iDNES.cz

V Jeseníkách je na třech místech extrémní povodeň, Olomouc čeká dvacetiletá voda

  10:34,  aktualizováno  19:45
Vytrvalé silné deště v Olomouckém kraji nadále zvedají už tak vysoké hladiny řek. Nejhorší situace panuje na Jesenicku – na řece Bělé v Mikulovicích se voda vylila z břehů a zaplavuje domy stejně jako v Písečné nebo České Vsi, v Jeseníku už došlo na první evakuace. Od 15. hodiny začal v celém kraji platit stav nebezpečí.
Zvířata jsme odvezli. Chovatel z Jesenicka zachraňuje hospodářství | (1:06) | video: iDNES.tv

Třetího povodňového stupně dosáhly v regionu řeky a potoky k půl osmé večer už na šestnácti místech, kromě Jesenicka a Šumperska jde třeba také o Velkou Hanou ve Vrchoslavicích na Prostějovsku či na Přerovsku Romži v Polkovicích či Moštěnku v Prusech.

Na Bělé v Mikulovicích, Vidnavce ve Vidnavě, Moravě v Raškově a Černém potoce ve Velké Kraši byl vyhlášen maximální stupeň extrémní povodně, na posledně jmenovaném místě nicméně hladina po necelých dvou hodinách zase klesla na nižší stupeň.

„Požadavek na vyhlášení stavu nebezpečí přišel z Jeseníku pro jejich oblast, vyšel jsem jim vstříc. Informoval jsem o tom ústřední povodňovou komisi, která to akceptovala,“ řekl po jednání komise kraje hejtman Josef Suchánek (STAN). Komise tedy bude od neděle zasedat společně s krajským krizovým štábem.

„Pravděpodobně se nevyhneme evakuacím obyvatel. Předpověď na večer říká, že to bude ještě horší než teď. Možná bude pršet ještě intenzivněji. Navíc půda v okolí už je nasáklá a co spadne, půjde do říček a potoků, které se tak stanou významnějšími toky,“ dodal Suchánek.

„Prognóza pro řeku Desnou a horní tok Moravy je špatná. Pokud by se situace vyhrotila a bylo potřeba sáhnout k evakuaci, týkala by se zhruba 3 500 lidí,“ doplnil ředitel krajských hasičů Karel Kolářík.

Kromě evakuačních center v obcích kraj spolu s hasiči připravil i zázemí v Mohelnici, kde má objekt bývalé střední školy. Připraveno je tam zhruba sto lůžek.

Kraj před šestou večer rovněž oznámil, že na Jesenicku přerušil autobusovou dopravu. Linky, které jsou vyjeté v terénu, dojedou do cílových stanic a nové již vyjíždět nebudou. „Je zatopená spousta silnic, spoje nemají objízdné trasy,“ zdůvodnilo hejtmanství. Provoz a zajištění autobusové dopravy chce kraj obnoven hned, jakmile to situace dovolí.

Hasiči už mají za sebou stovky zásahů

V souvislosti s počasím hasiči od čtvrtka evidují již přes čtyři stovky zásahů. „Zachraňujeme a evakuujeme obyvatele nejvíce ohrožených obcí na Jesenicku. Řeky se vylévají ze svých břehů, zaplavují komunikace i rodinné domy,“ uvedla po šesté večer mluvčí krajského hasičského sboru Lucie Balážová.

„V současné chvíli přijímají kolegové na operačním a informačním středisku desítky hovorů za hodinu, řešíme nyní v kraji současně 200 událostí, z toho 110 na Jesenicku,“ dodala s tím, že krizové štáby jsou aktivovány v Jeseníku a Šumperku.

Důležité informace

Hasiči již evakuovali 120 lidí, z toho 17 včetně dětí z nepřístupných míst v okolí řeky Bělé. V lokalitách, kam už neprojedou osobní auta, přesunují obyvatele do náhradních ubytování, kterých dosud využilo 18 lidí. Připravena jsou čtyři evakuační centra.

„V Písečné jsme museli přepravit ke zraněnému muži záchranáře, protože sanitka už k místu nemohla dojet. Využíváme těžkou techniku, jako jsou drapáky, UDS ze záchranného útvaru, vyprošťovací jeřáb i speciální techniku hasičů SŽ. Pro přepravu materiálu a pytlů s pískem využíváme speciální nákladní automobil, takzvanou brodilku s vyšší brodivostí,“ přiblížila Balážová.

„Prosíme obyvatele území, aby byli obezřetní a nechodili monitorovat stav toku, může jim hrozit nebezpečí. Zároveň žádáme všechny, aby spolupracovali se složkami IZS a uposlechli jejich rozkazy, především v případě evakuace. Život je důležitější než majetek,“ vyzvala mluvčí.

Například Helena Dunová se v sobotu nad ránem přesto přišla podívat, jak ulici v Mikulovicích na Jesenicku zaplavuje voda. „Udělali jsme všechno, co šlo, ale teď už je to mimo nás. Přestěhovali jsme k synům a známým všechna zvířata. Slepice, králíky, perličky, kačeny i ovce. Teď se jen modlíme, aby nám voda nevtrhla do baráku,“ shrnula.

Také jeden z obyvatel České Vsi na poslední chvíli odvážel slepice z domu, který ohrožuje voda. „Mám jich čtyřicet a vezu je ke známým. Jinak by asi nepřežily,“ vysvětlil.

Došlo už i na první evakuace

V noci byli evakuováni dva obyvatelé Jeseníku, kterým voda ohrožovala domov, nyní jsou ubytováni na internátu tamní střední průmyslové školy. Během dne pak došlo ve městě na evakuaci dvou celých ulic, v nichž bydlí zhruba 200 lidí.

„Včera večer u nás zazvonili hasiči a řekli, že by nám doporučovali evakuaci, že tady hrozí vylití Staříče z koryta. Přemýšleli jsme jenom chvilku, sbalili jsme nejnutnější věci a jsme tady,“ vylíčil Zdeněk Nitka.

Teď má pár starosti o přízemí svého domku. „Sice bydlíme v patře, ale dole mám dílnu a nářadí, protože jsem řemeslník. Tak jsem aspoň zapěnoval dveře do dílny, aby tam voda měla těžší cestu,“ popsal Nitka.

Jeho manželka vzpomněla, že se stěhovali do Jeseníku po povodní v roce 1997. „Sehnali jsme ten domek a opravili. Byl poničený vodou. Opravili jsme ho a od té doby jsme tady,“ přiblížila Margarita Nitková.

Teď manželé doufají, že voda jejich obydlí nijak vážně nepoškodí a budou se moci co nejrychleji vrátit domů. „Zítra nám dají vědět, jestli se můžeme vrátit. Doufám, že už noc na pondělí budeme trávit opět doma,“ věří Nitková.

Online reportáž

Evakuovat se bude i v Mikulovicích, kde hladina Bělé dosahuje tří a půl metru a nadále stoupá, přičemž úroveň extrémní povodně je na 334 centimetrech.

„Z důvodů nepříznivého vývoje počasí a aktuálního stavu řeky Bělá vám důrazně doporučujeme evakuaci v oblasti ulic V Zátiší, Hlucholazská, Kamenická, Hlavní, Nábřežní Hradecká, Za Elektrárnou. Je velmi pravděpodobné, že v následujících hodinách bude muset být evakuace nařízena,“ oznámila na sociálních sítích radnice.

Krizové situace, při níž bude nutné místní evakuovat, se obávají i v Šumperku. Město dnes proto vyzvalo obyvatele padesáti ulic, které mohou být zaplaveny, aby se na tuto variantu připravili – nachystali si evakuační zavazadlo a zajistili majetek.

„Na základě nejnovějších meteorologických předpovědí ČHMÚ se očekávají v našem regionu v následujících hodinách a dnech extrémní srážky, které mohou vést k povodním. Nejhorší možné scénáře naznačují, že může dojít k překročení kapacit říčních koryt a doposud vybudovaných protipovodňových opatření,“ uvedla radnice na webu města společně se seznamem ulic.

Desná už ve městě dosáhla třetího stupně – ohrožení. Podle nynější predikce ČHMÚ by nakonec měla vystoupat na nejvyšší stupeň extrémní povodně na úrovni výšky hladiny 336 centimetrů a poté dosáhnout až 420 centimetrů.

