O úmrtí oblíbeného mykologa informovala na svém facebookovém profilu Česká botanická společnost.
„V pondělí 9. prosince 2024 zemřel ve věku 95 let profesor RNDr. Bronislav Hlůza, CSc. Mykolog, botanik, pedagog, vlastivědný pracovník a jeden ze zakládajících členů Severomoravské pobočky Československé botanické společnosti. Vzpomínáme,“ uvedli zástupci společnosti.
„Mezi studenty byl mimořádně oblíbeným vysokoškolským učitelem. Přednášel zejména botanické či ekologické disciplíny, ale byl rovněž fundovaným didaktikem,“ podotkla mimo jiné ke smutečnímu oznámení na svém webu olomoucká pedagogická fakulta, kde byl Hlůza dlouholetým členem katedry biologie.
„V mnoha studentech vypěstoval nejen celoživotní zájem o živou i neživou přírodu, ale také je inspiroval i k výzkumné činnosti a povzbuzoval k publikování jejich výsledků na tomto poli,“ dodala fakulta s tím, že rozloučení proběhne v rodinném kruhu.
Pomáhal lidem i při rekonstrukcích památek
Odborník, který dostal mimo jiné Cenu města Olomouce za rok 2013 v oblasti přírodních věd, byl čestným členem České vědecké společnosti pro mykologii a Vlastivědné společnosti muzejní Olomouc, jejíž biologickou sekci 25 let vedl a pořádal přednášky, exkurze a vycházky pro veřejnost.
Od roku 1963 působil 40 let v olomoucké mykologické poradně a byl okresním konzervátorem Státní ochrany přírody v Olomouci. Jako soudní znalec v mykotoxikologii a konzultant při otravách houbami se podílel na záchraně zdraví několika set pacientů převezených do olomoucké fakultní nemocnice i dalších nemocnic v regionu, nastínil web cen města.
Zemřel kardiochirurg Šantavý, špičkový lékař zachránil nespočet životů |
Významné byly i jeho mykologické expertizy při rekonstrukcích památkově chráněných objektů a dalších budov. Ve spolupráci s Vlastivědným muzeem v Šumperku se podílel na výstavách hub, věnoval se floristice, mykofloristice, mapování jedovatých hub v České republice a výzkumu hub v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.
Hlůza se narodil 8. března 1929 v Lošticích na Šumpersku. Po maturitě na gymnáziu v Litovli pokračoval ve studiu na filozofické fakultě olomoucké Univerzity Palackého. Roku 1952 pak dokončil studium geografie, biologie a geologie na přírodovědecké fakultě brněnské Masarykovy univerzity.
Zemřel historik František Hýbl, který popsal krvavou noc u Přerova |
Poté pedagogicky působil na středních školách v Novém Jičíně, Šternberku a Olomouci. V roce 1960 se stal odborným asistentem Pedagogického institutu v Olomouci, o čtyři roky později začal vést katedru biologie a didaktiky biologie olomoucké pedagogické fakulty.
Kromě toho spolupracoval na tvorbě knih, metodických materiálů a turistických průvodců, samostatně nebo se spoluautory napsaI řadu odborných statí, vědeckých prací a bibliografií. Publikoval v odborných časopisech a spolupracoval s Českým rozhlasem Olomouc.
V roce 1994 mu byla udělena Zlatá medaile za zásluhy o rozvoj Univerzity Palackého, v roce 2007 převzal za vědeckou činnost Cenu města Šternberka.