Meopta investuje 700 milionů do přesné a čisté výroby polovodičových součástek

  4:52,  aktualizováno  4:52
Špičkové technologie, výrobky s vysokou přidanou hodnotou. To má být ve zkratce připravovaná akvizice společnosti Meopta Přerov. Světový výrobce optiky investuje více než 700 milionů korun do provozu zaměřeného na velmi přesné obrábění součástek pro polovodičový průmysl a do superčisté výroby optických dílů.

Výroba v Meoptě Přerov | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Stavební část už je hotová, do hal pracovníci postupně instalují technologie. „Plný provoz v nich zahájíme v prvním čtvrtletí příštího roku,“ sdělil Jan Vymazal, generální ředitel Meopty, která vyrábí optické produkty pro průmyslové, vojenské a spotřební použití.

„Chceme uspokojit rostoucí požadavky odběratelů z řad výrobců mikročipů na přesnost a kvalitu dodávaných součástek pro polovodičový průmysl,“ zdůvodnil Vymazal stamilionovou investici do pracoviště přesného obrábění s řízením teplot a vlhkosti.

Meopta Přerov

Společnost je předním světovým výrobcem optiky, kterou dodává pro průmyslové, vojenské i spotřební účely. Zaměstnává zhruba 1 400 lidí a 90 procent produkce exportuje. Společnost od října 2023 vlastní nadnárodní investiční fond Carlyle Group, stoprocentní podíl v tomto podniku koupil od rodiny Rausnitzů. Od 1. února letošního roku je generálním ředitelem firmy Jan Vymazal.

V novém provozu se soustředí celá výroba mechanických dílů. „Půjde o první pracoviště na mechanice, které nebude postaveno technologicky, ale produktově. To znamená, že díl vyrobíme v tomto prostoru od začátku až do konce včetně povrchové úpravy,“ vysvětlil ředitel divize Mechanika Tomáš Doušek.

„Součástí CNC strojů je i automatizace v podobě paletového systému a robotického ramene,“ dodal.

Přibližně půlka proinvestovaných peněz míří do provozu zaměřeného na optiku právě pro polovodičový průmysl, kterou Meopta vyrábí v superčistém prostředí.

„Díky němu zamezíme jakékoliv kontaminaci dílů, které produkujeme,“ řekl Vymazal. V obou halách bude pracovat několik desítek lidí, které tam firma přesune z jiných svých provozů.

Město může těžit i z blízkosti Ostravy

Investice ve výsledku může mít pozitivní dopad na celé Přerovsko. „Meopta patří k technologickým lídrům regionu a je logické a správné, že v trendu výroby špičkových produktů s vysokou přidanou hodnotou pokračuje,“ vyzdvihl šéf krajské hospodářské komory Bohuslav Švamberk.

Výstava o historii Meopty ukazuje i drátofony, původně je směla mít jen StB

Podle něj bude firma pro svůj rozvoj stále víc potřebovat další špičkové experty, kterých je na trhu nedostatek.

„Pro Přerov je výhoda, že neleží daleko od Ostravy, která má kvalitní technickou univerzitu. Po dokončení dálnice bude město pro studenty ještě zajímavější a třeba se na Přerovsko vydá více absolventů,“ přemítá Švamberk.

Podnikatel roku Olomouckého kraje expanduje do světa s inovativními kotli

Právě Přerovsko, které dlouhodobě patřilo k okresům s nejvyšší nezaměstnaností, se v poslední době stává z pohledu nabídky práce atraktivní lokalitou. V roce 2023 zde vyrostlo obří logistické centrum Amazonu, chystají se rozsáhlé průmyslové parky společností RC Europe a Accolade, kde najdou práci tisíce zaměstnanců.

„Dá se říct, že poloha Přerova je strategická a začíná se to víc projevovat. Jeho význam coby průmyslového centra se ještě zvýší právě po dobudování dálnice D1,“ shrnul Švamberk.

Pracovníky budou muset i dovážet

Také analytik krajské pobočky úřadu práce Jaroslav Mikšaník potvrdil, že role Přerova, který byl centrem okresu s vysokou nezaměstnaností, se začíná obracet.

„Pracovní síla je zde relativně dostupná, což je pro velké zaměstnavatele na Přerovsku výhoda,“ sdělil. Na druhou stranu ale upozornil, že technické profese, které jsou nejvíc poptávané, jsou nedostatkové i tady.

„Oblast, která bude zajišťovat zaměstnanost po dobudování průmyslových parků na Přerovsku, je poměrně rozsáhlá, takže předpokládám, že firmy budou lidi svážet i na větší vzdálenosti, jako je to obvyklé u mnoha velkých projektů,“ upozornil.

Mzdy v kraji porostou pomaleji, firmy odmění hlavně kvalifikaci a výkon

Podle náměstka přerovského primátora Miloslava Dohnala (ODS) město na průmyslový boom reaguje.

„Strategická poloha je pro nás výhodou, ale s rozvojem ekonomiky bude potřeba stavět nové byty, aby lidé, kteří sem přijdou, měli kde žít. Připravujeme bydlení na místě bývalého hotelu Strojař a věřím, že vzniknou i privátní bytové záměry,“ prohlásil náměstek.

Kolik bytů město vybuduje, zatím není jasné. Upřesní to projekt, ve kterém by mělo být na výběr bydlení od garsonek až po nadstandardní pětipokojové byty.