Městská policie Olomouc disponuje dvěma elektronickými čtečkami, díky kterým jsou strážníci schopni během pár okamžiků zjistit majitele zaběhnutého psa a co nejdříve ho vrátit domů. Podmínkou je uhrazený poplatek a potřebné identifikační údaje, které majitelé uvedou do databáze.
„Začátkem tohoto roku jsme se rozhodli pro další krok, tedy doplnit ve spolupráci s programátory dodavatelské olomoucké firmy FT Technologies ve stávajícím informačním systému modul, který umožňuje evidenci více druhů domestikovaných zvířat,“ vysvětlil ředitel olomouckých strážníků Pavel Skalický.
„Jedinou podmínkou je, že musejí být opatřeny čipem, známkou nebo jiným druhem označení, které umožňuje jeho identifikaci,“ upozornil. Důvodem rozšíření služby podle něj byla především snaha zmírnit utrpení zvířat.
„Vzhledem k tomu, že se strážníci ve své každodenní práci zabývají i odchyty toulavých zvířat, chtěli jsme tímto krokem přispět plošně ke zmírnění traumatizujícího zážitku, který je násoben nucenými převozy do určených veterinárních zařízení a následně do smluvních psích útulků či záchranných stanic pro ostatní zvířata,“ doplnil Skalický.
První v republice
Jde přitom nejspíš o revoluční způsob evidence zvířat tímto způsobem. „Olomouc je pravděpodobně úplně prvním městem v České republice, která začne používat takovýto ucelený systém evidence různých druhů zvířat,“ sdělila Jana Nekvindová, ředitelka vývoje FT Technologies.
„Nevíme o žádném jiném městě, respektive městské policii v naší zemi, která by takto sofistikovaně spravovala obdobnou databázi, určitě ne prostřednictvím nějakého informačního systému,“ podotkla. Společnost dodává systém pro komplexní správu agendy strážníkům převážné většině městských policií v Česku.
Podle strážníků lze do databáze přidat jakékoli domácí zvíře, které je možné nějak identifikovat.
„Jedním z benefitů, který toto rozšíření systému přináší, je možnost evidovat i zvířata, u nichž není povinná poplatková povinnost, tedy že například na území města mají občané v péči zvířata svých příbuzných s trvalým bydlištěm mimo Olomouc,“ upřesnil primátor města Miroslav Žbánek.
Pro zájemce o tuto službu to znamená nutnost dostavit se s potřebnými doklady, umožňujícími ztotožnění zvířete, na adresu Městské policie v Olomouci, Kateřinská 23. Tyto údaje budou zaevidovány zdarma a na počkání.