iDNES.cz

Secesní radnice v Prostějově dodnes zamotá hlavu milovníkům stavitelství

  6:46
Radnice v Prostějově, která dodnes nese přízvisko Nová, slaví tento týden 110. narozeniny. Radní v ní začali úřadovat 14. května 1914, uchvátila hlavně svou výzdobou s architektonickými prvky secese a historismu. Kromě toho jí dominuje více než šedesátimetrová věž.

Nové vedení města s českou většinou před 110 lety toužilo po výjimečné stavbě, jejíž příprava trvala dvacet let. Její okázalá krása měla za úkol odrážet bohatství města i zručnost tamních řemeslníků.

Stavba v historizujícím stylu se secesními prvky, která se těší velkému obdivu Prostějovanů, turistů i odborníků na architekturu, stojí na náměstí T. G. Masaryka. Skládá se z hlavní budovy, radniční věže a dvorního traktu.

Její podoba však byla dlouho nejistá. Původní úvahy totiž mířily k přestavbě staré radnice, v níž dnes sídlí muzeum. Teprve později se rozhodli pro novou budovu.

Jedinečný orloj, půltunový lustr

Radní vybírali ze dvou desítek návrhů, mezi nimiž zvítězil projekt českého architekta Osvalda Polívky. Práce se však zdržely kvůli stavbě dalšího prostějovského skvostu, Národního domu.

Město od plánů upustilo a oslovilo pak jiného architekta. Novou radnici na zakázku navrhl Karel Hugo Kepka. Průčelí zdobí orloj z dílny pražské firmy Hainz. Zobrazuje hodiny, kalendářní měsíce a postavení Slunce na obloze.

„Prostějovský orloj je jedním ze čtyř svého druhu v republice,“ vyzdvihuje katalog památkářů jeho jedinečnost.

Fotografie kapesního 3D modelu Nové radnice v Prostějově, který zájemci koupí v prostějovském Turistickém informačním centru, které sídlí hned vedle budovy radnice.

Při čelním pohledu z náměstí je zřejmé, že věž nestojí ve středu budovy. Měla mít podle původních plánů ještě pravou část, ale městu se pro ni nepodařilo získat pozemek.

„Knihkupec Buček odmítl prodat svůj dům k výstavbě radnice. Stavitelé se s tím vypořádali tak, že budova není symetrická. Zajímavé také je, že v sousedním domě se nachází knihkupectví i dnes,“ popisuje primátor František Jura (ANO), který radnicí příležitostně provází návštěvníky.

Slavnostní otevření budovy připadlo na 6. června. Při této příležitosti byla v Národním domě uvedena opera Prodaná nevěsta.

Tehdejší starosta a lékař Ondřej Přikryl získal zdobený zlatý klíč k radnici od firmy Vulkania, která dodala kovové vybavení interiérů, například monumentální mosazné lustry. Největší z nich váží půl tuny.

Sochařské, štukatérské a další práce i vybavení zajistily čtyři desítky tamních firem a řemeslníků.

Z omítky crčela voda

Původní rozpočet byl 590 tisíc korun, kvůli odkladům a úpravám ovšem město nakonec za stavbu zaplatilo 678 956 korun.

Prostějované byli na výsledné dílo a jeho národní odkaz náležitě hrdí. „Nová prostějovská radnice budiž pomníkem nejen našich činů, nýbrž i našich myšlenek a tužeb,“ zvěstovala zpráva v dobovém tisku Hlasy z Hané.

Historická budova až do roku 2011 dostávala jen běžnou údržbu, což se podepsalo především na stavu balkonů, říms a fasády.

Město proto muselo přistoupit k nákladné opravě, při níž restaurátoři objevili závažný problém s vlhkostí. Po navrtání omítky totiž začala z děr vytékat rezavá voda.

„Na cihelné zdivo dali naši předkové třícentimetrovou vrstvu betonu, a tím uzavřeli plášť budovy a zamezili vysychání zdiva. Voda šla do konstrukce místo toho, aby se vypařovala opačným směrem,“ popsal tehdy stav Petr Brückner z odboru rozvoje a investic magistrátu.

Kvůli sanaci prostějovskou radnici na téměř dva roky zahalilo lešení, město za ni zaplatilo třicet milionů korun.

Při opravách se v makovici věže našla také pamětní schránka s dobovými dokumenty a vzkazy. Dělníci si v nich stěžovali třeba na ceny piva.

Věž radnice skrývala vzkaz dělníků, stěžují si na panstvo i ceny piva

Díky své jedinečnosti, ale i nákladné rekonstrukci, která jí vrátila původní lesk, je dnes budova národní kulturní památkou.

První liga mezi památkami

Prestižním zápisem na seznam národních kulturních památek se prostějovská radnice pyšní teprve krátce. Vláda o něm rozhodla loni v prosinci.

Ochranu má prostějovský unikát podle památkového katalogu oficiálně nabýt letos 1. července.

Představitelé města věří, že zápis přinese Prostějovu nejen prestiž, ale i vlnu nových návštěvníků.

„Tak jako někdo cestuje po restauracích s michelinskou hvězdičkou, jiný zase navštěvuje historickou první ligu. A tou jsou právě národní kulturní památky,“ poznamenala náměstkyně primátora Milada Sokolová (ODS).

13. března 2015

zpět na článek