Nově zdobí porodnici a urgentní příjem v šumperské nemocnici velkoformátové reliéfy vytvořené českým výtvarníkem Josefem Zlamalem. A šumperská nemocnice je zatím jediná v Česku, která se specifickými uměleckými výtvory může pochlubit.
Písmena tvoří slova, slova tvoří věty, věty tvoří souvětí. Na stejném principu vznikaly podle Josefa Zlamala i jednotlivé návrhy, které se postupně proměnily v unikátní umělecká díla. A zatímco při přípravě uměleckých výtvorů pro porodnici pracoval šternberský rodák se zvířecím motivem mateřského obejmutí, pocitem bezpečí, harmonie a jistoty, pro urgentní příjem se stala nosnou myšlenkou příroda, ať už v podobě stromů, bylin, ptactva nebo vody.
„Hledali jsme cestu, jak vytvořit motiv, kde není na první pohled vše hned patrné a zůstává tak prostor pro vlastní interpretaci,“ vysvětluje Zlamal s tím, že finální výběr motivů byl výsledkem společné diskuse se zaměstnanci nemocnice.
Zatímco někde mohou lidé obdivovat reliéfy ze dřeva, jinde výtvarník volil sklo nebo oba druhy materiálů zkombinoval. Jednotlivé prvky jsou v nemocnici rozmístěny tak, aby v interiéru vytvořily příjemnou atmosféru, a zároveň jsou propojeny s navigačním systémem.
„Naše nemocnice dlouhodobě usiluje o to, aby nebyla jen místem léčby, ale také prostorem, kde se lidé cítí příjemně,“ vysvětluje předseda představenstva Nemocnice Šumperk Martin Polach.
„Jsem přesvědčen, že i umění má schopnost léčit duši. Osobně věřím, že pokud se pacient necítí jako v typické sterilní instituci, ale v prostředí, které probouzí pozitivní emoce, může to pozitivně přispět k jeho celkovému zotavení,“ doplnil.
Unikátní výzdoba na obou odděleních není nahodilým projektem a v průběhu času bude mít své pokračování i na dalších místech. Jedním z nejbližších bude například oddělení onkologie.
Autorem konceptu léčivého prostředí s myšlenkou atmosférických prvků je Martin Šamaj, který se dlouhodobě věnuje filozofii plánování, designu zdravotnických zařízení a řízení zdravotní péče.
„Martin mi jednoho dne představil svou vizi možné kultivace prostředí zdravotnických zařízení, a tak započal náš společný dialog. Velké díky ale patří také vedení šumperské nemocnice, které celou myšlenku zaštítilo a umožnilo realizovat,“ dodává Josef Zlamal.
„Mnohdy strávíme více času na cestě k lékaři, průchodem nemocničním areálem a budovou a čekáním než samotným ošetřením. Záleží jen na samotné organizaci, zda vše doprovodí čitelnými a správnými informacemi, které budou zároveň doplněné o nadčasový interiérový design,“ uzavírá Šamaj.