Nová expozice ukáže, jaké bylo svatováclavské návrší v Olomouci v pravěku - regiony.impuls.cz

Nová expozice ukáže, jaké bylo svatováclavské návrší v Olomouci v pravěku

  15:20
Muzeum umění v Olomouci připravuje novou expozici v podkroví Arcidiecézního muzea. V říjnu se návštěvníkům otevřou půdní prostory, ve kterých bude k vidění stálá expozice s názvem Zde se nacházíte.

Nová expozice vzniká pod dohledem architekta Jana Šépky, jenž se na rekonstrukci budov kapitulního děkanství pro potřeby Arcidiecézního muzea podílel už před více než deseti lety. Letos se dokončí také rekonstrukce Zdíkova paláce.

Expozice bude za pomoci moderních technologií návštěvníkům ukazovat historii svatováclavského návrší od pravěku do 21. století. Návštěvníci budou mít k dispozici herní ovladače, se kterými se mohou procházet pravěkými, středověkými či novověkými prostory.

„Cílem je představit svatováclavské návrší, a to v širším pohledu, než bylo dosud zvykem. Představíme ho od pravěkých dob, kdy už v té době návrší bylo duchovním centrem Moravy,“ řekl Miroslav Kindl z Muzea umění.

„Archeologické průzkumy prokázaly přítomnost pravěkých lidí na tomto návrší už tisíce let před naším letopočtem a také dokázaly přítomnost duchovních staveb a pohřbů.“

Muzeum nabídne i dvě výstavy: První se jmenuje Rukopisy a představí středověké a raně novověké rukopisy uložené v knihovně arcibiskupského zámku v Kroměříži.

„Vystavovat je budeme pouze měsíc, jelikož díla na papíře se nemohou vystavovat dlouhodobě,“ vysvětlil Kindl.

Nejstarším vystavovaným rukopisem bude Gregoriánský sakramentář ze druhé poloviny devátého století, elegantní kodex psaný karolinskou minuskulou.

Druhou výstavou je Tibet, který na konci roku představí uměleckou tvorbu v buddhistickém pojetí, jež je tradičně vnímána jako podpora tří aspektů buddhovství - těla, řeči a mysli. Výstava ukáže výběr tibetského umění ze sbírek Lamaistické podsbírky Náprstkova muzea.

Muzeum navštívilo 45 tisíc lidí

Dokončovat se letos bude i rekonstrukce Zdíkova paláce, který s Arcidiecézním muzeem tvoří turisticky atraktivní celek.

Rekonstrukce jedné z nejcennějších románských památek ve střední Evropě vyjde zhruba na 50 milionů korun. Návštěvníkům by měla expozice zpřístupnit i dosud uzavřená místa. Loni bylo muzeum kvůli covidovým opatřením uzavřené čtyři a půl měsíce.

I přes koronavirová omezení ho však navštívilo 45 tisíc lidí. V porovnání s čísly před pandemií jde o třetinovou návštěvnosti.

„Normálně jsme zvyklí na návštěvnost přes sto tisíc lidí, ale nemůžeme být nespokojeni. Arcidiecézní muzeum bylo uzavřeno, výstavy a další kulturní aktivity či workshopy jsme loni pořádali až na výjimky pouze v Muzeu moderního umění a částečně na zámku v Kroměříži, jehož provoz byl však kvůli stavebním úpravám omezen,“ sdělil ředitel muzea Ondřej Zatloukal.

Řadu aktivit však muzeum přesunulo do virtuálního prostoru a na sociální sítě, kde zaznamenali až o polovinu vyšší zájem. Největší dosah zaznamenalo muzeum na Facebooku.

Nejnavštěvovanější výstavou byla loni dvojvýstava Jana Pamuły s názvem Průkopník počítačového umění v Polsku a Světelné objekty. Vidělo ji téměř dvanáct a půl tisíce lidí.

Letos muzeum na začátku února zahajuje novou výstavní sezonu vernisáží hned dvou výstav, Byli jsme světoví!, která představí kolekci dokumentů, autorských fotografií a diapozitivů architekta Miroslava Řepy, spoluautora československého pavilonu pro Expo v Montrealu, a výstavu V žáru malby, což je retrospektivní výstava Petra Zlamala, která nabídne autorovu figurativní i krajinářskou tvorbu.