Prostějovská povodňová komise ráno rozhodla o vybudování bariér z pytlů s pískem v místní části Vrahovice, kterou protéká říčka Romže. Ta dosáhla v sousedních Držovicích třetího povodňového stupně.

„Žádáme proto občany z ulic Mikoláše Alše, Petra Jilemnického, Husitská, Jano Köhlera a Jaroslava Křičky a oblastí v blízkosti toku Romže a Valové, aby odstavili z blízkosti toků svá vozidla,“ uvedlo město na svém facebookovém profilu.

V Litovli finišují ochranná opatření

V Litovli na Olomoucku, kterou protéká šest ramen řeky Moravy a je přezdívaná Hanácké Benátky, očekávají vyhlášení třetího povodňového stupně v odpoledních až večerních hodinách. Mezi obyvateli panuje napětí, zoufale ještě na poslední chvíli sháněli pytle s pískem.

„Nemá někdo? Všude je vyprodáno,“ napsala ráno na facebooku skupiny Litovel jedna z místních obyvatelek.

Dopoledne si lidé mohli přijít do Příčné ulice, kde bylo složeno 60 tun písku. „Ti, kdo mají vlastní pytle, ať si je přinesou a mohou si písek nabrat. Ti, co pytle nemají, ať přijdou také, nějakou zásobu máme a čtyři až pět pytlů na každého by mohlo město poskytnout,“ uvedl starosta Viktor Kohout.

Padají stromy, voda teče do chat i domů | (2:23) | video: iDNES.tv

Klíčová pro město není jen řeka Morava v Moravičanech, jejíž vzestup by v nastávajících hodinách měl dosáhnout stavu extrémního ohrožení, ale také Třebůvka v Lošticích, která už překročila třetí povodňový stupeň.

„Litovel v tomto nemá moc lehkou pozici, jsme na rovině a vyhnout se škodám je prakticky nemožné,“ povzdechl si starosta. Lidem popřál pevné nervy.

Olomouc čeká nakonec dvacetiletá voda

Pytle s pískem se vydávají i v olomoucké místní části Chomoutov, které jako jediné v krajském městě podle nejnovějších prognóz hrozí výraznější zaplavení. Olomouc se podle nejnovější předpovědí nakonec připravuje na dvacetiletou vodu. Třetího stupně povodňové aktivity by měla řeka Morava dosáhnout v neděli ráno.

Podle vedoucího odboru ochrany magistrátu Jana Langra by město mělo takovou povodeň zvládnout bez velkých dopadů.

„Počítáme s nárůstem hladiny řeky Moravy v hrázích, což bude znamenat narůst spodní vody v celé Olomouci, která má poměrně propustné podloží. Řeka bude kulminovat relativně dlouhou dobu, mohou se projevovat průsaky spodní vody,“ řekl s tím, že plnicí místo pro pytle s pískem je v Libušině ulici v areálu technických služeb. Každý obyvatel může dostat deset pytlů.

V Chomoutově je jejich distribuce oddělená. „Tato lokalita patří mezi nejohroženější, ale ani tam by nemělo dojít k vážným škodám. Posilujeme protipovodňovou ochranu, materiálu bude dost, lidé nemusejí mít strach, že by se tam odehrávalo nějaké zásadní drama,“ dodal vedoucí odboru ochrany.

„Pozornost budeme věnovat také lokalitě Dolní Novosadská a Domovina, kde stav monitoruje městská policie. Tok Moravy bude velmi rozvodněn, bude to velmi široká řeka. Dosažení druhého stupně povodňové aktivity očekáváme ve 22 hodin, pro město to neznamená zásadní riziko. Třetí stupeň nastane asi v 6 hodin ráno v neděli,“ dodal Langr, podle něhož kvůli podmáčenému terénu a silnému větru může docházet k vyvracení stromů.

Úřad přes noc připravil aktuální mapu zobrazující předpokládaný rozsah povodní. „Je v této chvíli asi nejvíce relevantním podkladem, aby lidé zjistili, zda jsou či nejsou v záplavovém území,“ dodal. Upozornil však, že jde o orientační data.

Autoři: , , , ,
zpět na článek