iDNES.cz

Respirační nemoci v kraji překročily práh epidemie, nemocnice omezují návštěvy

  4:52
Dráždivý kašel, rýma, slabost a často i zvýšená teplota či horečky. Pacienti s příznaky typickými pro akutní respirační onemocnění v posledních dnech ve velkém plní čekárny praktických lékařů. Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje v uplynulém týdnu zaznamenala již 1 638 nemocných na 100 tisíc obyvatel, region tak překročil práh epidemie.

ilustrační snímek | foto: Stanislav HeloňaMAFRA

Dle statistických dat počet nemocných v kraji vzrostl během posledního týdne o víc než 14 procent. O týden dříve byl přitom nárůst jen čtyřprocentní.

„Nejvyšší nemocnost je zaznamenána ve věkové skupině dětí od narození do pěti let, nejnižší ve věkové skupině nad 65 let,“ uvedla mluvčí krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

Ve všech okresech také přibývají počty nemocných s covidem, v posledním týdnu je evidovaných 664 případů, o týden dříve to bylo 588.

Vzrostl i počet lidí s chřipkou, v kraji je již 78 lidí s tímto onemocněním na 100 tisíc obyvatel. „Zaznamenali jsme nárůst u onemocnění s klinickým obrazem chřipky o dvacet procent,“ sdělila Koutná. Dodala, že žádný pacient s chřipkou nemá těžký průběh nemoci.

S příznaky raději zůstat doma

Dle doporučení hygieniků by se lidé měli nejen v rámci prevence zaměřit na pravidelné mytí rukou, větrání místností, v nichž delší dobu přebývají, na dezinfekci dotýkaných povrchů, jako jsou například kliky, klávesnice nebo mobilní telefony, a také na posilování imunity.

V případě, že se u nich objeví příznaky onemocnění, odborníci vyzývají k tomu, aby lidé raději zůstali doma v izolaci, vyhnuli se kontaktu s ostatními a předešli tak šíření nákazy.

Desetkrát vyšší riziko než v lese. Olomoucké parky jsou plné nakažených klíšťat

K ohleduplnosti vyzývají také vybraná pracoviště nemocnic v kraji. Například ve Fakultní nemocnici Olomouc již z důvodu velkého počtu případů respiračních chorob platí zákaz návštěv na sedmi klinikách.

„Zákaz návštěv nevyhlašujeme pro nemocnici plošně, rozhoduje o něm vedení jednotlivých klinik individuálně. Nicméně návštěvníky důrazně prosíme, aby zvážili, zda jsou návštěvy skutečně nezbytné. Riziko nákazy některým typem respiračního onemocnění sice není v tomto období nic neobvyklého, nicméně pro pacienty může být často nebezpečné,“ upozornil mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

K omezení návštěv již přistoupila také nemocnice ve Šternberku. „S ohledem na vývoj epidemiologické situace se vedení nemocnice rozhodlo až do odvolání vyhlásit zákaz návštěv na interním oddělení,“ informovala mluvčí společnosti Agel, jež provozuje zdravotnická zařízení v kraji, Radka Miloševská.

Na zápal plic je očkování krátké

Lidé se letos nemusejí obávat zásadní nedostupnosti léků, jako tomu bylo na konci loňského roku. A to ani v severní části kraje, kterou v září postihly povodně. Dle provozovatelů lékáren v postižených oblastech, které oslovila MF DNES, se spolu s cestami daří úspěšně obnovovat i dodávky zboží.

Například v Jeseníku jsou díky tomu lékárny, které jsou po povodni v provozu, zásobené a nezaznamenávají výpadky v sortimentu volně prodejných léků ani těch na předpis.

Olomoučtí lékaři jako první v Česku sešili rameno pomocí kolagenového implantátu

Kromě dodržování hygienických zásad a posilování imunity mají lidé také možnost bránit se respiračním chorobám vhodně načasovaným očkováním. Právě podzim je ideálním obdobím pro aplikaci vakcín proti chřipce i covidu-19, odborníci jej doporučují zejména rizikovým skupinám, kterým hrozí těžký průběh těchto chorob nebo následné komplikace.

Nechat naočkovat by se dle doporučení praktických lékařů i hygieniků měli například senioři, těhotné ženy či pacienti v dlouhodobé léčbě. O aplikaci „včeličky“ proti chřipce je možné požádat také u pediatrů, v dětských kolektivech je totiž aktuálně výskyt respiračních onemocnění ze všech skupin populace nejvyšší.

„Očkování proti chřipce doporučujeme hlavně u rizikových skupin, jako jsou chronicky nemocné děti, alergici a astmatici, ale třeba i děti s obezitou,“ sdělil pediatr Petr Kadleček.

„Bohužel letos evidujeme velké množství pacientů se zápaly plic, které jsou způsobené mykoplazmovými infekcemi, proti nimž žádné očkování neexistuje. O očkování na covid-19 je letos zájem minimální, jedná se jen o jednotky případů,“ dodal.

zpět na článek