Osamělý vlk má pomník v rodné vsi. Otaslavice si připomněly letecké eso - regiony.impuls.cz

Osamělý vlk má pomník v rodné vsi. Otaslavice si připomněly letecké eso

  15:58
Letecké eso druhé světové války Josefa Františka připomíná od soboty v jeho rodných Otaslavicích na Prostějovsku originální pomník. František se proslavil jako nejlepší pilot bitvy o Británii a dodnes je zahraničí uznáván. U nás výrazně méně, což by autor pomníku Jaroslav Ondruška rád změnil.
V Otaslavicích odhalili pomník stíhači Josefu Františkovi | (1:04) | video: iDNES.tv

Pomník na okraji Otaslavic tvoří předek letounu Hurricane s trojlistou vrtulí, na kterém František létal v 303. stíhací polské peruti RAF.

„Když jezdím po republice nebo po Evropě, vidím americké pomníky, i když ve zmenšeninách, tak jsem si řekl, že uděláme něco Františkovi, ať ho to zviditelnění. V Anglii je malý pomníček v trávě, pro takového člověka je to směšné,“ říká Jaroslav Ondruška k svéhlavému letci, jenž dosáhl sedmnácti jistých sestřelů nacistických letadel. A to i díky tomu, že mu vzhledem k jeho nekázni velitelé umožnili bojovat mimo sestavu perutě samostatně. Britové mu proto přezdívali osamělý vlk.

Kdyby stál dnes František vedle nového pomníku, k vzhledu letadla by nejspíš neměl výhrady. „Udělali jsme přesnou kopii. Sehnal jsem plánky na odpovídající velikost, jeden z mých spolupracovníků mi vytvořil rám, na který se pak dávaly plechy. Kde teď končí letadlo v kameni, už by seděl pilot,“ popisuje autor. V kamenolomu vybral pro podstavec kámen tvarovaný tak, aby letadlo na něj posazené působilo, že vzlétá.

Na spodní straně Hurricanu zaujme výrazné písmeno R. „Jde o zakamuflovaná označení pilotů, aby je ostatní poznali. Znak sloužil i pro vojáky na zemi, kteří sledovali letadla dalekohledy, jelikož nebyly vysílačky s takovým dosahem,“ vysvětluje Ondruška.

S nápadem vybudovat pomník u vjezdu do vesnice přišel v roce 2020. Vedení obce mu pomohlo v jednání s úřady a o rok později získali souhlas ministerstva obrany. Oficiálně tak jde o válečný hrob. „Když nebudu počítat naši práci se synem a vnukem, tak materiál a všechno kolem stálo zhruba 220 tisíc. Vše jsem zatím financoval já, ještě je otázka, jak se úřady domluvím,“ podotýká nadšenec.

Obětovali Československo za falešný mír. Rusko teď opakuje Hitlerův scénář

Snaha uctít rodáka, jenž je možná známější v zahraničí než u nás, ale byla veliká. „Josef František je vzpomínám spíš v Polsku, ale i v Anglii. Tady to nikdo neprezentuje, že tento člověk pocházel odtud a něco takového dokázal. Možná se teď něco změní,“ přeje si Jaroslav Ondruška.

Jeho slova dokládá například dopis bývalého britského premiéra Borise Johnsona z roku 2020, který poslal do Česka u příležitosti vzpomínek na 80. výročí bitvy o Británii. „Josef byl znamenitý pilot a jeho odkaz coby jednoho z nejúspěšnějších pilotů bitvy o Británii je toho důkazem. … Za pouhých 28 dní od jeho prvního vítězství 2. září do jeho posledního 30. září, sestřelil sedmnáct nepřátelských letounů. Josefova služba a oběť hrála velmi důležitou roli v upevnění svobody pro příští generace a zaslouží si náš nejhlubší vděk,“ napsal Johnson.

Součástí odhalení pomníku měl být i průlet armádních letounů Gripen a seskok parašutistů, kvůli nepřízni počasí na ně ale nedošlo.

Z pólu na popraviště. Před 110 lety se narodil letec z Kolína s tragickým osudem

Otaslavický pomník je nejvýraznější připomínkou, ne však jedinou. „Památku Josefa Františka připomíná v Prostějově několik památníků. Jeho jméno je uvedeno na památníku československých letců padlých ve druhé světové válce umístěném na místním městském hřbitově, dále jeho jméno nese prostějovský aeroklub a také pomníček odhalený 6. října 2014 na prostějovském letišti u příležitosti stého výročí jeho narození,“ uvádí historik Muzea a galerie v Prostějově Filip Gregor.

„V Otaslavicích připomíná od 70. let Františka pamětní deska, pomník umístěný před rodným domem nebo muzeum,“ dodává Gregor.