Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (KOA) a ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes jednali se starosty povodní postižených obcí o dalším postupu. Vyzdvihli právě důležitost směny pozemků.
„Tyto věci je potřeba řešit pokud možno hned, nečekat, protože časem klesá ochota lidí pozemky v aktivní záplavové zóně směnit se státem za jiné nebo je státu prodat,“ řekl Jurečka.
Stanjura připomněl, jak důležité je, aby co nejvíc pozemků v nejohroženějších oblastech vlastnil stát. „Potom by vše mohlo probíhat rychleji včetně realizace protipovodňových opatření,“ poukázal.
Ministr financí však přiznal, že ne všechny pozemky, které stát na Jesenicku vlastní, budou vhodné po směnu. „Možnosti státu jsou v tomto ohledu omezené. Nabídneme to, co máme v katastrech, byť ne vždy mohou být tyto pozemky vyhovující,“ uvědomuje si Stanjura.
Město Jeseník nabízí i své pozemky
Podle starostky Jeseníku Zdeňky Blišťanové jsou výkupy nebo směny pozemků v aktivní záplavové zóně pro město jednou z priorit. „Nás zajímají především výkupy pozemků a směna za ty státní, protože řada našich občanů přišla o své domovy,“ řekla starostka.
„Jeseník si požádal o významný počet pozemků, některé jsou na výstavbu velmi zajímavé, zároveň však ani jeden není stavební,“ upozorňuje Blišťanová.
Podle ní bude trvat určitý čas, než se vyřídí příslušná administrativa a bude se moci začít stavět. „Je otázka, zda lidé mohou nebo jsou ochotni tak dlouho čekat,“ přemítá starostka.
Město má podle ní i nějaké své pozemky k výstavbě, které nabízí. „Tyto pozemky ale nabízíme za cenu odpovídající jejich hodnotě. I když bychom moc rádi vyšli lidem vstříc a prodali pozemky levněji, nejde to, protože vše má svá pravidla a město se musí chovat s péčí řádného hospodáře,“ doplnila.
Majitelé zničeného domku už bydlí ve svém
Čekat už nemohli například manželé Lukáčovi z Jeseníku, jejichž dům v Šumperské ulici byl úplně prvním, který musel statik nechat strhnout.
„Našli jsme si provizorní ubytování a současně koupili byt v Jeseníku, který si zrekonstruujeme a do budoucna se do něj nastěhujeme. Nejsme úplně zvyklí bydlet v bytě, ale je nám jasné, že nějaký nový dům je pro nás nyní hudba daleké budoucnosti,“ svěřila se matka dvou dětí Iva Lukáčová.
Město Jeseník už pomohlo tím, že lidem, kteří o dům přišli, nabídlo své byty. „Bude záležet na individuálních jednáních, jak budeme postupovat dál,“ řekla Blišťanová.
Nabídku pozemků od státu potvrdil i starosta Mikulovic na Jesenicku Roman Šťastný. „Státní pozemkový ústav nám nabídl pozemky, my jsme si některé vybrali a bude záležet na lidech, jestli toho využijí, nebo ne. Je to na nich,“ řekl Šťastný. Připomněl, že některé jsou opět v záplavovém území, byť ne v nejvíc zasaženém území. „Uvidíme, jaký bude zájem,“ sdělil.
Podle něj v Mikulovicích čtyři domy spadly hned během povodně a dalších sedmi se týkala následná demolice. „Tito lidé by zůstali na ulici, takže nemohou čekat, až jim někdo pomůže. Sami jsou aktivní a většina z nich už bydlí, buď se postarali sami a kdo se na nás obrátil, tomu obec pomohla,“ uvedl Šťastný.
Padaly stížnosti na Lesy České republiky
Ministři dnes také vyslechli stížnosti na státní podnik Lesy České republiky. „Zaznamenali jsme na Jesenicku stížnosti na nedostatečnou péči o majetek a že škody mohly být v opačném případě nižší. Vše předáme ministrovi zemědělství Marku Výbornému, aby to řešil,“ sdělil ministr financí Stanjura.
Výborný, v jehož gesci jsou Lesy České republiky i správci povodí, dnes na Jesenicku nebyl, odjel na dlouhodobě plánovanou podnikatelskou misi.