Nová šance pro obchvat Šumperka. Město se dohodlo se sousední obcí

  5:40,  aktualizováno  5:40
Příprava výstavby obchvatu Šumperka, kterou dlouhé roky brzdily spory mezi městem a sousedními Dolními Studénkami o vedení trasy, se konečně může posunout. Obě strany odsouhlasily memorandum, že vedle základní varianty, která je pro Dolní Studénky nepřijatelná, se bude prověřovat i další možnost.

Starostové Šumperka Miroslav Adámek (vlevo) a Dolních Studének Radim Sršeň podepisují memorandum. | foto: OÚ Dolní Studénky

Pro region jde o klíčovou stavbu, která má ulevit desítkám tisíc řidičů. Přitom ani po mnoha letech není pořád připravena k výstavbě.

Obchvat by měl vyvést tranzitní dopravu z ulic Šumperka, kterým denně projíždí desítky tisíc aut, a pomůže i turistům mířícím do Jeseníků. Řidiči díky němu nebudou muset zdlouhavě popojíždět mezi světelnými křižovatkami.

„Je to neuvěřitelné, ale teprve po patnácti letech úsilí se podařilo najít dohodu se Šumperkem ohledně posunu trasy plánovaného obchvatu,“ poznamenal starosta Dolních Studének Radim Sršeň (STAN).

Přitom už v devadesátých letech vznikla studie trasy rychlostní komunikace I/44 v úseku Postřelmov–Rapotín, jejíž má být obchvat Šumperka součástí. Jako nejvhodnější byla navržena varianta, která měla vést mimo katastr Šumperka ve vzdálenosti méně než 200 metrů od Dolních Studének.

„Ač se nám to nelíbilo, trasa byla zanesena do územních plánů. Obec s tím ale nemohla souhlasit, protože se přiblížila zástavbě v některých místech i na sto metrů, což bylo pro nás nepřekročitelné,“ připomněl Sršeň.

Blokace trvá už patnáct let

Obec tak od roku 2010 výstavbu blokovala, ač všem byla z hlediska rozvoje regionu jasná potřebnost napojení Šumperka na rychlostní komunikaci.

„Poté jsme alespoň odblokovali připojení Šumperka za příslib přehodnocení trasy v místech, kde se naší obce měla nejvíc dotknout. Od té doby jsme to na mnoha jednáních připomínali, bohužel bez odezvy,“ popsal dolnostudénský starosta.

Změna podle starosty nastala až s novým vedením Šumperka. „Dohodli jsme se a zafinancovali odbornou studii obchvatu Šumperka, která bude rozumným kompromisem přijatelným pro obě strany,“ sdělil Sršeň.

Nově navržená trasa je vedena ve větší vzdálenosti od zástavby v Dolních Studénkách a na rozdíl od schválené rovné varianty, která je ale pro Studénku nepřijatelná, se různě točí a musí dvakrát překonávat řeku Desnou.

„Naše město obchvat nutně potřebuje. Memorandum, ve kterém jsme se shodli s Dolními Studénkami na možném kompromisu je pro posun v jednáních o obchvatu zásadní krok,“ přidal starosta Šumperka Miroslav Adámek (ANO).

Nové řešení trasy obchvatu podle Sršně něj podstatně méně zatíží obyvatele Dolních Studének a bude mít minimální vliv na občany Šumperka. „Navržené řešení bude výhodné i proto, že umožní také vytvoření nového sjezdu, který budou moci využívat jak občané Studének, tak nová průmyslová zóna, která v Šumperku vzniká,“ vysvětlil.

Kritika opozice, chvála silničářů

Šumperský místostarosta Karel Hošek (nez.) uvedl, že cílem memoranda není změna trasy, ale prověření proveditelnosti. „Podle expertní firmy by nově navržená varianta nebyla výrazně nákladnější než ta základní. My se teď nezavazujeme ke změně. Je ale důležité, že došlo ke shodě na variantě, která je technicky proveditelná a více vyhovuje,“ prohlásil Hošek.

Nový návrh kritizuje šumperská opozice. Bývalý starosta Zdeněk Brož (nez.) připomněl, že základní varianta vzešla z práce odborníků a představuje rozumný kompromis. „Pokud se shodí, může se horizont výstavby posunout o dalších deset, patnáct let,“ upozornil.

Zapochyboval také o slovech místostarosty, že nově navržená varianta bude dražší maximálně o procenta. „Těžko se dá věřit tomu, že nová varianta, která dvakrát vede přes řeku, by byla srovnatelně nákladná jako prakticky rovný úsek. A pokud bude výrazně dražší, může ji Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) odmítnout,“ podotkl. Memorandum bylo přesto šumperským zastupitelstvem schváleno.

Ředitel olomoucké pobočky ŘSD Martin Smolka dohodu vítá. „Pro zamezení dlouhodobých sporů mezi Šumperkem a Dolními Studénkami je důležité, aby se domluvili na trase, která vyhovuje oběma stranám, což se nyní stalo. Tím se může příprava obchvatu urychlit,“ uvedl.

Podle něj to však neznamená, že alternativní trasa bude automaticky přijata. „Tato varianta bude prověřena jak z hlediska dopadu na životní prostředí, tak nákladů stejně jako varianta základní. Bylo by předčasné teď vynášet definitivní závěry,“ řekl.