V Olomouci začíná hudební jaro, festival nabídne pražský orchestr či Vivaldiho - regiony.impuls.cz

V Olomouci začíná hudební jaro, festival nabídne pražský orchestr či Vivaldiho

  13:58,  aktualizováno  13:58
Dvanáct unikátních hudebních projektů ve vznešeném prostředí olomouckých paláců či svatostánků a v podání předních českých i zahraničních umělců. To nabízí festival Olomoucké hudební jaro, jenž začíná dnes v prostorách Klášterního Hradiska a vyvrcholí 8. května velkolepým koncertem na Horním náměstí k oslavám 80. výročí konce druhé světové války.

Jedním z vrcholů Olomouckého hudebního jara bude podle pořadatelů koncert Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK (na snímku), který se v Olomouci představí po téměř 30 letech spolu s Tomášem Netopilem a vynikající houslistkou Sarou Draganovou. | foto: OHJ

Podtitulem přehlídky vzniklé spojením festivalů Dvořákova Olomouc a Olomoucké barokní slavnosti je Svět mocných – příběhy mecenášů.

„Když jsme začali připravovat program letošního ročníku, uvědomili jsme si, jak je kulturní svět, a hlavně ten s vážnou hudbou, finančně křehký a jak se tato skutečnost promítá skrze dotační podpory nejrůznějších institucí, mecenášů či milovníků umění do samotné možnosti vytvářet a realizovat unikátní projekty, které by jinak vznikaly v nepoměrně menším měřítku,“ nastínila nová ředitelka festivalu Kateřina Hiklová.

„V návaznosti na tento fakt jsme se nakonec rozhodli upozornit na mecenáše, kteří jdou ruku v ruce s kulturou již stovky, ne-li tisíce let prostřednictvím tématu 68. ročníku,“ dodala.

Letošní program, jenž se odehraje kromě Klášterního Hradiska také třeba v Arcibiskupském paláci či katedrále sv. Václava. Představí díla z posledních sedmi století.

Zazní pražský FOK, Mahler i Vivaldi

Jedním z vrcholů bude podle pořadatelů koncert Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, který se v Olomouci představí po téměř 30 letech spolu s Tomášem Netopilem a vynikající houslistkou Sarou Draganovou.

Největším koncertem zase bude provedení Symfonie č. 2 Gustava Mahlera v podání Kateřiny Kněžíkové, Jarmily Vantuchové, Filharmonie Bohuslava Martinů a Českého filharmonického sboru Brno. Celý projekt proběhne pod uměleckým vedením Roberta Kružíka v kostele sv. Mořice.

Třetí hlavní lákadlo bude naopak komorní. Nejznámější barokní skladba, Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho, která letos slaví třísetleté výročí, na festivalu zazní tím nejoriginálnějším a nejautentičtějším způsobem – v podání Volantes Orchestra. Jako sólista se představí renomovaný umělec Josef Žák působící převážně ve Francii.

„Příprava dramaturgie se pro mě stala výzvou. A to jak z pohledu potenciálu a ambicí festivalu, který v loňském roce ukázal, že dokáže nevídané, tak z pohledu spojení daného programu s konkrétním mecenášem,“ podotkl dramaturg festivalu Karel Valenta.

„Domnívám se, že poukázat na fakt, že kultura byla prakticky od počátku finančně podporována milovníky umění, ať už to byli králové, šlechtici či měšťané, mi přijde v dnešní době zásadní a to jak ve vztahu k ekonomice, tak ve vztahu ke kultuře jako takové,“ doplnil.

Autor: