Lidé v Moravském Berouně rozhodnou o větrném parku, investor slibuje výhody

  11:44
Spolu s eurovolbami mají obyvatelé Moravského Berouna na Olomoucku možnost rozhodnout v referendu také o stavbě větrného parku. Investor chce na okolních kopcích vybudovat sedmnáct větrných elektráren, městu nabízí finanční odměnu, lidem pak levnější elektřinu.

Větrná elektrárna, kterou Aribiskupství olomoucké vztyčilo v roce 1994 na Hostýně, je umístěná vedle rozhledny. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Se záměrem stavět větrníky přišlo Arcibiskupství olomoucké jako vlastník pozemků, které se spojilo se společností Micronix.

Větrný park je navržen ve dvou částech. Deset elektráren má stát ve směru na Dvorce za místní částí Čabová a sedm u silnice na Dětřichov nad Bystřicí. Výška tubusu každé z nich je 145 metrů, délka lopatky 81 metrů.

„Poloha větrného parku byla vybrána s maximálním ohledem na životní prostředí. Vzdálenost elektráren od nejbližšího domu je projektována na víc než tisíc metrů, což je z pohledu hlukových limitů dostatečné i s rezervou,“ uvedl ředitel energetické divize Micronix Group SE Ladislav Seidler.

Větrný park

10 elektráren po levé straně silnice ve směru na Dvorce za místní částí Čabová
7 po pravé straně u silnice ve směru na Dětřichov nad Bystřicí.

Park má být dokončen mezi lety 2028 a 2030, životnost zařízení je 25 let. Seidler uvedl, že elektrárny vyrobí za rok 230 milionů kilowatthodin elektřiny, což odpovídá roční spotřebě 70 tisíc domácností. Městskému rozpočtu slibují investoři deset milionů korun za rok, lidem zase elektřinu za zhruba poloviční ceny.

I přes nabízené benefity má však plán své odpůrce. Obávají se zejména dopadů na krajinu a zdraví. Město proto vypsalo spolu s volbami na pátek a sobotu místní referendum s otázkou, zda má vedení Moravského Berouna zamezit výstavbě větrných elektráren. Radnice, která je stavbě nakloněna, uspořádala informační besedy a tématu se pravidelně věnuje například ve zpravodaji.

„Souhlas města a občanů s projektem větrného parku by v této fázi neznamenal, že u nás větrné elektrárny v každém případě vyrostou, či že se postaví ve zmiňovaném počtu. Investor musí splnit všechny zákonné požadavky na stavbu a provozování elektrárny,“ připomenul starosta Jan Hicz (SOCDEM).

Zmínil i předběžné zahrnutí města do takzvaných akceleračních zón, tedy lokalit, v nichž chce stát urychlit povolování obnovitelných zdrojů energie. Arcibiskupství olomoucké stálo u zrodu větrné energetiky v zemi, když v roce 1994 vztyčilo jednu z prvních elektráren na Svatém Hostýně.

Plánovány jsou nejmodernější elektrárny Vestas s výškou tubusu 145 metrů a délkou lopatky 81 metrů. Poloha větrného parku byla vybraná s maximálním ohledem na životní prostředí. Vzdálenost elektrárny od nejbližšího domu je projektována na nejméně 1000 metrů.

Autor: