Komfort i zdravotní benefity. Přibývá lidí, kteří si dělají dialýzu sami doma

  4:52
Přesun dialýzy do domácího prostředí nebo pečovatelských domů je v Olomouckém kraji stále častější. Pro pacienty to má totiž řadu výhod. Odpadá jim dojíždění, navíc mohou mít dialýzy častěji, ale kratší dobu, což je mimo jiné šetrnější pro srdce.

Stanislavovi začaly ledviny selhávat ve 14 letech poté, co prodělal akutní zánět, a ve 24 letech mu přestaly fungovat úplně. Čekala ho transplantace, tělo ale novou ledvinu nepřijalo a potřeboval další. Vydržela 14 let, nyní je tak 57letý pacient zařazen na čekací listině ke třetí transplantaci.

Už v roce 1991, ještě před první transplantací, přitom musel Stanislav začít s dialýzami, na které nyní dojíždí třikrát týdně do střediska B. Braun Avitum v Olomouci. Brzy se však již bude dialyzovat sám v pohodlí domova.

„Je to aktivní, trpělivý a zodpovědný pacient a spolupráce s ním je výborná. Když mu byla nabídnuta možnost vyzkoušet novou metodu a dialyzovat se doma s pomocí přístroje, souhlasil. Říká, že potřeboval změnu, též bude rád příkladem pro další pacienty, kteří dosud váhají, a on jim bude moci předávat zkušenosti,“ uvedla vedoucí lékařka dialyzačního střediska Marika Goluchová.

Nyní si Stanislav vše nacvičuje ještě pod dohledem lékařů, do dvou týdnů si už bude očistu krve pomocí přístroje sám provádět doma.

„S jeho obsluhou nemám nejmenší problém a věřím, že doma budu vše zvládat. Velkou výhodou je, že zdravotníci i servisní technici mi budou k dispozici 24 hodin denně, takže když si nebudu vědět rady, jednoduše jim zavolám,“ vyzdvihl.

Onemocnění ledvin je světově horší epidemie než cukrovka, varuje nefrolog

Stanislav rozhodně není sám, zájemců o domácí dialýzu raketově přibývá. Například olomouckému dialyzačnímu středisku se za posledních deset let počet pacientů zdvojnásobil a zvýšený zájem centrum registruje i o domácí dialýzu, kterou provádí od roku 2009.

„Doteď pacienti využívali výhradně peritoneální neboli břišní dialýzu, kdy je čisticí funkce ledvin nahrazena filtrací krve přes výstelku břišní dutiny, tedy pobřišnici. Jsem moc ráda, že právě v těchto dnech probíhá zaškolování a příprava prvního pacienta, jenž přejde z klasické střediskové dialýzy na domácí hemodialýzu,“ pochvaluje si Goluchová.

Dřív bylo nutné zřídit si doma úpravnu vody

Umožní to dialyzační přístroj velikosti tiskárny, který nevyžaduje vlastní úpravnu vody. Ještě do roku 2016 se totiž používaly přístroje, pro něž byla úpravna nezbytná, a prostorové nároky tak byly nesrovnatelné.

„Od doby, co na český trh přišel tento nový přístroj, zájem dialyzovaných pacientů o tuto metodu stoupá,“ doplnila lékařka.

Olomoucké středisko úzce spolupracuje s Transplantačním centrem Fakultní nemocnice Olomouc, tamní dialyzační středisko provádí domácí metody v rámci léčby na III. interní klinice – nefrologické, revmatologické a endokrinologické.

Sestra mi darovala kus sebe. Selhávaly jí ledviny, novou získala od dvojčete

V posledních pěti letech eviduje mezi 70 až 90 pacienty na klasické hemodialýze a okolo 10 na té břišní. Ve středisku B. Braun Avitum v současnosti dialyzují na tři desítky lidí.

„Na domácích metodách máme bezmála šest procent všech dialyzovaných pacientů, evropský průměr je přitom zhruba osm procent. Naším přáním a vizí je, aby olomoucké středisko mělo do tří let patnáct procent pacientů na domácích metodách,“ přiblížila Lucie Kocourková, mluvčí skupiny B. Braun, jež provozuje 24 dialyzačních středisek z celkových 113 zařízení v Česku.

Lékař vždy s daným člověkem probere jeho zdravotní stav a po dalších vyšetřeních mu doporučí typ domácí dialýzy, respektive to, zda je pro něj vůbec vhodná.

„Obě metody domácí dialýzy jsou pro pacienty medicínsky šetrnější, umožňují jim plánovat si ošetření, jak potřebují a bez dojíždění. Navíc jejich lékař vidí výsledky každého ošetření prakticky online,“ popsala vedoucí lékařka nedávno vzniklého Centra domácí dialýzy v Otrokovicích Markéta Kratochvilová.

Doma mají komfort i zdravotní benefity

Právě časová úspora a celkový komfort jsou pro pacienty hlavní výhodou. Na dialyzační středisko totiž musí jezdit zhruba třikrát týdně a stráví tam asi pět hodin. Domácí dialýzu dělají čtyřikrát až pětkrát týdně, ale kratší dobu.

„Kratší a častější dialýzy jsou pro pacienty fyziologičtější, je významně sníženo zatížení srdce a je zde řada dalších benefitů včetně možnosti mírnějších dietních opatření,“ podotkla lékařka.

Rekreační dialýzu využívá v Jeseníkách stále více turistů, i cizinci

Profitovat z domácích metod mohou i starší a křehcí pacienti, jimž s obsluhou přístroje mohou pomoci příbuzní nebo pracovníci agentur domácí péče. Novinkou je, že se domácí dialýza dostává i do domovů pro seniory a zařízení pro dlouhodobě nemocné.

„V rámci Olomouckého kraje jsme v kontaktu s odděleními LDN a domovy pro seniory, kdy tamní personál učíme dialýzu provádět, a pod dohledem našeho střediska se tak pacient může dialyzovat na svém lůžku a nemusí k nám jezdit,“ vysvětlila Kocourková.

9. března 2023

Dialýza na pokoji přináší obrovskou úlevu pro pacienty s omezenou hybností či jiným vážným fyzickým či mentálním onemocněním, neboť jim odpadá stres z přesunů sanitkou a trávení času v jiném prostředí.

Dialyzační péče je pro život lidí se selháním ledvin nezbytná. Principem je čištění krve, které u nemocného nahrazuje činnost nefunkčních ledvin. Pomáhá odstranit z těla odpadní látky a přebytečné tekutiny, což jinak obstarávají zdravé ledviny.

V současné době v Česku podstupuje dialýzu v domácím prostředí více než sto pacientů, jejich počet by měl ovšem výrazně růst. Podle dva roky starých statistik potřebovalo v celé republice dialyzační péči celkem přes jedenáct tisíc lidí. Průměrný věk, v němž pacienti s touto léčbou začínají, se zvýšil na 68 let.