V tunách písku jen maličké zlatinky. Rýžovat je budou i závodníci z Japonska či JAR

  11:24
Tuny písku, hodně vody a titěrné množství zlata. Účastníci srpnového zlatokopeckého mistrovství světa ve Zlatých Horách na Jesenicku musí sotva viditelné zlatinky vyrýžovat na pánvi v předepsaném čase, aby mohli uspět. Kromě vody je vše potřeba dovézt.

Jihoafrická závodnice během mistrovství v rýžování zlata ve Zlatých Horách v roce 2010. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

„Máme připravených 60 tun písku, který je ze sousedního Polska,“ přiblížila Zuzana Hrubá z Klubu moravskoslezských zlatokopů.

Do kbelíku s pískem budou rozhodčí přidávat maličké kousky zlata, takzvané zlatinky, které budou závodníci z písku rýžovat. „Zlata je celkem 80 gramů, v jednom gramu je 700 až 800 set zlatinek,“ vypočítala Hrubá.

Organizátoři očekávají účast více než 500 závodníků z 21 zemí, další stovky lidí tvoří doprovod. „Budeme vyvěšovat i vlajky Japonska, Jihoafrické republiky nebo Nového Zélandu. Největší favorité jsou ze severní Evropy, především z Finska a Švédska,“ řekla Hrubá.

Nejlepší tři závodníci si z mistrovství světa v rýžování zlata odnesou medaile, které vyrábí Zlatohorská mincovna. „Pro šampionát vyrábíme celkem třicet sad medailí, jedna je určena pro zlatohorské muzeum,“ sdělil jednatel Zlatohorské mincovny Čestmír Petroš.

Přípravy šampionátu návštěvníky neomezí

Organizátoři ubezpečují, že přípravy neomezí návštěvníky Údolí ztracených štol, kterých se začátkem prázdnin vždy násobně přibývá. „Žádné práce, kvůli kterým bychom museli omezovat provoz, už dělat nepotřebujeme,“ řekl Jiří Juráš z organizačního štábu.

„Závodní infrastruktura, což je závodiště, hlediště a zázemí, je ve Zlatokopeckém skanzenu prakticky vytvořena již od roku 2010, kdy zde proběhlo mistrovství světa, které nám otevřelo dveře k dalšímu šampionátu. Bylo ale potřeba řadu věcí opravit, inovovat, udělat revize. I tak toho není málo,“ sdělil Juráš.

Závěrečné přípravné práce se podle Juráše odehrají až krátce před šampionátem, jenž se koná 19.až 24. srpna. „Týká se to hlavního kempu, kam budeme navážet mobilní toalety a sprchy a elektrocentrály. Ani tyto práce nebudou znamenat omezení provozu Údolí ztracených štol,“ ujistil.