iDNES.cz

ČNB představila zlatou minci věnovanou Olomouci, sběratelé už s ní obchodují

  13:04
Obrázek historického jádra Olomouce zdobí minci s nominální hodnotou 5 000 korun, kterou dnes představila Česká národní banka. Novinka je součástí cyklu pamětních mincí, které centrální banka vydává jednou za pět let pod názvem Městské památkové rezervace. Mince věnovaná hanácké metropoli je sedmou emisí tohoto projektu. Na internetu už s ní sběratelé obchodují.

Certifikát zlaté mince ČNB Olomouc z cyklu Městské památkové rezervace. | foto: Česká národní banka

Ještě než byla nová mince ČNB oficiálně představena veřejnosti, na sociálních sítích s ní už sběratelé čile obchodovali.

„Autorem pamětní zlaté mince je akademický sochař Zbyněk Fojtů,“ uvedla mluvčí ČNB Petra Vlčková.

„Olomouc vyniká řadou cenných historických staveb v čele s morovým sloupem, který je na seznamu UNESCO. Budu rád, pokud naše zlatá mince pomůže do města přilákat další obdivovatele tohoto kulturního dědictví,“ poznamenal guvernér ČNB Aleš Michl.

Na zlaté minci jsou známé olomoucké dominanty. Lícní stranu zdobí gotické klenby a fragment z olomoucké radnice s orlojem. Na rubu je Sloup Nejsvětější Trojice a zvonicová věž a půdorys a klenební žebroví kostela sv. Mořice.

„K pamětním mincím přistupujeme jako k uměleckým dílům. Dbáme, abychom vybrali návrh, který nejlépe vystihuje téma. Při výrobě hlídáme, aby nezanikly ani nejmenší detaily. Celkově trvá příprava emise mince déle než rok,“ popsala členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.

Standard i špičková sada

Olomoucká emise obsahuje patnáct tisíc mincí ze zlata o ryzosti 999,9. „Z toho je pět tisíc kusů v běžném a deset tisíc kusů ve špičkovém provedení. Liší se od sebe povrchovou úpravou a provedením hrany. Vyrazila je Česká mincovna v Jablonci nad Nisou,“ doplnila mluvčí.

Nominální hodnota mince 5 000 Kč ovšem není totožná s prodejní cenou. „Ta je výrazně vyšší a zohledňuje aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou,“ poznamenala Vlčková.

Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů, protože ČNB její přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Cyklus Městské památkové rezervace představuje deset historických měst v České republice.

„Minci už vedle Olomouce mají Cheb, Jihlava, Mikulov, Litoměřice, Kroměříž a Hradec Králové. Na podzim ČNB vydá zlatou minci s motivy města Moravská Třebová a v roce 2025 cyklus doplní Štramberk a Tábor,“ prozradila mluvčí.

„Kulturně historický význam Olomouce a její význam jako středověkého královského sídelního města, podtrhuje v její hustě zastavěné části monumentální architektura kostelů, chrámů, církevních i světských rezidenčních paláců, starých univerzitních budov a radnice, která spolu s okázalou architekturou měšťanských domů na hlavních náměstích a ulicích dodává historickému jádru Olomouce charakter velkého a významného historického centra,“ doplnila Vlčková.

ČNB: Padělků ubývá, poznat by je měl každý (únor 2020)

25. února 2020

zpět na článek