Místní zastupitel měl kvůli podezření na podvody prověrky, ty však vážné pochybení neodhalily. Došlo jen na reklamace. Podle radnice je za kritikou snaha získat body před komunálními volbami v příštím roce.
Ulice působí i po roce a půl nově. Město Litovel platilo rekonstrukci dešťové kanalizace položené původně v chodníku, kraj nechával opravit svou silnici spojující Myslechovice se sousedními Haňovicemi. Místní namítají, že výsledek měl být lepší.
Přerov se pustí do opravy rozpadající se kanalizace, padne kvůli tomu 37 javorů![]() |
„Lidem teď teče při dešti voda na pozemky, jeden z majitelů nemůže přes chodník přejet s osobním autem, protože by uvízl podvozkem, jak je vjezd zvýšený,“ ukazuje v ulici předseda osadního výboru a litovelský zastupitel Aleš Hubáček (Naše Litovelsko).
Potvrzují to i sousedé, podle nichž je zvýšení povrchu asi o 20 centimetrů na několika místech oproti předchozímu stavu patrné.
Myslechovičtí mají také k dispozici geodetické zaměření, jímž své výtky dokládají.
„Z měření vyplývá, že opakované stížnosti obyvatel Myslechovic dotčených stavbou chodníku a komunikace na nedodržení původní nivelety oproti projektové dokumentaci byly oprávněné. Zvýšením sklonů jejich vjezdů se tedy bohužel nedočkali očekávaného zvýšení kvality bydlení po rekonstrukci chodníku,“ usnesl se v minulosti osadní výbor.
Hubáček také upozornil, že stavební práce na vjezdech zaplatily dodatky ke smlouvě za víc než půl milionu korun, i když je zahrnovala už původní smlouva. Po opravě se také některé vjezdy propadly.
Kvůli podezření, že by mohlo jít o součást korupční kauzy Autostráda týkající se právě oprav krajských silnic, jež propukla předloni na podzim, se obrátil i na policii.
Prověřování však nekalosti neodhalilo. „Policie to vyšetřovala, byl jsem podat vysvětlení, předložili jsme úplně všechno i z kontrolních dnů, nakonec to odložili. Laik nevidí problém, ale pan Hubáček tam chodil s vodováhou. Chodník pracuje, a když je někde velký problém, tak se to při reklamaci spraví,“ odmítá starosta Litovle Viktor Kohout (SNK), že by se projekt mohl rozcházet s provedením.
Je to předvolební boj, říká starosta
„Obviňoval nás, že jsme něco zaplatili dokonce dvakrát. Na radnici se přitom handrkujeme o každou korunu. Jedna firma dělala před chodníkem dešťovou kanalizaci, ale nestihli termín, tak to na zimu zpevnili. Až druhý rok se pokračovalo s chodníkem – a to dělala jiná firma,“ dodal Kohout.
Podle něj jde o předvolební boj. „Je to demagogie, žádná objektivní kritika. Na úřad chodila opakovaně policie, což vedlo akorát k tomu, že dva zaměstnanci z odboru místního hospodářství už z toho byli tak nešťastní, že dali výpověď a šli raději dělat do Olomouce. Na každé stavbě dochází k věcem, kterým se musí projekt operativně přizpůsobit. Ano, jeden vjezd je problematický, ale vede do zahrady, nikoli k domu,“ dodal Kohout s tím, že stavby jsou stále v záruce.
Předseda osadního výboru se domnívá, že někdo nejspíš záměrně v projektu zvedl výškové poměry, což mělo umožnit úspory za odvozu materiálu na skládku.
Hubáčkovi také vadí, že nakonec z projektu vypadl propustek pod silnicí, ačkoli se domnívá, že je v havarijním stavu. „Stačilo s lidmi trochu víc jednat, ostatně stavební dozor si platilo město. Stejné práce dělala firma i v Haňovicích, ale tam se tomu starosta věnoval a vše dopadlo dobře,“ porovnal.
Neberte nám půdu, brojí obce proti odpočívkám pro kamiony. Bojí se i o vodu![]() |
Podle hejtmanství je ovšem vše v pořádku. „Na základě podnětu občana Myslechovic proběhla kontrolní diagnostika provedených prací akreditovanou laboratoří. Výsledek kontroly nepotvrdil obavy, stavba proběhla v parametrech projektové dokumentace,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Vladimíra Hacsiková.
Za zakázku, do níž spadaly opravy silnic procházejících Myslechovicemi i Haňovicemi, zaplatila krajská správa silnic zhruba 15 milionů korun. Za projekt na opravu dešťové kanalizace dalo město Litovel asi 270 tisíc, práce na ní jej stály přibližně 5,6 milionu.