Založil e-shop a obral lidi, pak ho zrušil. Podvodník si přišel na miliony

  10:54
Cenný úlovek si připsali na konto příslušníci oddělení kybernetické kriminality policie z Olomouckého kraje, kterým se podařilo vypátrat internetového podvodníka. Ten několik let obíral lidi o peníze přes falešné e-shopy.

ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

Podle nyní zveřejněných informací kriminalisté dopadli padesátiletého muže z Prahy už dříve v rámci vyšetřování série podvodů, k nimž došlo od října 2021 do ledna 2022. Celkem 126 lidem způsobil škodu přesahující 1,5 milionu korun a byl za to obžalován z podvodu.

Zatímco soud pokračuje poté, co se obžalovaný odvolal proti prvoinstančnímu rozsudku, kriminalistům se mezitím podařilo prokázat, že muž stojí za mnohem větší sérií podvodů. Teď ho za ni obvinili.

„Nejméně od dubna 2018 do srpna 2021 založil v Česku dalších devět domén internetových obchodů a předstíral prodej spotřebního zboží. Tím však nedisponoval, jeho cílem byl pouze zisk peněz. Naletělo mu přes 400 zákazníků a škoda se vyšplhala na 4,5 milionu korun,“ uvedl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Podvodníkovi zaplatil za apartmán. Až v Chorvatsku zjistil, že je obsazený

Falešný internetový obchod fungoval v průměru vždy jen týden až dva. Poté podvodník ukončil jeho činnost a po několika týdnech založil další.

„Muž měl systém důkladně propracovaný a rozkrýt jej nebylo jednoduché. Kriminalisté zpětně procházeli starší neobjasněné obdobné případy napříč Českou republikou, které si převzali a objasnili. Za jejich úspěchem stojí i práce kolegů z oddělení kriminálních analýz krajského ředitelství, kteří museli zpracovávat obrovské množství dat a filtrovat z nich důležité informace,“ přiblížil Hejtman.

Většinu ze získaných milionů podvodník utratil, při domovních prohlídkách byl v hotovosti nalezen jen zlomek peněz. Policisté nenarazili ani na žádné cennosti, které by bylo možné zabavit, či finance na účtech. Muž je za nově odhalenou sérii podvodů stíhán na svobodě, hrozí mu dva roky až osm let vězení.

Policie znovu připomněla, že by lidé měli být při nákupech přes internet opatrní. Základem je zjistit si co nejvíce informací o prodávajícím, ideálně v podobě referencí z více portálů. A neobjednávat zboží u prodávajícího, který recenze nemá, jsou negativní nebo je jich jen nízký počet.

„Dále nikdy nezasílejte peníze předem na účet prodávajícího, kterého neznáte. A pokud internetový obchod nabízí platbu pouze převodem na bankovní účet bez jiné možnosti – dobírky, platby v hotovosti při osobním vyzvednutí a podobně – zboží nekupujte,“ doplnil policejní mluvčí.

13. října 2022

Autor: