum.

Cikánské zkazky

Pro děti vznikly Pohádky zakleté do cimbálu, jež představí tradiční cikánské pohádky. „Premiéra bude se vším všudy, tedy s červeným kobercem, přípitkem a fotokoutkem,“ prozradila vedoucí obchodního oddělení Tereza Matějková.

Z oper a operet se lze těšit na dílo Leoše Janáčka Jenůfa, První verze (1904) v edici Marka Anduse. Divadlo na něm spolupracuje s organizací Úsměv mámy pomáhající ženám, jež během těhotenství či po porodu procházejí psychickými potížemi.

„Klientky organizace v ní budou i účinkovat,“ přiblížila šéfka souboru Veronika Kos Loulová, která se s čistě ženským týmem ujme režie.

Balet přinese abstraktní fantazii

Sezonu uzavře premiéra jedné z nejkontroverznějších her současnosti Koule. Původně rozhlasovou hru Davida Drábka věnující se problematice státem řízeného dopingu v Československu uvede divadlo 6. června.

Premiéry se dočká i opera Jeníček a Mařenka v režii Elišky Říhové a operní titul La traviata od Giuseppa Verdiho. „Pokračovat budou koncerty divadelního orchestru ve Vile Primavesi,“ sdělila Vášová.

Na své si přijdou i obdivovatelé baletu. Sezonu otevře Labutí jezero od Petra Iljiče Čajkovského, druhou novinkou bude večer složený z děl dvou zahraničních choreografů. Obě části – Královský dvůr a Skrytá tajemství – budou založené na abstrakci a fantazii.

V rámci odpoledních víkendových představení budou mít rodiče možnost svěřit své děti na hlídání. Služba bude fungovat ve spolupráci s Rodinným centrem Olivy. „Je vhodná pro děti od tří do deseti let a začíná fungovat od 20. října,“ popsala Matějková. Cena je 150 korun, hlídání je možné zakoupit spolu se vstupenkou.

Zavedení klubu mdo+ je zase ideální volbou pro diváky, kteří chodí do divadla často. Členové získají řadu výhod, například přístup do předprodeje nebo výměnu vstupenek. Roční členství stojí 444 korun a lze si ho vyřídit na pokladně.

Autor: