Přihlášení do portálu a jeho mobilní aplikace je možné pomocí národní identity občana nebo bankovní identity.
„Tedy stejným způsobem, jak je již řada z nás zvyklá komunikovat se státní správou, například daňovým portálem, sociální správou či Portálem občana,“ nastínil náměstek pro inovace a digitalizaci FNOL Antonín Hlavinka.
Ve svém profilu mohou ti, kteří se do portálu zaregistrují a přihlásí, například zkontrolovat základní údaje, které o nich nemocnice eviduje ve svých informačních systémech.
„Do budoucna bude možné je i aktualizovat a doplňovat s tím, že zadané změny vybraných údajů, které nebudou pevně vázány na státní registry obyvatel, se automaticky propíšou do všech informačních systémů nemocnice,“ vyzdvihl Hlavinka.
Letos přibude dokumentace z uplynulé dekády
Už nyní je v portálu možný přístup ke zdravotnické dokumentaci všech pacientů FNOL od roku 2020, v průběhu letoška budou přidána data už od roku 2010.
„Týká se to ambulantních a propouštěcích zpráv, ale také laboratorních výsledků či RTG a CT snímků. Portál rovněž umožňuje přístup lékařů mimo naši nemocnici, což může v péči pomoci třeba praktickému lékaři nebo terénnímu specialistovi,“ shrnul náměstek.
Postupně se podle něj budou služby portálu pro pacienty dále rozšiřovat s aktuálně probíhající elektronizací celého českého zdravotnictví. Týkat se to bude zejména možnosti online objednávání do některých ambulancí a na vybraná vyšetření či zákroky, což už nyní nabízí několik pracovišť nemocnice.
Současně s pacientským portálem spouští FNOL postupně také portál pro lékaře, který bezpečně propojí pracoviště nemocnice s praktiky, terénními specialisty i dalšími poskytovateli zdravotní péče. Zároveň s tím budou mít pacienti ve svém portálu přehled o tom, kdo do jejich dokumentace nahlédl.
27. října 2024 |