Muzeum, byty, klubovny. Obce chtějí využít opuštěné nádražní budovy

  16:13,  aktualizováno  7. srpna 16:13
Zchátralé nádraží chce získat od Správy železnic radnice v Javorníku na Jesenicku. Budova z roku 1896 se nachází na konečné zastávce trati Lipová Lázně – Javorník. Plány s opuštěnými nádražními budovami mají také ve Střeni a Jívové.

Nádražní budova v Javorníku. | foto: Michal Zajonc

Železnice na Javornicku bude fungovat i nadále, před pěti lety prošlo nádraží rozsáhlou rekonstrukcí. Správa železnic však velkou výpravní budovu nepotřebuje. Pro potřeby čekárny a obsluhy stanice vybuduje úspornější objekt.

„O nádražní budovu máme velký zájem. Přízemní prostory chceme využít pro klubovou činnost našich spolků a vybudování zázemí pro bikery, na patře k jednomu malometrážnímu bytu plánujeme vybudovat malometrážní byt,“ nastínila starostka Javorníku Irena Karešová (nez.).

Postaví i parkoviště pro turisty

Vedle budovy je větší pozemek, na kterém radnice chystá odstavné parkoviště pro návštěvníky a turisty. „Takové parkoviště nám zvláště v letních měsících velmi chybí,“ řekla Karešová.

„Toto místo není daleko od centra, takže lidé se odtud pohodlně projdou přes nejkrásnější část města, aby se dostali na náš zámek Jánský vrch nebo na prohlídku hřbitovního kostela s jedinečnými restaurovanými freskami,“ popsala Karešová. Budovu by měla Správa železnic uvolnit ke konci letošního roku.

Nádraží je v provozu od roku 1896. Konečná stanice v Javorníku má tři koleje. Kromě staniční budovy byla vybavena skladištěm s rampou a nakládací plochou u kusé koleje.

V souvislosti s nakládkou lignitu z Uhelné a uranových rud ze Zálesí byl kusý konec trati prodloužen a vznikla u něj rampa využívaná dnes k překládce dřevěné kulatiny.

V roce 1950 stanici doplnila vlečka ke skladům Hospodářského družstva. Sloužila k překládce stavebních hmot – zejména cementu a tekutých hnojiv.

Javorník už obnovil bývalou soudní budovu

Nádražní budova je už druhým objektem, do kterého hodlá město v posledních letech investovat nemalé prostředky. V roce 2020 Javorník otevřel kompletně rekonstruovanou budovu bývalého soudu.

V ní se nachází turistické informační centrum s odpočinkovou místností. Kromě toho tam vzniklo muzeum, které nabízí expozice selské světnice, školní třídy, zbrojnice, četnické stanice včetně městské šatlavy nebo historické prádelny a autentické Javornické lékárny. Do objektu se přestěhovala rovněž jedinečná expozice plynárenství.

V Olomouckém kraji je více nádražních budov, které už Správa železnic nepotřebovala. Některé mají nebo nově získají obce, další koupili nebo pořizují soukromí majitelé.

Budova ve stylu tatranského hotelu poslouží pro spolky a vzdělávání

Nádražní budovu v Jívové na Olomoucku, která je postavena ve stylu tatranského hotelu, chce od Správy železnic získat tamní radnice.

„Plánujeme v objektu vybudovat prostory pro vzdělávací a spolkovou činnost, část by měla posloužit pro malou expozici železniční trati Olomouc–Opava východ,“ objasnil starosta obce Jan Pewner (nez.).

Funkcionalistická budova nádraží v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku patřící nyní Hranicím na Moravě už několik let slouží jako informační centrum Hranické propasti.

Ubytují cyklisty

Na velkou investici do bývalé nádražní budovy se chystá i Střeň na Olomoucku. „Chtěli bychom vybudovat malé muzeum železnice, rychlé občerstvení a v patře ubytování pro cykloturisty, které v Litovelském Pomoraví chybí,“ popsal starosta Střeně Jiří Nevima (nez.).

Přestavbu historické budovy nádraží v Náměšti na Hané na Olomoucku dokončuje podnikatel Michal Sloupský.

„Interiéry v přízemí jsou už kompletně zrekonstruované. Bude tam prodejna průmyslového zboží. V patře budeme mít byt,“ nastínil Sloupský, který se snaží zachovat maximum historie, byť nejde o památkově chráněný objekt. „Odkryl jsem třeba trámy s podpisem truhláře a datem 1892, což je naprosto úžasné,“ svěřil se.